Alergia na potraviny: Ryby a morské plody

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
24. 01. 2021
Pokračovanie popisovania druhov potravinových alergii nás tentokrát zanieslo ďaleko za naše hranice. Leto je časom dovoleniek pri mory a vychutnávania tamojších špecialít. Tie ale väčšinou pozostávajú z morských rýb a plodov. Je ich konzumácia skutočne pre každého bezpečná?

Príčiny a prejavy

Alergia na ryby patrí k najrozšírenejším potravinovým alergiám, aké sa u nás vyskytujú. Aj keď sa na môže zdať, že platí na ryby celkovo, prím v početnosti vyvolaných alergií u nás vedú najmä ryby morské. Či je to spôsobené tým, že sa v jedálničkoch našich predkov nevyskytovali, je veľmi diskutabilné, isté je, že aj tento typ alergie má svoje striktné obmedzenia. Alergiu na ryby vyvoláva bielkovina prítomná v ich svaloch, známa ako Parvalbumin. Ďalej ju môže vyvolať aj rybí kolagén, tento typ alergie je však omnoho zriedkavejší. Prejavuje sa ako všetky alergie: opuchmi, ekzémom, vyrážkami, nevoľnosťou či svrbením v ústnej dutine, alebo pokožky na mieste kontaktu. Pri vdýchnutí výparov z pripravovanej ryby môže dôjsť dokonca aj k astmatickému záchvatu, alebo alergickej nádche. V zriedkavých prípadoch sa vyskytuje aj anafylaktický šok.

Ak jedna tak všetky

V prípade potvrdenej alergie na ryby je nutné sa im nie len vyhýbať pri konzumácii, ale rovnako alergénne môžu byť aj ich výpary. Inak alergiu môže spôsobiť aj kontakt s rybou. Tento typ je, samozrejme, v našich končinách dosť zriedkavý. Vážnym problémom alergie je, že človek nie je alergický len na jeden druh morskej ryby, ale na všetky. Spôsobuje to práve bielkovina Parvalbumin, ktorú všetky druhy morských rýb obsahujú. Táto bielkovina je tepelne odolná, preto sa nezničí ani pri tepelnom spracovaní. Spojená reakcia ale nemusí platiť na sladkovodné ryby, ktorých zloženie svalov a bielkovín je o niečo rozdielne. Zároveň pacient nemusí byť alergický na morské živočíchy, ako sú krevety či chobotnice. Najviac alergii vyvolávajú treska, hejk a makrela. Najmenej rizikovými sú tuniak a sardinky.

Pozor aj na morské plody

Keďže alergia na morské ryby nie je skríženou alergiou na morské plody, zväčša si jedni alebo druhé dopriať môže aj alergik. Pri morských plodoch však hrozí omnoho silnejšia, akútna alergická reakcia, ktorú spôsobuje alergén zvaný tropomyosin. Alergia naň je rovnako, ako u morských rýb skrížená, čo znamená, že ak je niekto alergický napríklad na morského kraba, uškodia mu aj krevety a iné morské živočíchy. K najčastejším alergénom z morských plodov patria krevety, homáre a kraby. Aby to ale nebolo príliš jednoduché, slimáky, ustrice a mušle sú opäť osobitou kategóriou. Ak niekto trpí alergiou na krevety, môže možno pokojne zjesť morské slimáky, alebo mušle. Zákernosť v alergii na ne spočíva v tom, že sa prejaví až pri fyzickej námahe, niekedy až v podobe anafylaktického šoku.

Aj inak príjemnú dovolenku môže pokaziť nepríjemné stretnutie s nečakanou alergiou na morské plody a ryby. Ak si chcete pri mory dopriať ich domáce špeciality, uistite sa ešte doma, že vám nespôsobia viac komplikácii, ako potešenia.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu