Zmyselné rytmy: zouk a bachata

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
26. 12. 2020
Tanec si získava sdcia vo všetkcýh vekových kategóriach. Dnešná ponuka tanečných štýlov je taká bohatá, že dokáže oslaviť konzervatívcom, ľudí 21. storočia, či exotické povahy.
Ti, ktorým sa tradičné tance zdajú nudné vyhľadávajú tanec z exotických krajín.

Zouk - v rytme Brazílie

Vášnivý a zmyselný tanec z južnej Ameriky dobýva celý svet. Krajinou pôvodu je Brazília. Hlavný motív čerpá z viacerých tancov, najvýraznejšie sa prejavujú prvky lambady.  Zouk však spomalil tempo, pomalé piesne sú doprevádzané bubnovaním. Spomalenie hudby dodáva tancu zmyselnosť, vzniká priestor pre realizáciu zložitejších figúr.

Tancuje sa v páre, je silne erotický, taneční partneri vyzerajú, akoby boli unášaní vo víre vášne.. Tanečníci sa naplno unášajú hudbou. Žena je oddane vedená mužom. Ak má dlhšie vlasy v rytme s nimi pohadzuje. Kto chce ovládnuť tanečné umenie v štýle zouku musí byť nesmierne vnímavý a cítiť svojho partnera.

Zouk je označovaný za jeden z najkrajších latinoamerických tancov. Patrí mu aj pomenovanie brána tancou. Tanečníci zouku ladne prechádzajú aj  ostané tance z latinskej Ameriky. Cieľom zouku je zábava, radosť z hudby a pohyby. Napokon zouk znamená party, festival.

Tanečníci rozlišujú rôzne odtiene tohto zmyselného tanca. Zouk love je romantický, tancuje sa na pomalú hudbu, ktorá chytí za srdce. Pomerne jednoduché kroky tvoria tradičný karibský zouk. V tomto rytme sa vlnia ostrovy v Karibskom mori.

V Brazília sa vyprofiloval vlastný štýl zouk. Tancuje sa na dobu raz- tri- štyri. V poslednej dobe rastie popularita novej vetvy s názvom soulzouk. Spojenie tanca s melódiu je dynamickejšie. Tancuje sa aj s hudobným doprovodom moderných žánrov ako hip hop, R´n´b.

Bachata pochádza z Dominikanskej republiky, postupne sa rozšíril do celého sveta. Kultúra jednotlivých krajín vytvoril  štýlovo pestré bachata tance.

Súčasná bachata je rýchlejšia, rýchlejšie tempo hudby zapája viac krokov, otočiek, dáva priestor aj voľnejšiemu rytmickému štýlu. Pôvodný  tanec pracoval s mäkkými pohybmi bokov a kohútik s malým "pop" s hip na 4. rytmu. Bachata  ľudia so zmyslom pre tanec v priebehu rokov vývijajú. Dnes sa popularizuje aj v našich zemepisných šírkach.

Tanec je nielen ideálny spôsob ako dať svojmu telu zabrať, natrhnúť sedavý stereotyp ale aj prostriedok, ktorým nám predstavuje neznáme kultúry. Tanca z južnej Ameriky sa nestratia ani na európskom kontinente, práve naopak medzi Európanmi sa tešia veľkej popularite.

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastorková

 

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu