Ako odhaliť poruchu príjmu potravy?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
25. 12. 2020
Trend dokonalosti a štíhlosti, ktorý diktuje dnešná doba nás núti neustále na sebe pracovať a udržať sa vo forme. Myslíme si, že keď budeme štíhli, krásni a atraktívne vyzerajúci, máme všetky dvere otvorené. Sme presvedčení o tom, že náš úspech závisí mnohokrát len od výzoru a ostatné schopnosti sú nám na nič.. A tak, tlak spoločnosti, v ktorej žijeme neraz vedie k rozvoju poruchy príjmu potravy.

CO K NIM PATRÍ?

K poruchám príjmu potravy patria 3 nasledovné:

1.mentálna anorexia /MA/- odmietanie jedla
2. mentálna bulímia /MB/- prijatie a vyvrátenie veľkého množstva jedla
3. záchvatovité prejedanie sa /BED- Binge Eating Disorder/

Pri mentálnej anorexii pacienti odmietajú prijímať potravu. Odôvodňujú to tým, že nie sú hladní. Nechutenstvom však netrpia, hlad pociťujú normálne a často trpia až hladovými bolesťami. Jedlo však prijímať nechcú, pretože vedomie, že chuť do niečoho zahryznúť, vo svojej hlave premohli, im dodáva silu a dôvod „byť na seba hrdí“. Charakteristickým znakom tohto ochorenia je, že pacient je šťastný, keď schudne a pociťuje eufóriu. S postupným znižovaním hmotnosti chce ale chudnúť vždy viac a viac a priblížiť sa k „dokonalosti“.

Mentálna bulímia je v porovnaní s anorexiou ochorením, kedy u pacientov prevládajú výčitky svedomia z toho, že jedlu nedokázali odolať a prijali ho naraz veľké množstvo. Mierna úľava sa dostaví až po následnom zvracaní. Pacienti sa väčšinu dňa zaoberajú jedlom, tým, ako s ním „bojovať“ a ako mu odolať. Svoje telo nenávidia a nevnímajú ho ako súčasť svojej osoby. Na ochorenie sa pozerajú tak, ako by sa ich netýkalo. Pri oboch ochoreniach sa objavuje snaha zbaviť sa skonzumovanej potravy nadmerným užívaním diuretík, preháňadiel, vracaním a hladovaním.

Záchvatovité prejedanie sa je charakteristické rýchlym a nekontrolovateľným príjmom jedla. Jedinec konzumuje aj vtedy, keď hlad nepociťuje a vyhľadáva osamotené miesta, pretože sa hanbí za to, koľko jedla spotrebuje. K záchvatom dochádza minimálne dvakrát týždenne po dobu šiestich mesiacov.

 

KTO JE NAJVIAC NÁCHYLNÝ NA OCHORENIE?

Rozdelenie úloh v spoločnosti je už od nepamäti nasledovné: muži sú hlavou rodiny, pracujú, musia byť schopní a silní, aby vedeli svoju ženu a deti ochrániť a šikovní, aby ich vedeli zabezpečiť. Žena sa má predovšetkým starať o to, aby bola príťažlivá, krásna a štíhla, pretože inak nebude pre svojho partnera dostatočne atraktívna. Z toho logicky vyplýva, že väčší psychický nátlak je v otázke vzhľadu vyvíjaný na ženy a tieto budú poruchami príjmu potravy až dvojnásobne viac ohrozené. Najrizikovejšie skupiny sú mladé dievčatá vo veku 13-14 rokov a v období medzi 17.-18. rokom. Časté sú však aj poruchy u žien v produktívnom veku, ktoré pracujú v odvetviach, kde sa kladie mimoriadny dôraz na vzhľad, či ženy medzi 40.- 50. rokom života. U žien držiacich diéty je riziko rozvoja anorexie a bulímie až osemkrát vyššie!

PREČO VZNIKAJÚ?

Predpokladá sa, že na rozvoj psychickej poruchy tohto typu vplýva viacero faktorov. Jedným z nich je spoločnosť a jej požiadavky. Na to, aby mladá žena jej tlaku dokázala odolať je nutné vytvoriť jej vhodné rodinné zázemie. Ukázalo sa, že pacientky s poruchou príjmu potravy veľmi často pochádzajú z rodín, kde sa cítili nedostatočne odmeňované. Charakteristickým znakom ich osobnosti je perfekcionizmus- dievča sa snaží byť dokonalé vo všetkom, čo robí- učí sa na dobré známky, pomáha, kde sa dá a v zmysle svojej životnej filozofie si zaumieni aj dokonale vyzerať. Všetko však pramení v jej pocite menejcennosti, ktorý ju od mala sprevádzal a rodičia, či okolie ho v nej utvrdzovali. Ani genetické faktory nie sú zanedbateľné. V ohrození sú pacienti, ktorí sa odmietajú podobať na svojich rodičov s nadváhou a preto preventívne začnú odmietať jedlo.

AKÉ SÚ NÁSLEDKY?

Anorexia a bulímia zanechajú stopy ako na tele, tak aj na duši. Pacienti trpia depresiami, pocitmi sebaobviňovania, neschopnosti, vlastného zlyhania, plačlivými náladami a nevedia riešiť banálne problémy. Zvyčajne nenávidia svoje telo, pretože nedokáže odolávať jedlu tak, ako by si sami predstavovali, upadajú do zúfalstva a strácajú záujem o okolie a vzťahy s ním. V krajných prípadoch, keď sa pacientom nedarí chudnúť, uchyľujú sa k sebapoškodzovaniu. Medzi následky fyzické, ktoré si príbuzní všimnú najčastejšie, patria poruchy spánku, koncentrácie, znížená výkonnosť, neschopnosť učiť sa a spĺňať úlohy v každodennom živote, vypadávanie vlasov, rednutie kostí, znížená funkcia čriev a pocit plnosti už po prijatí minimálneho množstva jedla, bolesti hlavy, opuchy tváre a končatín, poškodzovanie zubnej skloviny a nadmerná kazivosť zubov, vymiznutie menštruácie, či jej nepravidelné objavovanie sa, bolesti brucha, kožné ochorenia, poškodenia obličiek a pečene.

MÔŽEM POMÔCŤ?

Keďže pacienti si svoju chorobu odmietajú priznať, býva komunikácia s nimi veľmi sťažená. Pokiaľ ste si istí tým, že niekto vo vašom okolí trpí poruchou príjmu potravy, skúste zvoliť nenásilný rozhovor. Vysvetlite dotyčnému, že jeho pohľad na seba je skreslený, že netrpí nadváhou. Pravdepodobne však vaša snaha bude neúčinná, pretože postihnutý jedinec sa uzaviera sám do seba a akúkoľvek pomoc zvonka odmieta. Najvhodnejšie je poradiť sa so psychológom, či psychiatrom o vhodnom postupe ako s dotyčným komunikovať. Jednoznačne konzultujte stav vášho príbuzného s odborníkmi, pretože poruchy príjmu potravy často vyústia do akútneho ohrozenia života a vtedy už býva na dobré rady neskoro. Ďalšia liečba ochorenia prebieha na psychiatrickej klinike, u psychológa, prípadne ambulantne v závislosti od štádia poruchy.

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Barbora | 08. 02. 2011, 12:08

Sama jsem kdysi měla náběh na něco takového a nikomu nic podobného nepřeju... Všechno je to způsobené hodně kvůli zdůrazňování štíhlé ženské postavy a všechny nás obklopuje mýtus štíhlosti a krásy a jen nám to ubírá sílu a energii...

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu