Bielenie zubov

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
01. 04. 2021
Bielenie zubov nie je žiadnou novinkou. Už starí Egypťania si bielili zuby s pomocou sódy a popola. Biele úsmevy milujú najmä Američania. Viac ako 90 percent obyvateľov tam aspoň raz v živote podstúpilo bielenie zubov.

K neželanému sfarbeniu zubov môže dôjsť ešte počas ich vývoja alebo neskôr. Po skončení vývoja chrupu dochádza k zmene farby zuba po úrazoch, ak dôjde k vnútornému krvácaniu zuba, zuby sfarbujú aj nánosy rôznych farbív z jedál a fajčenie. Treba si však uvedomiť, že biele zuby nie sú len záležitosť ústnej hygieny a výberu jedál. Každý z nás dostal do vienka istý odtieň sfarbenia tzv. dentínu vnútri zuba, navyše prirodzený odtieň chrupu nemusí byť rovnomerný. "Sfarbenie zubov je ovplyvnené farbou vnútornej časti - zubovinou a sfarbením vonkajšieho povrchu – skloviny.

Na sklovine sa vytvára povlak, ktorý uľahčuje usadzovanie farbív z jedál, nápojov či cigariet. To je vonkajšie sfarbenie zuba, ktoré sa dá relatívne jednoducho ovplyvniť obrusovaním, napr. bieliacimi zubnými pastami v domácich podmienkach. Obsahujú látky, ktoré mechanicky odstraňujú pigment z povrchu zuba. Odstránia teda povrchový nános, zub vyleštia a vrátia mu tak pôvodnú, geneticky naprogramovanú farbu. Je to ideálne pre tých, ktorí majú vrodenú svetlú farbu vnútornej časti zuba a nežiaducim zafarbením je zasiahnutý len povrch skloviny. Od bieliacich zubných pást nemožno čakať zázraky, ale ani nezvyknú poškodiť sklovinu. V každom prípade - zubné pasty sa odporúča striedať.

Vnútorné sfarbenie zubov je možné vybieliť jedine chemickou cestou. Princípom takéhoto bielenia je oxidácia - rozklad farbív na jednoduchšie zložky s pomocou látok na báze peroxidu, najčastejšie ide o tzv. karbamid peroxid. Aj chemické bielenie je možné robiť doma, ale vždy by to malo byť pod dohľadom zubného lekára. Vo všeobecnosti platí, že čím je nižšia koncentrácia bieliacej látky v prípravku, tým je bielenie šetrnejšie, ale aj menej účinné. Vo voľno predajných bieliacich prípravkoch je koncentrácia aktívnej látky okolo troch percent. Ide o prípravky, napr. vo forme pásikov či gélu, ktoré sa prikladajú na niekoľko desiatok minút na predné zuby. Možno ich kúpiť nielen v lekárňach, ale aj drogériách.

Bieliaci gél ZOOM! ponúka najlepšie estetické bielenie dostupné na svetovom trhu. Z pomedzi všetkých bieliacich systémov (laserové bielenie, bieliaca pasta, bieliace prúžky, bieliace nosiče atď.) nič nevybieli lepšie a rýchlejšie. Zuby vybieli v priemere o 8 odtieňov len za 45 minút s inovatívnym bieliacim systémom ZOOM!. Bolo klinicky dokázané, že ZOOM! je bezpečný a efektívny.

Najväčší nepriatelia bieloskvúcich zubov:
sójová omáčka, špenát, cvikla, káva, cigarety, zelený a čierny čaj, červené víno, čučoriedkový kompót, marmelády, bylinné tinktúry z liečivých rastlín

Kto si nesmie dať chemicky bieliť zuby:

  • ľudia s parodontózou (majú odhalené zubné kŕčky)
  •  ľudia s vysokou kazivosťou zubov, s mnohopočetnými plombami, korunkami a mostíkmi
  • nedisciplinovaní fajčiari a silní kávičkári, pretože počas bieliaceho procesu a dva -tri mesiace po ňom je potrebné obmedziť cigarety a farbiace potraviny

Pro Senior Portál napsala
Michaela Ďurcová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu