Fitlopta

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
22. 12. 2020
Pri problémoch s chrbticou je ideálnym spoločníkom. Okrem spevnenia chrbtice vám však poslúži ako cvičebná pomôcka na rôzne iné partie, ktoré potrebujete posilniť. Poradíme vám, ako si vybrať tú správnu loptu, aby ste mali zo sedenia či cvičenia na nej želaný efekt.

Výber správnej veľkosti lopty je veľmi dôležitý. Najčastejšie sa veľkosť fitlopty určuje podľa výšky postavy. Ak meriate medzi 140 až 160 cm je pre vás určená fitlopta s priemerom 55 cm. Pri výške v rozmedzí 160 až 180 cm je vhodný priemer lopty 65 cm. Ak máte viac ako 180 cm poobzerajte sa po lopte s priemerom 75 cm.

Ako správne sedieť na fitlopte

Na fitlopte by ste mali sedieť v strede a vaše lýtka by sa nemali dotýkať jej povrchu. Nohy rozkročte na šírku ramien a chodidlá opierajte o podlahu celou plochou. Vaše špičky smerujú vpred. Dôležité je mať kolená nižšie ako bedrový kĺb. Stehná nasmerujte šikmo nadol a lýtka kolmo k podlahe. Ak správne sedíte, stehná, kolená a chodidlá sú v jednej rovine. Správne držanie hornej polovice tela je tiež veľmi dôležité. Hrudník vypnite, ramená smerujte dozadu, lopatky majte pri sebe a hlavu držte vzpriamene.

Prečo je fitlopta lepšia ako stolička?

Sedenie na fitlopte je dynamické, môžete sa pohybovať, pohupovať, čím sedenie nie je monoténne a jemnými pohybmi na lopte môžete odbúrať nervozitu a nepokoj. Optimálny sklon panvy je naklopenie dopredu. Ak správne sedíte na fitlopte, dosiahnete tento optimálny sklon. Tým, že fitlopta nemá operadlo, ste prinútení stále zapájať svalstvo trupu. Pri sedení na fitlopte striedavo zaťažujete a odľahčujete platničky.

Ako loptu nafúkať?

Rozhodli ste sa pre kúpu fitlopty a uvažujete nad tým, ako do nej nafúkate to množstvo vzduchu, ktoré potrebuje? Nafúkať ju môžete pumpou na bicykel, tento spôsob je ale časovo náročný. Ak máte k dispozícii rýchlopumpu s objemom 0,5 litra, loptu nafúkate asi za 2 minúty. Pomôže vám i nožná žabka. Skúsiť to môžete i malým príručným kompresoro alebo kompresorom na benzínovej pumpe, v tomto prípade ale dávajte pozor na prefúknutie. Fitlopta by aspoň 2 hodiny pred nafúknutím mala byť skladovaná pri izbovej teplote 20 C. Nebojte sa loptu dostatočne nafúkať, aby nebola príliš mäkká, pretože vtedy sa neprejavia naplno jej elasticko-dynamické parametre. Ideálne je fitloptu nafukovať na dve etapy a samozrejme dbať na odporúčania výrobcu.

Nie ste si istí či je investícia do fitlopty výhodná?

Navštívte cvičenie na fitloptách vo fitnescentrách, aby ste sa presvedčili o tom, či vám takýto spôsob cvičenia vyhovuje. Ak nie, stále je na trhu množstvo možností, ktorými môžete spojiť príjemné s užitočným a pomôcť svojej chrbtici i celému telu. Vyberte si to, čo je pre vás najzaujímavejšie a užite si pohyb. Budete sa lepšie cítiť nielen po fyzickej ale i po psychickej stránke. Veľa šťastia.

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Fit | 01. 12. 2012, 17:17

Dobrý deň, mám otázku keď mám 160 cm tak si mám vybrať akú loptu? S priemerom 55 cm pre tých 140-160 cm alebo pre tých od 160-180 cm čiže s priemerom 65 cm? 

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu