Alergia na potraviny – čokoláda

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
15. 02. 2021
Nepríjemné ekzémy či vyrážky spôsobené alergickou reakciou môžu mať pôvod v mnohých veciach. Okrem známych alergénov akými sú srsti zvierat, parazity, plesne, prach a predovšetkým pele, sa môžu vyskytnúť aj ako reakcia na niektoré druhy potravín. Nie príliš známa, ale zato nebezpečná, je aj tzv. alergia na čokoládu.

Čo to vlastne je?

Pomenovanie alergia na čokoládu je pomerne zavádzajúce označenie. V skutočnosti totižto alergia na čokoládu ako takú nie je. To, čo môže vyvolávať neželané reakcie, sú jej jednotlivé zložky. Najčastejšie nerobí dobre ľuďom alergickým na mlieko, ktoré väčšinu vo veľkom množstve obsahuje. Ďalej mnohokrát obsahuje stopy po veľkom alergéne – arašidových orechoch. Okrem mnohých iných látok môže obsahovať aj lepok či stopy po vajciach, ktoré taktiež patria k pomerne bežným potravinovým alergénom!

Vyrážky aj anafylaktický šok

Alergiu na čokoládu a všeobecne – na potraviny vôbec, môžete dostať tak povediac z čista jasna. Zákernosť alergií spočíva v tom, že ak aj dlhé roky na žiadnu netrpíte, vo vyššom veku sa ich môže objaviť hneď niekoľko. Neexistuje na ne liek, ale ak sa neprejavujú príliš silno a začnete sa alergénom vyhýbať, môžu vymiznúť, ale nespoliehajte sa na to!

Aj alergia na čokoládu – alebo presnejšie na jej zložky, môže prichádzať postupne, vytváraním vyrážok po pokožke, ekzémami či svrbením dutiny ústnej a môžu viesť až k nebezpečným opuchom. Zriedkavé nie sú ani prípady anafylaktických šokov, ktoré sú životu nebezpečné, ak sa nepodá v čas pomoc – zväčša adrenalínová injekcia do svalu. Alergia na jedlo je zákerná v tom, že nie vždy ste si istí, na ktorú jeho zložku váš organizmus reagoval.

Kakaové bôby

Ak sa teda hovorí o alergii na čokoládu, väčšinou sa majú na mysli práve kakaové bôby a kakaový prášok z nich vyrábaný. Táto alergia sa už väčšinou nevzťahuje na kakaové maslo, ktoré samo osebe už neobsahuje látky, ako kakaový prášok. Preto sa nečudujte, ak siahnete po náhradách za kakaovú čokoládu pre alergikov v zložení sa dočítate, že obsahuje aj kakaové maslo.

Pri alergii na kakao sa preto vyhnite čo najčistejším (a najhorkejším) čokoládam s vysokým obsahom kakaa, kakaovým nápojom ako sú napríklad Granko, rôznym cukrárenským výrobkom či zalievaným raňajkovým kašiam, ktoré kakaový prášok mnohokrát obsahujú.

Čím kakao nahradiť?

Ak máte radi čokoládu, no máte alergiu na kakaový prášok, môžete siahnuť po väčšine druhov bielej čokolády, ktorá sa vyrába so sušeného mlieka a rôznych príchutí. Ak chcete aj naďalej piecť pôvodne kakaové a čokoládové zákusky, použite miesto kakaového prášku prášok karobový, známi aj ako Svätojánsky chlieb.

Z karobového prášku nájdete na trhu aj rôzne ochutené čokoládové tyčinky, čokolády a pekárenské výrobky. Chuťovo sa veľmi podobá na čokoládu, má však omnoho viacej bielkovín a menej tuku.

Potravinové alergie vedia život veľmi znepríjemniť, ale ak viete ako na ne, nemusíte sa vzdať svojich obľúbených chutí a oni vás pri tom nemusia ohrozovať. Stačí sa pozrieť po tom správnom ekvivalentne a niekedy tým možno spravíte niečo pre svoje zdravie aj z výživovej stránky.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

LuZi | 08. 05. 2011, 22:26

kamoska, co ma na tento clanok inspirovala, ma taku silnu alergiu na kakao, ze ma pri sebe adrenalinovu injekciu. Napriek tomu jej v kazdej restauracii aj kaviarni, aj ked im niekolko krat povie, ze nedavat cokoaldu, tu cokoladu daju a este sa oduju ked povie, ze im to nezapalti.

lucie.c | 08. 05. 2011, 12:05

taková alergie musí být trest!

Charrlie | 07. 05. 2011, 13:14

... mám s čokoládou věčný problém... neustálou chuť na ni... ale následky po jejím snězení jsou pro mě katastrofální, hlavně v obličeji :-(

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu