Starostlivosť o nohy

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
17. 02. 2021
Ruky si umývame vždy, keď sa vrátime z vonka alebo robíme z niečím špinavým. Zuby si umývame pravidelne každé ráno a večer. Nie zle s hygienou je na tom aj naša tvár, ktorej doprajeme čistiace tinktúry a rôzne krémy. Ale nezabúdame často krát na miesta, ktoré tak výrazne nebijú do očí? Najmä ľudia trpiaci diabetom a náchylnosťou ku kŕčovým žilám by nemali zabúdať aj na každodennú starostlivosť o svoje nohy.

Prečo je potrebná?

V dnešnej dobe nejeden z nás uprednostňuje pred kúpaním rýchle sprchovanie sa. Na celovej hygiene to nič neuberá, ale nohy a chodidlá sú ukrátené o pobyt pod vodou, ktorý by obmäkčil stvrdnutú kožu a podporil dostatočné prekrvenie chodidiel. Preto je ideálne každý deň chodidlá ešte zvlášť osprchovať a natrieť krémom. Ak je starostlivosť o nohy nedostatočná, môže dôjsť k rlznym plesniam, infekciám či zápalom. Práve tie sú pre diabetikov veľmi nebezpečné a môžu viesť k závažnejším ochoreniam a poruchám, ktoré sa v hraničných prípadoch môžu skončiť až amputáciou prstov nohy či celou časťou končatiny!

Ako sa starať

Najlepším spôsobom starostlivosti o nohy je dva až tri krát do týždňa ich na pár minút namočiť do teplej vody. Do nej môžete pridať podľa návodu určité množstvo soli do kúpeľa, prípadne soľ či emulziu určenú práve pre nohy. Nebojte sa napustiť si teplejšiu vodu, ako znesiete na osprchovanie celého tela. Nohy do nej namočte aspoň na 5 minút, kým koža nezmäkčí. Pridaná soľ má dezinfekčné a hojivé účinky, takže vyčistí drobné ranky spôsobené nosením topánok a napomôže ich skorému zaceleniu.

Po vymočení nohy a chodidlá dôkladne vysušte čistým, vlastným uterákom. Obzvlášť pozor si dajte na vysušenie kože medzi prstami. Práve toto miesto býva častokrát zanedbávané a ak sa nevysušené obuje do ponožiek, môžu sa začať tvoriť plesne a nohy sú náchylnejšie na infekcie. Po vysušení nôh pemzou obrúste najmä päty, ale nevynechajte aj chodidlá a časti, kde máte zrohovatenú kožu. Pemzu pravidelne meňte, aby nezačala prenášať plesne.

Krém či zábal?

Po zbrúsení okrajovej kože nezabudnite na nechty. Pristrihujte ich pravidelne, nie príliš hlboko a po krajoch zarovnajte tak, aby nezarastali. Používajte na to špeciálne nožnice na nechty na nohách, ktoré sú oproti tým na rukách omnoho pevnejšie aj po kúpeli.

Potom siahnite po poriadne mastnom regeneračnom kréme. Ten vytvorí na nohách ochrannú vrstvu, pomôže zaceleniu raniek a hydratovaniu a zmäkčeniu kože chodidiel a nôh. Naneste si na nohy hrubú vrstvu krému, ktorú postupne do chodidiel jemne vmasírujte. Nakoniec na nohy natiahnite hrubé ponožky a zvyšok večera oddychujte.

Raz za týždeň pred krémom použite masku na nohy. Buď si kúpte presne na to určenú v lekárni, alebo použite hydratačnú masku, ktorú používate aj na tvár. Naneste ju na nohy do jednej vrstvy, zabaľte do fólie a do ponožiek a desať minút nechajte pôsobiť. Nohy podobne, ako tvár či ruky, potrebujú pravidelný prínos živín a vitamínov, ktoré pomáhajú udržať ich zdravé a dobre prekrvené.

Zdravie nôh je veľmi dôležité, pre to by sa nemalo zanedbávať. Ak však pravidelnú domácu starostlivosť nepokladáte za dostatočnú, nechajte sa zlákať na profesionálnu pedikúru v kozmetickom salóne.

Pre Senior portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

JanaK | 20. 02. 2011, 21:33

Plně souhlasím s tím, co je uvedeno v článku. Snažím se věnovat jim pravidelnou a důkladnou péči a je to poměrně znát - nebolí mě chodidla, kůži mám krásné hebkou a celkově z toho mám příjemný pocit, určitě všem doporučuji.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu