Samovyšetrenia u mužov

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
30. 08. 2020
Predovšetkým muži často zabúdajú na to, že onkologické ochorenia postihujú obe pohlavia. Rovnako ako ženy, aj muži sú ohrození rakovinou prsníka, hoci v menšom počte, ale predsa. Ochorenie, ktoré postihuje len mužov a dá sa mu efektívne predísť samovyšetrením je rakovina semenníkov. Viete ako správne postupovať pri samovyšetrovaní? Na čo sa zamerať? Ako často ho vykonávať? Naučte sa to skôr ako bude neskoro.

NIE ČASTÁ, ALE PREDSA

Napriek tomu, že v súčasnosti je najčastejším nádorovým ochorením mužov karcinóm pľúc, ohrozujú ich i iné onkologické ochorenia, na ktoré netreba zabúdať. Medzi tie, ktoré môžete odhaliť v skorom štádiu vy sami, patrí rakovina semenníkov a prsníkov. Jediné, čo musíte spraviť, je raz mesačne spomínané orgány vyšetriť. Že neviete ako na to?

VYŠETRENIE SEMENNÍKOV

  • jedná sa o párový orgán uložený v miešku. Má oválny tvar, na jeho povrchu sa za normálnych okolností nenachádzajú žiadne zatvrdliny, hrčky, zmeny, hrbolčeky, je primerane veľký a má mäkkú konzistenciu.
  • pokiaľ nájdete zmenu, ktorá sa nachádza len na jednom semenníku, je nutné, aby bola vyšetrená. Nálezy, ktoré sa vyskytujú na oboch semenníkoch sú zväčša normálne.
  • okrem semenníka sa dá v miešku vyšetriť i nadsemenník, ako drobný útvar na zadnej strane semenníka a takisto semenovod, ktorý vychádza z nadsemenníka.
  • pri vyšetrovaní používame dve ruky, jednou uchopíme semenník v miešku, jeho obsah vysunieme smerom dopredu a druhou rukou prehmatávame povrch a štruktúru semenníka, postupne sa presunieme smerom dozadu, kde sa snažíme nahmatať nadsemenník a povrazcovitú štruktúru - semenovod.
  • pokiaľ nahmatáte akúkoľvek zmenu, zväčšenie, zatrvdlinu, nerovnomernosť povrchu, prípadne je samotné vyšetrovanie bolestivé, vyhľadajte lekára. To, že je ľavý semenník uložený v miešku nižšie ako pravý je fyziologické.
  • pozor! Treba vyšetrovať i zostúpenie semenníkov do mieška u malých detí. Pokiaľ sa semenník do mieška z brušnej dutiny nedostavil, je vysoké riziko jeho malígneho zvrhnutia v neskoršom veku, preto okamžite vyhľadajte lekára!

VYŠETRENIE PRSNÍKOV

  • mužské prsníky majú byť málo vystúpené, pokiaľ sú výrazne zväčšené, jedná sa o jav označovaný ako gynekomastia, v tomto prípade venujte vyšetrovaniu zvýšenú pozornosť.
  • najskôr prsníky vyšetrite zrakom. Vhodné je postaviť sa pred zrkadlo a sledovať ich súmernosť, zmena, ktorá sa nachádza na jednom, musí byť prítomná aj na druhom prsníku.
  • dôležité je vyšetrenie výtoku z bradavky. Tento by nemal byť krvavý, zapáchajúci, či srvátkový. Na vyšetrenie výtoku je nutné bradavku jemne stlačiť.
  • samotná hmota prsníka sa vyšetruje krúživými pohybmi smerom od bradavky von. Vyšetrovať sa začína v dolnej časti prsníka.

PARANEOPLASTICKÝ SYNDRÓM – VŠIMNITE SI RAKOVINU SKÔR

Čo to znamená paraneoplastický syndróm? Jedná sa o to, že nádorové ochorenia o sebe dávajú vedieť skôr ako je možné ich zistiť. Niekedy paraneoplastické syndrómy predchádzajú samotné nádorové ochorenie, no zvyčajne prebiehajú súčasne. Syndróm predstavuje súbor príznakov, ktoré je možné v tele zistiť, ale nie sú spôsobené priamym rastom nádoru a poškodzovaním tkaniva. Medzi všeobecné príznaky, ktoré si najčastejšie všimnete sami patrí zvýšená teplota a nadmerné potenie sa, obzvlášť v noci, nechutenstvo a výrazná strata hmotnosti v priebehu krátkeho času, hypotenzia, chronická únava a vyčerpanosť. Častá je i zvýšená náchylnosť na infekcie v dôsledku oslabenej imunity, demencia, či celotelová svrbivosť.

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu