Škodí klímatizácia?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
10. 07. 2021
Áno, ak nechladíte s mierou a používate ju nepretržite. Klimatizácia sa proste stala neoddeliteľnou súčasťou výbavy automobilov, zariadení kancelárií, obchodov a pod.

Z pohľadu bezpečnosti a pohodlia, klimatizácia pomáha najmä ľuďom v pracovnom nasadení a tiež s vysokým tlakom. Pobyt v podchladenom priestore a s nesprávne nastavenou klimatizáciou však prináša krátkodobé, ale aj chronické ochorenia. V systéme klimatizačného zariadenia žijú a pri nedostatočnej údržbe sa premnožujú rôzne mikroorganizmy. Tieto mikroorganizmy, či už vírusy, mikroskopické vláknité huby, plesne alebo baktérie môžu spôsobiť infekčné ochorenie, prejavujúce sa najmä zápalmi dýchacích ciest. Medzi najznámejšie baktérie v súvislosti s klimatizáciou patrí Legionella pneumophilla, ktorá môže spôsobiť zápal pľúc, u oslabeného jedinca až smrť. Nesprávne použitie klimatizácie môže viesť napr. k opuchom očí, podráždeniu spojiviek, vysychaniu pokožky, zápalu prínosových dutín, stredného ucha, trojklanného nervu, aj kĺbov, k bolesti zubov alebo nádche.

Počítajte

Rozdiel medzi teplotou v klimatizovanej miestnosti a teplotou vonku by mal byť maximálne 5 až 7 stupňov Celzia, ideálne sú tri. Inak je dosť pravdepodobné, že nastane teplotný šok. Preto sa neodporúča vychladiť auto na 20 stupňov, ak sú horúčavy. Najmä pri dlhších cestách by sa mala klíma používať v intervaloch, najlepšie tak 15 až 20 minút počas jednej hodiny. Malé deti nevystavujte pôsobeniu klimatizácie vôbec.

Klíma = výhra pre alergikov?

Výhodou tohto zariadenia je to, že do miestnosti sa vzduch nedostáva zvonku cez okná, ale prúdi dnu prečistenými filtrami v klimatizácií. Tým sa zamedzuje prílivu alergénov z vonkajšieho prostredia. Klimatizácia je dobrá aj vtedy, pokiaľ pomocou nej udržíte vlhkosť v miestnosti na 30 až 50 %, pretože v tomto prípade brzdí rast plesní a rozmnožovanie roztočov. Samozrejme je nevyhnutné klimatizáciu pravidelné čistiť alebo vymieňať filtračné zariadenie. Zanesená filtračná jednotka sa totiž môže stať priamym zdrojom alergénov, baktérií a plesní, čo žiadnemu alergikovi asi príliš nepomôže. Ak by sme to mali ale zhrnúť, tak prináša pre alergikov viac výhod ako nevýhod.

Klíma slúži okrem k vychladzovaniu aj k vyhrievaniu. Používať ju v zimných mesiacoch je zbytočné, ale počas chladnejších letných dní ako pomocník pri vytváraní tepla, je ideálna. Klimatizácie sa jednoducho nemusíte báť, ak vám s jej výberom pomáhal skutočný odborník a používate ju s rozumom.

Pre Senior Portál napísala
Lucia Benková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu