Nie je zabúdanie ako zabúdanie

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
02. 03. 2021
Alzheimerova choroba nesie názov podľa nemeckého psychiatra Alojza Alzheimera, ktorý ju po prvýkrát opísal v roku 1906. Alzheimer si všímal najmä ženy vo veku asi 50 rokov, ktoré sa nevedeli zorientovať, strácali pamäť, mali halucinácie... Častým príznakom boli problémy so spomenutím si na dátum a miesto narodenia, problémy s orientáciou napr. v abecede alebo mesiacoch.

Čo to vlastne je?

Alzheimerova choroba je degeneratívne ochorenie mozgu. Dochádza pri nej k postupným úpadkom pamäti, myslenia, chápania, reči, schopnosti učiť sa, úsudku i plánovania. V začiatkoch sa prejavujú výpadky krátkodobej pamäte, dezorientácia a iné mentálne poruchy. V konečných štádiách ochorenia sa môže prejavovať strata kontroly nad telesnými funkciami. Najčastejšie sa objavuje u ľudí starších ako 65 rokov. Alzheimerovou chorobou trpí viac žien ako mužov.

Ako ju rozpoznať?

Počiatočné príznaky Alzheimerovej choroby sa často pripisujú stresu, únave alebo depresii a strate chuti do života, ktorá súvisí so starnutím. Častým prejavmi sú zmätenosť a popletenosť, po čase sa objavia menšie poruchy pamäte, ktoré sa postupne prehlbujú. Stáva sa, že ľudia postihnutí týmto ochorením môžu zabúdať mená svojich blízkych, nepamätajú si názvy známych miest alebo nevedia, na čo sa používajú predmety dennej potreby. Pre prvé štádium choroby sú typické pamäťové výpadky, ktoré sa postupne zhoršujú a pridávajú sa k nim iné mentálne poruchy a problémy správania.

10 základných príznakov:

1. Strata krátkodobej a dlhodobej pamäti

2. Problémy s vykonávaním predtým známych činností

3. Problémy s rečou

4. Dezorientácia v čase a priestore

5. Zhoršený úsudok

6. Problémy s abstraktným myslením

7. Nesprávne umiestňovanie predmetov

8. Zmeny nálady a správania.

9. Zmeny osobnosti

10. Strata iniciatívy

Dá sa Alzheimerova choroba liečiť?

Alzheimerova choroba sa nedá úplne vyliečiť, pomocou liekov sa však dajú zmierniť jej príznaky. Pred rokom 1994 neboli k dispozícii žiadne lieky na túto chorobu. Dnes sú dostupné rôzne skupiny liekov, ktoré dokážu liečiť jej jednotlivé symptómy a tým zmierňovať jej pokrok.

Prevencia Alzheimerovej choroby

Pamäťový tréning je pravdepodobne jediný súčasný účinný preventívny prostriedok proti starnutiu mozgu. Tréningy pamäti môžu navštevovať aktívni seniori, ktorí pociťujú problémy s pamäťou v bežnom živote. Mnohým seniorom doporučujú tento typ aktivity psychiatri alebo neurológovia ako doplnok liečby pri problémoch s pamäťou a depresiách.

Existuje tiež kognitívna rehabilitácia ako modifikovaný tréning pamäti. Je určená pre ľudí s miernym a stredným stupňom Alzheimerovej choroby a jej cieľom je udržanie kognitívnych schopností osôb postihnutých demenciou. Kognitívna rehabilitácia je rovnako dôležitá ako farmakologická terapia.

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu