Lyme Borreliosis

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
09. 12. 2020
Nikdy neviete, kde na vás striehne nejaká nástraha. Preto musíte byť na všetko pripravený a mať čo najväčšie znalosti o vyvolávateľoch rozličných ochorení, o základných príznakoch, pri ktorých by ste mali zbystriť pozornosť a navštíviť lekára. Ako to vyzerá, keď zaútočí Borrelia Burgdorferi?

AKO A KDE BOLO OCHORENIE OBJAVENÉ

Ako sa nesie v samotnom názve ochorenia, prvý krát bolo zaznamenané v štáte Connecticut v meste Old Lyme. Tu sa začali objavovať deti, ktoré trpeli poškodením kĺbov. Situácia bola podozrivá. Spoločným znakom všetkých nakazených bolo to, že pred rozvinutím samotného ochorenia kĺbov, sa u nich objavili najskôr kožné príznaky.

BORRELIA BURGDORFERI

Ako pôvodcu ochorenia ju popísal v roku 1982 lekár Burgdorferi, podľa ktorého je i pomenovaná. Malý vyvolávateľ prežíva v telách lesných zvierat, vtákov i hlodavcov. Na človeka sa najčastejšie prenesie prostredníctvom kliešťa. Ak je kliešť prisatý na tele, môže človeka infikovať prostredníctvom svojich slín, trusu, či vyvrátením črevného obsahu do rany, obzvlášť pri nešetrnom vyberaní. Preto buďťe pri tomto procese opatrní a uskutočnite ho, čo najskôr, aby sa riziko prenosu znížilo. Nemusíte mať strach, v skutočnosti ochorenia dokáže vyvolať len asi 1 % zo všetkých kliešťov.

AKO SA BORELIÓZA VYVÍJA

Ochorenie sa vyvíja v troch štádiách a pomerne pomaly. Prvé príznaky sa objavia približne po siedmych až štrnástich dňoch . Spozorujete na koži tzv. erythema migrans, čo je začervenanie kože, ktoré sa šíri po tele. Spočiatku je škvrna len v okolí miesta prisatia kliešťa, potom sa zväčšuje a presúva aj na iné časti kože. Toto štádium môžu sprevádzať i príznaky podobné chrípke- bolesť hlavy, únava, ospalosť, bolesti svalov a kĺbov, zvýšená teplota a vyčerpanosť.

Ďalšie štádium sa dostaví za niekoľko týždňov až mesiacov. Tu je už viditeľné postihnutie konkrétnych orgánových systémov. Postihnutie kardiovaskulárneho systému sa prejaví výraznými bolesťami na hrudníku, pocitmi búšenia srdca, nepravidelným srdcovým rytmom, palpitáciami, nepokojným spánkom, zvieraním na hrudníku. Výrazný je aj postih nervovej sústavy. Takzvaná neuroborelióza sa prejaví poruchami citlivosti a hybnosti mimických svalov, poškodením okohybných nervov, zápalom zrakového nervu, výraznými bolesťami v končatinách i chrbte.  Aj toto štádium môžu sprevádzať príznaky chrípky- únava, ospalosť, svalová slabosť.

Posledné štádium ochorenia je najvážnejšie. Rozvinie sa za niekoľko mesiacov až rokov po infekcii. Je charakterizované encefalitídou, myelitídou, poškodením zrakového i okohybných nervov. V chronickom štádiu sa objavujú i charakteristické bolesti a zápaly kĺbov. Ochorenie sa zameriava hlavne na veľké kĺby.

PREVENCIA A LIEČBA

Aby ste sa ochoreniu vyhli, dbajte v prvom rade na prevenciu. To znamená- musíte sa zbaviť kliešťa. Ako? Pamätajte na to, že kliešte sa veľmi radi zdržiavajú v lesoch, pri riekach a potokoch, na priehradách, na lúkach. Preto vždy, keď sa chystáte navštíviť podobnú oblasť, nezabudnite si repelent. Zvoľte zahaľujúce oblečenie, cez ktoré sa k vám kliešť ľahšie dostane. Dbajte i na obuv, ktorá by mala tiež slúžiť ako ochranná bariéra- pred žabkami dajte prednosť gumákom. Oblečenie vyberajte v svetlých farbách, aby ste tmavých kliešťov rozpoznali a včas sa ich zbavili. Keď sa vrátite z hubárčenia, či opekačky, vyzlečte si oblečenie čo najskôr a poprezerajte ho. Ak si nájdete na tele prisatého kliešťa, spoľahnite sa na pomoc druhej osoby. Zabudnite na to, že kliešťa treba udusiť olejom, či vytáčať mydlovou vodou v smere alebo v protismere hodinových ručičiek. Dosiahnete tým to, že kliešť vyvráti svoj črevný obsah do rany a nakazí vás ešte ľahšie. Vyberajte ho pinzetou, a to kývavými pohybmi zo strany na stranu až kým sa neuvoľní. Uchopte ho vždy za hlavičku, aby ste zabránili vypúšťaniu slín a zvratkov do rany.

Pri podozrení, že máte infekciu, navštívte čo najskôr svojho lekára. V skorom štádiu sa dá ochorenie dobre liečiť antibiotikami ako napríklad Sumamedom, Amoxicilínom, Erytromycínom, Ceftriaxonom.  

Pre Senior Portál napsala
Martina Halajová

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu