Obezita - problém detí aj dospelých

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
15. 12. 2020
Stretávame sa s ňou stále častejšie, no jediné, čo na nej vidíme negatívne je neestetickosť. Koľko krát ste už počuli povedať mladú dámu vetu: Musím schudnúť, aby som vyzerala lepšie? Určite nespočetne mnoho razy. Avšak viete, že obezita a nadváha sú spojené predovšetkým s množstvom zdravotných komplikácií a hlavne preto pre človeka nebezpečné?

V súčasnosti sa dá povedať, že obezita vyvolala na svete pandémiu. Z celkového počtu obyvateľov Zeme je obéznych 10 - 15 % a nadváhou trpí 50 - 75 % ľudí! No nie sú tie čísla alarmujúce? Horšie je to, že kým v minulosti obezita zasahovala predovšetkým starších ľudí a to hlavne bohatších spoločenských vrstiev, dnes postihuje bez výnimky aj ľudí v produktívnom veku a stále viac detí.

ČO JE OBEZITA A ČO NADVÁHA?

Príčina oboch spočíva v nadmernom energetickom príjme. Zjednodušene povedané, zjete omnoho viac, ako vaše telo potrebuje a dokáže spáliť. Zvyšok sa ukladá do zásoby vo forme tuku. To, či trpíte obezitou alebo nadváhou sa dá vypočítať pomerne jednoducho prostredníctvom BMI /Body Mass Index/. Vypočítate ho tak, že hmotnosť v kilogramoch vydelíte druhou mocninou vašej výšky v metroch. /kg/m2/ Výsledky porovnajte s nasledujúcimi hodnotami:

pod 18,5 – podváha

18,5- 24,9 – norma

25 – 29,9 – nadváha

30 – 34, 9 – obezita I. typu

35- 39,9 – obezita II. typu

nad 40 – obezita III. typu

Ďalším dôležitým údajom je obvod pása. Pokiaľ je tento rozmer u mužov väčší ako 102 cm a u žien väčší ako 88 cm, jedná sa už o rizikové čísla!

AKÉ SÚ PRÍČINY?

Vyvolávajúce faktory možno rozdeliť na exogénne, teda vonkajšie a endogénne- vnútorné.

Medzi exogénne faktory patrí v prvom rade výživa, ktorú ovplyvnili podmienky, v akých sme vyrastali, rodinné zvyklosti, kultúra, sociálne podmienky, náboženstvo. Často je príčinou obezity aj nadmerný stres, prípadne situácia, čo sa objavila v živote človeka a tento sa snaží zahnať myšlienky na ňu práve jedlom. Endogénne príčiny, ktoré nemáme vo vlastných rukách a vychádzajú z nášho tela sú zakotvené v genetickej informácii. Obezita u jedného z rodičov znamená pre dieťa 40 % - tnú pravdepodobnosť, že v dospelosti sa aj jemu budú nadmerne ukladať tukové vankúšiky. Pokiaľ majú nadváhu obaja rodičia, hrozba pre dieťa predstavuje až 80%! Dobrá správa je to, že zatiaľ, čo genetika ovplyvňuje vašu váhu štyridsiatimi percentami, až šesťdesiat percent máte vo svojich rukách!

KOMPLIKÁCIE

Nadmerná hmotnosť zaťažuje predovšetkým podporný a pohybový systém človeka. Kĺby a kosti sú namáhané vo zvýšenej miere, čo môže viesť k ich predčasnému opotrebovaniu a následným pádom a zlomeninám. Neadekvátny príjem živín, zvlášť tukov a sacharidov vyvoláva aj mnohé metabolické ochorenia- najhrozivejšími sú diabetes mellitus 2. typu a zvýšená hladina cholesterolu. Táto potom vytvára vhodné prostredie pre rozvoj aterosklerózy a postihnutie celého kardiovaskulárneho systému- ako ciev, tak aj srdca. Nadmerné množstvo tuku znamená pre organizmus zvýšenú záťaž pri bežných pohyboch a preto sa obézni ľudia ľahšie zadýchajú aj pri minimálne namáhavých činnostiach. Postupne sa môže rozvinúť dychová nedostatočnosť a spánkové apnoe- teda zastavenie dychu.

TYPY OBEZITY

Obezitu možno rozdeliť na dva základné typy, podľa miesta hromadenia tuku- androidná, teda mužská s tukom umiestneným v oblasti brucha a ženská- gynoidná. Pri nej sa tuk ukladá na bokoch, stehnách a zadku. Dôležité je tiež rozlišovať medzi detským a dospelým typom obezity. Zatiaľ, čo u dospelých sa pri naberaní hmotnosti len napĺňajú už existujúce tukové bunky, u detí sa tvoria nové! Preto pokiaľ rodičia svojho potomka nezodpovedne vykrmujú v detstve, vytvorí sa mu veľká zásoba lipocytov a v dospelosti bude mať trvale problémy pri chudnutí. Nadmerná váha potom už nemusí klesnúť, respektíve klesá omnoho ťažšie ako u ľudí, ktorí nemajú až takú veľkú zásobu tukových buniek.

AKO NA VEC?

Predovšetkým upravením stravovacích návykov. Vyvarujte sa konzumácii tzv. prázdnych sacharidov vo forme sladkostí. Nahraďte ich sušeným alebo čerstvým ovocím, mierne sladenými cereáliami, obilnými tyčinkami, či keksíkmi. Nekonzumujte ťažké tuky, mastné jedlá, „tučné mäso“ vymeňte za vhodnejšie hydinové. Jedzte dostatočné množstvo zeleniny a veľa pite! Treba si dávať pozor aj na rozvrhnutie jedla počas dňa. Najdôležitejším jedlom zabezpečujúcim energiu na celé dopoludnie a štartujúce mozog sú raňajky. Tu si môžete dopriať, postupne v priebehu dňa konzumujte stále menšie dávky. Druhé podstatné jedlo dňa - obed by mal tvoriť 80% z množstva raňajok a večeru môžete aj vynechať, prípadne si pochutiť na ľahkom záhradnom šaláte. Snažte sa nejesť po piatej hodine popoludní. Ak sa neovládnete, voľte ovocie, zeleninu alebo cereálie.

KEĎ NEBUDEM JESŤ, SCHUDNEM

Nie, neschudnete! Ak ste sa rozhodli, že nadbytočnú váhu stratíte tak, že už do úst nevložíte ani kúsok jedla, prípadne zjete jedno jablko za celý deň a budete hlad zaháňať tekutinami, rozhodne tým svojmu organizmu nepomôžete! Telo potrebuje energiu! Ak mu ju nedáte v potrave vy, začne si ju brať z vlastných zdrojov. Najskôr sa budú v organizme odbúravať sacharidy, potom tuky a nakoniec aj bielkoviny. Toto môže spôsobiť dočasný pokles hmotnosti, ale neschudnete nič, kilogramy sa vám vrátia a iba si môžete privodiť rozvrat vnútorného prostredia!

POHYB JE ZÁKLAD!

Pokiaľ chcete niečo, čo naozaj na tukové vankúšiky zaberá, okrem upravenia stravovacích návykov, si doprajte aj dostatok pohybu! Nemusí sa pritom jednať o žiadne trojhodinové ničenie sa v posilňovni. Prechádzajte sa, 30 - 40 minút chôdze vám veľmi pomôže. Venujte sa ľahkým športom a nenáročným pohybom- tancu, plávaniu, chodeniu po schodoch. Pokiaľ tieto činnosti budete vykonávať intenzívne /minimálne 30 minút/ a pravidelne /minimálne 2- 3 krát týždenne/, určite zbadáte výsledok!

Pre Senior Protál napísala
Martina
Halajová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Marpok | 31. 01. 2011, 11:17

Bohužel obézních dětí bude neustále přibývat, protože rodiče nemají na děti čas v dnešní hektické době. Nemluvě o liberálním přístupu k výchově, kdy se dítě nevede k ničemu a neustále se mu ustupuje - viz rodinky obědvající ve fast foodech typu McDonald či KFC. Je to problém společnosti, který půjde zvrátit jen velmi těžce.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu