Bylinkami proti nervom

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
25. 05. 2020
Isto to poznáte – celé dni sa za niečim naháňate, sype sa na vás jeden problém za druhým a rovnako veľa vecí potrebuje len a len vaše - a najlepšie okamžité – riešenie. Začnete sa cítiť vyčerpaní, unavení a celkovo zo všetkého otrávení. Nie len, že na vás dopadne únava, ale predovšetkým stres a nervové vypätie. V takýchto situáciach však nemusíte hneď siahať po medikamentoch, možno stačí zvoliť si ten správny čaj.

Dlho známa sila

Príroda je plná bylín a rastlín, ktoré blahodárne pôsobia aj na náš nervový systém a psychiku a dokážu ju uviesť do rovnováhy či upokojiť. Mnohokrát vám pomôže úplne bežná bylinka, od ktorej by ste to ani nečakali. A čo sa formy podávania týka – všetko závisí len od vás. Najpríjemnejšou formou e istotne kúpeľ obohatená vo vonné oleje – najčastejšie z levandule. Najobľúbenejším a časovo menej náročnejším je zas pitie čajov a bylinných zmesí, ktoré si môžete pripraviť aj v práci a dodať svojim nervom trochu oddychu. Taktiež existujú aj tablety s čisto rastlinných výťažkov, ktoré dodajú do vášho tela hneď niekoľko miligramov potrebnej látky z danej rastliny a účinkujú o niečo rýchlejšie. Taktiež sa vyrábajú z rôznych bylín či bylinných zmesí, nejde však o lieky v pravom slova zmysle a sú voľne dostupné v predajniach zo zdravou výživou či drogériách.

Na stres i dobrý spánok

Neblahým dôsledkom rozhasených nervov a stresu je strnulosť, vyčerpanosť, nervové vypätie a pri tom aj nespavosť. Stres je vlastne začarovaný kruh – psychika a nervy sú také napiaté, až sú vyčerpané do takej miery, že sa nevedia sami „vypnúť“. Ktoré bylinky sú vhodné, aby nervy upokojili?

Bazalka – bylinka, ktorú hojne používame ako dochucovadlo do jedál či šalátov nám prospieva omnoho viac k psychickej pohode, ako by sme si mysleli. Bazalka má silné utišujúce účinky, priaznivo pôsobí na nervy a vraj celkovo zlepšuje náladu! Skúste si len tak zobnúť pár čerstvých listov bazalky, či vám nevyčarí úsmev na tvári!

Levanduľa – najmä jej vôňa uvoľňuje zmysli a upokojuje psychiku. Je vhodná v podobe oleja do kúpeľa alebo vonnej sviečky, nájdete ju však aj ako prísadu v rôznych bylinných čajov určených práve na upokojenie nervov a odolávaniu stresu. Odburáva napätie, uvoľňuje zmysli a zároveň aj regeneruje pokožku.

Rozmarín – čerstvý rozmarín pôsobí kladne svojou vôňou a upokojuje. Rozmarínový čaj má však aj regeneračné a upokojujúce účinky, takže vám pomôže pri boji s únavou a odbúravaním stresu.

Materina dúška – ďalšia, zo série bylín najvhodnejšie užívaných ako čaj, vám privodí celkovú pohodu, uvoľnenie a s ním spojený príjemný spánok. Zároveň má utišujúce účinky aj na kašeľ či prechladnutie.

Medovka, mäta a lipa – byliny, ktoré sa neoplatí rozdeľovať. Zo všetkých spomenutých po nich siahame najčastejšie. Všetky tri sú veľmi chutné, príjemne voňajú, odbúravajú stres, pôsobia uvoľňujúco a prečisťujú organizmus aj po psychickej stránke. Zatiaľ, čo čaj s mäty a lipy vás postaví na nohy a pomôže prekonať únavu, medovka vám dopomôže k pokojnejším snom a väčšiemu uvoľneniu sa.

Predávkovanie?

Aj keď ide o čisto prírodné látky, platí, že všetkého veľa škodí. Čaje z nich sú veľmi zdravé, ale ich nadmerné užívanie môže viesť k hnačkám a žalúdočným ťažkostiam. Ide však o naozaj silné čaje a ich prehnané pitie. Ak nemáte sklony nič zbytočne preháňať, s takýmito neželanými vedľajšími účinkami sa nikdy nestretnete.

Príroda vždy vedela, čo je pre zdravie dobré. Netreba sa stále spoliehať len na chemicky vyrobené medikamenty, občas nám v strese naozaj pomôže dúšok príjemne voňavého čaju či relaxačná kúpeľ a opäť sa dostaneme do psychickej pohody.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Alena | 06. 03. 2013, 21:22

Meduňku i mátu mohu z vlastní zkušenosti rovněž velmi doporučit, na zahrádce pro ně najdu vždy místo. Mátu je vhodné pro sílu a výrazné aroma řádně usušit. Meduňka pro lepší usnutí většinou (až vždy) spolehlivě zabere, v nejhorším je možné požít ještě česnek s medem a zapít horkým mlékem. Příroda nám prostě poskytne vše co potřebujeme k lepšímu životu, protože jsme její součástí...

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu