Zdraví

Pošlite nám svoj recept

Jak se nejúčinněji bránit útokům chřipky?

Vydáno: 23. 05. 2020
Zima už je opět tady a spolu s ní nejen zimní radovánky, doba vánočních svátků a oslav příchodu Nového roku, ale i období množení virů a bakterií. Známe to všichni. Lidé kolem nás vytahují kapesníky, pokašlávají a necítí se v plné kondici. Když nás pak nemoc skolí, mnohdy nám nezbývá nic jiného, než být upoutáni na lůžko. Chcete se tomuto problému letos vyhnout? Poradíme vám, jak se co nejlépe bránit proti útočícím bacilům.
viacej

Exotické ovoce už nejsou jen pomeranče a banány

Vydáno: 22. 05. 2020
Bývaly doby, kdy to v Československu bylo s exotickým ovocem takzvaně na štýru. Banány a pomeranče byly vysoce nedostatkové zboží, a kdo neměl toho správného příbuzného nebo známou prodavačku, odcházel často s prázdnou. Doba naštěstí pokročila a dnes je situace prakticky opačná. Jsme doslova zaplaveni ovocem a zeleninou ze všech koutů světa do té míry, že se v něm přestávám orientovat.
viacej

Počítať kalórie nie je hlúposť

Vydáno: 21. 05. 2020
Rátanie prijatých kalórí je síce náročnejší úkon. No netreba sa tým nechať odradiť. Musíme len sledovať výživné hodnoty na obaloch potravín, zistovať si v knihách alebo na internete, aké majú jednotlivé suroviny energetické hodnoty. Skupina veľkých výrobcov potravín sa dohodla, že na prednej strane všetkých svojich výrobkov budú udávať energetickú hodnotu jednej porcie, prehľad živín a tiež údaj GDA.
viacej

Na suchý šampón sa nezabudlo

Vydáno: 20. 05. 2020
Suchý šampón sám o sebe nie je na trhu žiadna novinka. Poznali ho už generácie pred nami a vlastne sa nikdy nevytratil, len upadol do zabudnutia. Ako všetko staré sa odieva do nového, moderného, šatu, tak je to aj so suchým šampónom. Ako ho nájdeme dnes?
viacej

Čo s nízkym krvným tlakom?

Vydáno: 19. 05. 2020
Nízky krvný tlak (hypotónia) nie je chorobou. Ak však ale pri nízkom tlaku pociťujete ťažkosti ako závrat, poruchy videnia, šum v ušiach alebo zrýchlenie tepu, je nutné navštíviť lekára. Ak krvný tlak klesne náhle, môže sa dostaviť kolaps. Samotný nízky tlak nie je problém, ak sa nevyskytuje v kombinácii iných porúch a chorôb. Lekári sa dokonca zhodujú na tom, že ľudia s nízky tlakom sa dožívajú vyššieho veku.
viacej

Keď opakovanie nie je matka múdrosti...

Vydáno: 18. 05. 2020
Určite každý z nás pozná ten pocit, keď po odchode z domu rozmýšľame, či sme nezabudli vypnúť plyn, vodu, žehličku alebo či sme naozaj zamkli. Niektorí to nechajú tak a povedia si, že to určite urobili. Niektorí sa vrátia. Zistia, že je všetko v poriadku a pokojne odídu. A niektorí to prekontrolujú pri odchode z domu a napriek tomu sa vrátia a skontrolujú situáciu znova. V horších prípadoch sa vrátia ešte niekoľkokrát...
viacej

Čo na nás striehne v potrave?

Vydáno: 17. 05. 2020
Jedlo - niekedy nemusí znamenať len pôžitok, v jedle sa častokrát skrývajú pôvodcovia najrozličnejších ochorení. A tak pri slastnom maškrtení na zmrzline, či pochutnávaní si na grilovanom kuriatku, otvárame baktériám a vírusom vstupnú bránu do nášho organizmu. Aké sú najčastejšie potravinové infekcie? Ako sa najlepšie brániť nákaze? Čo všetko môže mikroskopický živočích spôsobiť? To sa dnes s nami dozviete...
viacej

Čo je to vlastne krvná skupina?

Vydáno: 16. 05. 2020
Často o nich počúvame, no mnohokrát si nevieme predstaviť, čo to znamená pojem „krvná skupina“. Ako je to s darovaním krvi? Akú krvnú skupinu môžete prijať? Čo hrozí v prípade, že má matka odlišnú krv ako jej dieťa? Informujte sa o tom už dnes.
viacej

Postrach - choroba šialených kráv u ľudí

Vydáno: 15. 05. 2020
Určite ste už počuli o tzv. chorobe šialených kráv alebo BSE. Toto ochorenie postihuje centrálnu nervovú sústavu. Mozog pri ňom nadobúda vzhľad špongie, preto býva označované aj ako spongioformná encefalopatia. Jej obdoba existuje aj u ľudí a patrí medzi najznámejšie priónové ochorenia. Označuje sa ako Jacob- Creutzfeldtova choroba. Čo to sú priónozy ? Ako sa prenášajú? Aké sú ich prejavy? Existuje terapia tohto ochorenia?
viacej

Mráz půl zdraví

Vydáno: 14. 05. 2020
Patříte mezi milovníky tepla a představa zimy či mrazu ve vás vždy vyvolává ne zrovna pozitivní pocity? Pak byste ale měli vědět, že mráz rozhodně nepředstavuje jen nepříjemnou součást zimního období, ale naopak může být velmi užitečný. I když to zní trochu bláznivě, správně dávkovaný chlad může být úspěšnou alternativní léčbou a prevencí.
viacej
 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu