Prechádzkami za zdravím

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
23. 10. 2020
V dnešnej dobe mnohí z nás väčšinu voľného času trávia vylihovaním na gauči, či vysedávaním za počítačom. Nemalo by to tak však byť. Odporúča sa aby dospelý človek mal aspoň tri hodiny pohybu denne.

Nájdite si spoluprechádzajúceho

V prípade, že máte sedavé zamestnanie, cvičenie vás nebaví a predstava behu desí, je tu aj iný spôsob, ako sa udržať v zdravej kondícii – prechádzky. Prechádzanie je pre človeka ten najprirodzenejší pohyb, ale bohužiaľ aj najzanedbávanejší. Mali by sme sa mu venovať aspoň päťkrát do týždňa po hodine. Najlepšie by bolo nájsť si parťáka/čku, či zaobstarať psa a venovať sa svižnej chôdzi vo dvojici. Ľahko sa tak stane z jednej hodinky viacero a to je už úspech v podobe lepšieho zdravia zaručený. Či je chôdza svižná, zistíte jednoducho, pri prechádzaní sa síce zadýchate, ale stále vládzete rozprávať.

Samozrejme nie každý si môže dopriať takýto luxus a prechádzať sa skoro každý deň niekoľko hodín. Tí uponáhľanejší a večne zaneprázdnení by mohli napr. vymeniť cestu MHD-čkou za prechádzku alebo dostať sa na tretie poschodie bez pomoci výťahu.

Američania o krok vpred

Najväčšia výhoda prechádzok spočíva v tom, že táto aktivita nie je obmedzená vekom, zdravotným stavom, ani priestorom alebo miestom, kde sa môže vykonávať. V Amerike už vyše 20 rokov funguje kondičné prechádzanie sa v nákupných centrách tzv. mall walking. Všetci zúčastnení si tento druh športu pochvaľujú. Nevenujú sa mu len seniori, ale aj mladé mamičky s deťmi. V nákupnom centre je vždy rovnako a preto nemusia rozmýšľať aké je vonku počasie, či je poľadovica alebo horúčava. V prípade potreby, je tiež zaistená pomoc. Či sa takýto spôsob prechádzok dostane aj k nám, je zatiaľ otázne.

Vonku je tak krásne!

Ak je krásne počasie, prechádzať by sme sa mali určite vonku. Čerstvý vzduch je dôležitý hlavne pre tehotné ženy (odborníci odporúčajú až tri hodiny denne) a pre tých, ktorí presedia celý deň v kancelárii. Prechádzky v parku totižto zvyšujú intelektuálne a pracovné výkony. Znižujú stres, hnev aj úzkosť, zbavujú únavy a nabíjajú energiou. Udržiavajú našu pamäť vo forme, pretože zväčšujú časť koncového mozgu, v ktorej sa vytvárajú pamäťové stopy. Prechádzanie tiež znižuje vysoký krvný tlak, upravuje hladinu cholesterolu, zabraňuje rozvoju cukrovky, zlepšuje hustoty kostí a tým brzdí vznik osteoporózy a artrózy, dokáže oddialiť stareckú demenciu. Zároveň pravidelnou chôdzou môžeme znížiť svoju hmotnosť. Za hodinu spálime 200 až 350 kalórií.

Každodenné prechádzky majú jednoznačne viac výhod ako nevýhod, tak je len na vás, či si nájdete čas a urobíte niečo pre vaše zdravie.  

Pre Senior Portál napísala
 Lucia Benková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu