Agresívne a neagresívne čistiace prostriedky

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
05. 11. 2018
Udržať domovy čisté dá vždy veľkú námahu. Na pomoc preto siahame po rôznych saponátoch, mydlách a dezinfekčných prostriedkoch, ktorých zloženie je nám často cudzie. Vieme len, že by sme mali s nimi zaobchádzať v rukaviciach a vetrať. Musia však byť všetky čistiace prostriedky pre nás také agresívne?

Čistota za cenu komplikácii

To, čo je čisté, neznamená, že musí ešte dlho páchnuť po čistiacom prostriedku. V skutočnosti príliš dlho pretrvávajúca „vôňa“ použitého saponátu napovedá čo – to o jeho zložení. Prevažne v takom prostriedku budú prchavé látky ako bór alebo chlór a tie nám vôbec nemusia robiť dobre. Keď si na úvod odmyslíme celú manipuláciu, tieto prchavé látky bez toho, aby sa čo i len dotkli našej pokožky, dráždia sliznicu nosa a oči. Zároveň rôzne chemické zloženia chlóru mávajú mnoho krát na svedomí aj rôzne nepríjemné alergie, prejavujúce sa začervenaním očí, nádchou, ale najčastejšie vyrážkami takmer po celom tele.

Aj ďalšie chemikálie prítomné v niektorých čistiacich prostriedkoch nevplývajú dobre na náš organizmus, najmä, ak sa dostanú do kontaktu s pokožkou. Použitie rukavíc pri upratovaní je samozrejmosť, na čo pri (najskôr však po) čistení nemyslíme, je skutočnosť, že nech sme daný povrch opláchli akokoľvek kvalitne, stopy čistiaceho prostriedku sa na ňom stále nachádzajú a môžu škodiť ešte niekoľko dní. Ako si pomôcť?

Nie až tak agresívne čistenie

Možnou náhradou za aspoň niektoré saponáty môžu byť rovno aj bio produkty, ktoré by mali mať na nás organizmus asi najmenší škodlivý vplyv. Ak vám prídu stále príliš drahé, v obchodoch a drogériách je aj široký výber čistiacich prostriedkov z vynikajúcimi účinkami, ktoré sú k nám ale omnoho šetrnejšie. Nenechajte sa popliesť označením a ak na niektorom vidíte niečo ako vhodné pre jemnú pokožku, neodsudzujte ho hneď. Zvyčajne neobsahujú takmer žiadny chlór, alebo len minimálne. Sú zložené z iných látok, prevažne organického pôvodu, čistia rovnako precízne, ale nedráždia nie len pokožku rúk, ale vďaka malému množstvu prchavých látok ani naše nosy. Tým pádom sú pôvodcom omnoho nižšieho percenta alergii a okrem nás šetria aj náš majetok a nábytok.

Ako si správne vybrať?

Možnosť voľby môže byť niekedy obtiažnejšia, ako nemať z čoho vyberať. Obávate sa, že niektoré pre vás šetrnejšie čistiace prostriedky nevyčistia niektoré povrchy od špecifickej špiny? Podľa vlastného uváženia sa niekedy naozaj oplatí natiahnuť dlhé gumené rukavice, dať trebárs aj rúšku na nos, otvoriť okná a vyčistiť miesto agresívnymi, prchavými prostriedkami. Avšak pokiaľ ide v domácnosti o miestnosti, ako sú kuchyňa či kúpeľňa, ktoré bežne a pravidelne používame, voľte rozhodne menej agresívne produkty. Na takýchto miestach je totižto zaručené, že do kontaktu so zostatkovými výparmi príde väčšie množstvo ľudí, čo znamená aj pravdepodobnosť viacerých komplikácii. Najmä ak často máte doma malé deti či tehotné ženy, riziko komplikácii pre tieto kategórie pri prchavých čistiacich výrobkov je veľmi vysoké.

 

Odporučiť konkrétne prostriedky by nebolo správne. Každý má na výber, treba sa len odhodlať a raz sa vybrať na nákupy s okuliarmi, aby ste si mohli preštudovať zloženie čistiacich prostriedkov. Pri správnej voľbe bude váš domov nie len čistý, ale aj naozaj zdravý.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu