Nie je tras ako tras

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
25. 02. 2021
Všimli ste si niekedy na sebe jemné chvenie? Končatín, prstov, či pier? Z akého dôvodu vzniká? Ako sa dá rozlíšiť, či sa jedná o normálny jav a kedy treba zbystriť pozornosť a uvažovať na tým, že by sa mohlo jednať o vážnejšie ochorenie? Existuje geneticky spôsobený tremor ? Ako rozpoznať tras spojený s Parkinsonovou chorobou?

ČO JE NORMÁLNE

Tras sa môže vyskytovať u každého jedného človeka a nemusí poukazovať na žiadne závažnejšie ochorenie. Takýto tremor sa označuje ako fyziologický. Nie je výrazný, zaznamenáte ho pri jemných pohyboch prstov, či končatín. Často je lepšie pozorovateľný, keď sa rozčúlite, pri rozrušení, úzkosti, keď sa nachádzate v psychicky náročnej situácií, pri strese, či vyčerpaní organizmu. Je spôsobený prácou srdca, či pohybmi tela. Tento druh trasu sa zvyčajne zaobíde bez liečby.

GENETICKY PODMIENENÝ TRAS

Tremor, ktorý je pravdepodobne geneticky podmienený sa označuje ako esenciálny. Často sa objavuje familiárne, kedy sú ním postihnuté celé rodiny po viac generácií. Zrejme sa dedí autozómovo dominantným spôsobom. Je preň charakteristické, že postihuje predovšetkým horné končatiny, niekedy i hlavu, jazyk, tvár. Pomenej sa objavuje na dolných končatinách, či trupe. Mnoho pacientov si pri jeho liečbe pomáha alkoholom, pretože tento znižuje tras končatín. Avšak len krátkodobo, po určitom čase sa tras znova dostaví, a to ešte v zhoršenej podobe. Na liečbu esenciálneho tremoru sa používajú betablokátory, z nich najvýznamnejší účinok sa zaznamenal u propranololu. Úspešnosť liečby je významná i pri použití primidonu, prípadne sa tento môže kombinovať s propranololom.

INÉ DRUHY

Medzi iné druhy tremoru patrí napríklad tras objavujúci sa pri poškodení mozočka. Tento, ako udáva doc. MUDr. Ján Benetin Ph.D., je zvyčajný pri vôľových pohyboch. Postihuje hlavne hlavu, trup, či proximálne časti končatín.

Tremor sa môže objaviť i pri užívaní niektorých druhov liekov ako napríklad antidepresív, kortikoidov, či bronchodilatancií. Nezvyčajný nie je ani po podaní kofeínu.

TRAS A PARKINSONOVA CHOROBA

Snáď najznámejším je tras objavujúci sa pri Parkinsonovej chorobe. Pri tejto sa objavuje tras v pokoji, keď postihnutý voľne leží na pohovke, či posteli. Tras sa zvýrazňuje pri psychickom rozrušení pacienta a je preň charakteristické, že v spánku mizne. Tento druh trasu pôsobí negatívne hlavne na psychiku postihnutého, ktorý z toho, že ho nemôže vôľou ovládať značne trpí. Postihuje hlavne horné končatiny a prsty, pre svoj typický obraz sa zvykne prirovnávať k počítaniu mincí.

DELENIE TRASU

Na základe toho, kedy sa charakteristický tras vyskytuje je možné ho rozdeliť na pokojový, ktorý sa objavuje pri nečinnosti. Posturálny, alebo aj statický sa vyskytuje pri zaujatí určitého postoja, napríklad pri predpažení rúk. Intenčný tras je spojený s vykonávaním vôľového pohybu. Funkčný tras sa vyskytuje napríklad u neurotikov. Jemu podobný tremor je prítomný i u alkoholikov, či pri podchladení organizmu.

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu