Keď se nám snívá

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
22. 10. 2020
Sen je málo usporiadaný sled predstáv, zväčša obrazových, ktoré človek zažije v spánku. V odbornej literatúre i v encyklopédiách sa dá nájsť veľké množstvo definícií. Na definíciách sna však veľmi nezáleží, pretože každý z nás z vlastných skúseností vie, že sen je to, čo sa nám počas spánku zdalo. Aj neskutočný dej sa v sne môže javiť úplne reálnym a prežívame ho ako skutočnosť. Až po prebudení zistíme, že sme vlastne iba snívali. Sen má halucinačný charakter. Je produktom psychickej a fyziologickej aktivity počas spánku, ktorá už spomínané halucinácie vyvoláva.

Človek v noci nespí stále rovnakým spôsobom. Spánok prebieha v štyroch periódach. Fáza jedna je štádium najľahšieho spánku a fáza štyri sa zase považuje za najhlbšiu periódu spánku. Počas sedem až osem hodinového spánku sa mozgová aktivita presúva z hlbších fáz do fáze jedna a z tej opäť klesá až do najhlbšieho spánku. Človek zaspáva a rýchlo prechádza prvou fázou až sa napokon dostane do fáze štyri, v ktorej tvrdo spí asi pol hodinu. Potom sa jeho spánková aktivita vráti do fáze jedna približne na päť minút a znovu sa vracia k hlbším úrovniam spánku. Tento cyklus sa opakuje niekoľkokrát za noc.

Kedy a prečo snívame?

Väčšina snov sa nám sníva počas prvej spánkovej fázy. Táto fáza je charakteristická tým, že mozgová aktivita je podobná aktivite v bdelom stave. Vonkajšie podnety, ktoré môžu ovplyvňovať naše sny, sú podnety prichádzajúce z prostredia, ktoré spiaceho obklopuje. Medzi vnútorné podnety môžeme zaradiť všetko to, čo sa odohráva v našom organizme. Bolenie ruky, nedostatok jedla, pocity, ktoré sú v nás. Tie sa rovnako ako vonkajšie podnety zakrádajú do našich snov, ak ich intenzita nie je dostatočne silná na to, aby nás prebudili.

V čom nám sny pomáhajú?

Sny majú schopnosť spojiť jednotlivé prvky problému do nových súvislostí. Nové okolnosti v sne potom môžu ukázať riešenie problému, pretože poskytne nový pohľad na situáciu. Sen rieši nedokončené problémy a úlohy, lebo naša psychika má sklon veci dokončovať. Je vedecky dokázané, že nevyriešené úlohy si pamätáme lepšie ako tie vyriešené. Nevyriešené problémy zväčša zostávajú v našej mysli a počas spánku sa môžu zapojiť do našej snovej predstavivosti. Tá ich potom buď vyrieši, alebo riešenie aspoň naznačí.

Ako si na sny spomenúť?

Ak chceme zistiť, čo nám sen chcel povedať, musíme si ho po prebudení pamätať. S tým má väčšina ľudí problém. Často sa stáva, že si ráno matne spomíname, že sa nám niečo snívalo. Bohužiaľ, aký sen to bol, ani netušíme. Zapamätať si sny sa dá naučiť. Odborníci odporúčajú povedať si večer pred spaním, že si ráno budeme sen pamätať. Po prebudení by sa malo chvíľu zostať v posteli, najlepšie v tej polohe, v akej sme sa zobudili a so zatvorenými očami. Pomaly by sme si mali spomínať na to, čo sa nám v noci snívalo. Podstatné je nerobiť prudké pohyby a nevyskočiť hneď z postele, lebo tým sa náš organizmus začne sústrediť na niečo iné a zvyšky sna uletia z našej mysle preč. Najistejší spôsob, ako sen nezabudnúť, je zapísať si ho hneď, ako si naň spomenieme.

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu