Prvé jarné alergie

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
05. 01. 2021
Mnohí z vás to poznajú až priveľmi dobre: Prvé hrejivejšie lúče slnka nehlásia len príchod jary, ale aj príznakov prvých jarných alergii. Upchatý nos, kýchanie, napuchnuté oči či výsyp...to je len pár z množstva príznakov, ktoré zo sebou prevažne peľové alergie prinášajú. Na čo si treba dať pozor?

Neprebúdza sa len jar

Spolu s prvými jarnými kvetmi sa začína prebúdzať aj polinóza. Pýtate sa, čo to je? Pod týmto slovkom sa skrýva odborné vyjadrenie sezónnej peľovej alergie. Sezónna pre to, že sa viaže na alergie na určité pele určitých rastlín. To, čo vadí niekomu, nemusí vadiť druhému a naopak.

Alergia na peľ sa najčastejšie nažýva senná nádcha. Prejavuje sa svrbením alebo opuchom očí, upchatým nosom, záchvatmi kýchania, škrábaním v hrdle a podobne. Všetky tieto symptómi vedú k ďaľším problémom: Ak máte upchatý nos, začnete dýchať ústami, pri čom vysichá sliznica a problémy sa ďalej len množia. Pri spojitosti týchto príznakov sa môže vyskytnúť aj svrbenie uší a v ojedinelých výnimočných prípadov môžete dokonca dočasne stratiť sluch alebo chuť. Neľakajte sa! Ako sa senná nádcha objaví, tak po čase, keď sa alergény, ktoré ju spôsobujú vytratia z ovdušia, doznie. Netreba ju ale podceňovať!

Čoho sa vystríhať

Zákernosť peľových alergií spočíva v tom, že je veľmi ťažké sa im vyhnúť. Nech sa akokoľvek snažíte, drobné čiastočky peľú sú také ľahké, že aj slabší vietor ich vie odviať do pomerne veľkých vzdialeností. Preto ak trpíte sennou nádchou, po každom návrate domov by ste si mali aspoň dôkladne opláchnuť tvár. Tým sa zbavíte značnej časti alergénov. Ideálne je, ak si umyjete aj vlasy alebo sa rovno osprchujete celí.

Ak rozmýšlate, kam sa počas kvitnutia vášho alergénu vybrať, rozhodne by to mla byť vysokohorská túra či pobyt niekde v horách. Práve tam sa nachádza najmenej alergénov či alergie vyvolávajúcich peľov. Naopak, nižšie polohy, nížiny a prímorské oblasti so svojím teplejším ovdzuším poskytujú ideláne miesta pre rast rôznych tráv, kríkov a stromov, ktoré sú častokrát pôvoom nepríjemnej sennej nádchy.

Pozor, stromy kvitnú!

Máme tu obdobie marca, prvého jarného mesiaca, ale peľové alergie sú už v plnom prúde. Sezóna kvitnutia liesky sa začína už vo februáry a práve vrcholí. Podľa peľových kalendárov vám môže spôsobovať problémy teraz a aj budúci mesiac. Zároveň v marci sa k nej pridávajú aj jeľša a breza. Pele oboch stromov vám môžu narobiť najväčšie problémy v apríli. Od mája do októbra vás zas môžu trápiť rôzne trávy, ovocné stromy a kroviny.

Marec ako jarný mesiac je výnimočný aj vysokým obsahom alergénov v ovzduší, preto nie je až také presne určiť, čo vám škodí. Ak v tomto období máte príznaky alergickej nádchy, navštívte alergológa. Ten vám predpíše antihistaminiká, ktoré vám pomôžu prekonať obdobie kvitnutia rôznych alergénov. Až potom vám môžu spraviť alergické testy a určiť pôvodcu vašich ťažkostí.

Homeopatiká na alergiu?

Stretli ste sa už s odporúčaním homeopatík na príznaky alergie? Ak nie sú príliš ťažké, ale len mierne, pokojne na tieto rady dajte. Voľne dostupné homeopatiká v lekárni pomôžu pri miernych náznakoch alergickej nádchy, zmiernia jej príznaky a pomôžu prekonať náchylné obdobie. Ak sú však náznaky vážnejšie a homeopatiká nezaberajú, je potrebné navštíviť alergológa. Neliečené alergie totižto môžu narobiť mnoho problémov!

Nasledujúce mesiace budú pre alergikov a ich alergológov ťažkou skúškou. Vystríhať sa peľu je takmer nemožné a nevychádzať z domu zas nie je správne. Dnešné liečivá a homeopatiká ale pomôžu príznaky tlmiť a vy si tak môžete vychutnať čerstvo sa zobúdzajúcu jar.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

LuZi | 15. 03. 2011, 14:42

S nejakou tou tohorocnou alergiou uz zacinam

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu