Na suchý šampón sa nezabudlo

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
20. 05. 2020
Suchý šampón sám o sebe nie je na trhu žiadna novinka. Poznali ho už generácie pred nami a vlastne sa nikdy nevytratil, len upadol do zabudnutia. Ako všetko staré sa odieva do nového, moderného, šatu, tak je to aj so suchým šampónom. Ako ho nájdeme dnes?

Nevýhody v minulosti

Suchý šampón je prášok na báze kukuričného škrobu, ktorý funguje veľmi jednoducho: Naväzuje na seba mastnotu. To znamená, že mastné, špinavé vlasy sa mechanicky odmastia práškom, ktorý sa z vlasov jednoducho vykefuje alebo vyutiera do uteráku. Nevýhodou býval spôsob aplikácie a uskladňovania suchého šampóna. Malá valcová krabička s vrchnáčikom sa síce šikovne balila do kufra či ruksaku, zle sa z nej však dávkoval šampón. Ak sa vám, či vášmu známemu, ktorý vám pomáhal, čo i len trochu pohla ruka, miesto odporúčaných cca 3 g prášku ste razom mali vo vlasoch takmer celé balenie.

Niektoré z tak povediac nevýhod známych už dávno, pretrvali dodnes. Časté používanie suchého šampóna sa neodporúča, pretože vlasy síce odmastí, ale nie dôkladne, nedodá im potrebné živiny a ani neprekrví pokožku hlavy tak, ako keď si do vlasov aplikujeme bežný šampón.

V novom šate

Aj dnes nájdete na pultoch obchodov a lekární suchý šampón vo svojom originálnom valcovitom balení. Omnoho rozšírenejším je ale suchý šampón v spreji. Ten dnes neponúkajú len bežné drogérie, ale aj kozmetické zásielkové spoločnosti. Suchý šampón sa skrýva v hliníkových nádobách a na prvý pohľad pôsobí rovnako, ako lak na vlasy, svojím balením aj etiketou. Okrem toho sú suché šampóny aj na rôzne typy vlasov. Od seba sa líšia podľa toho, či ho chcete použiť na jemné vlasy, vyčesať, alebo si ním vlasy aj trochu navlhčiť. Zároveň je aj častou súčasťou pre tvorbu účesov. Vlasy po ňom sú o poznanie ľahšie, menej mastné, nelesknú sa a zároveň veľmi dobre držia tvar. Efekt je ale rovnako, ako pri bežnom umytí vlasov, len dočasný, zvyčajne vlasy vydržia do ďalšieho dňa.

Kedy a zíde?

Výhodou suchých šampónov je ich jednoduchá a rýchla aplikácia. Nastriekajú sa ku končekom vlasov z primeranej vzdialenosti. Potom sa trochu rozčochrú prstami a poriadne vytrú do uteráku. Ak sa naozaj veľmi ponáhľate, stačí prášok nastriekať na vlasy a vyčesať hrebeňom. Sprejové šampóny nezanechávajú na vlasoch výraznejšie biele stopy, ako obyčajné sypanie prášku. Zároveň zanecháva vlasy príjemne voňavé. A kde vám takýto malý pomocník pomôže najviac? Ak radi chodíte do hôr a stanujete, určite jeho pomoc oceníte. Rovnako aj na dovolenkách a na cestách, kedy nemáte čas ani možnosť si vlasy umyť „na mokro“. Veľmi pomôže, ak ráno zaspíte, ponáhľate sa a chcete mať celý deň pekný účes a nie mastné, spadnuté vlasy.

Šikovný malý pomocník sa vám pri tom zmestí do kabelky alebo do cestovnej tašky. Použiť ho môžete prakticky kdekoľvek, nepotrebujete vodu a efekt sa dostaví skoro okamžite. Pri ďalšej ceste si ho nezabudnite pribaliť, určite sa zíde!

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu