Nadmerné potenie

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
13. 01. 2021
Nadmerné potenie alebo hyperhidróza je stav, keď telo produkuje oveľa viac potu ako je nutné. Ľudia trpiaci touto poruchou sú celý život obmedzovaný, nemôžu si dať oblečenie aké chcú, neustále sa kontrolujú...Čo môže pomôcť a zlepšiť kvalitu života nadmerne potiacich sa?

Okrem babských rád ako kúpanie sa s bylinkami, potieranie zón nadmerného potenia citrónovou šťavou, striedanie horúcej a studenej sprchy, existujú aj iné metódy ako liečba potenia botulotoxínom alebo laserom, chirurgicky, či používaním špeciálnych krémov.

Nebojte sa íst pod nôž...

Jedinou trvalou metódou je tá operačná. Operácia sa robí z dvoch malých rezov na každej strane hrudníka - jeden je pod kľúčnou kosťou, druhý v podpazuší. Anestéziológ musí vyradiť z činnosti tú stranu pľúc, na ktorej sa operuje. Operatér potom za pomoci optiky nájde tenké nervové vlákno uložené pod pohrudnicou, ktoré potom ošetrí. Každý rez je jeden až jeden a pol centimetra veľký a nevznikajú veľké jazvy. Celková hospitalizácia obvykle trvá tri dni. Táto operácia pomôže len ľuďom trpiacim výrazným potením v podpazuší a na dlaniach. Pacienti sa však obávajú aj kompenzačného potenia, ktoré sa môže zvýrazniť zvýšeným potením na trupe či chrbte. Operácia je stopercentne hradená zdravotnou poisťovňou.

Liečba potenia botulotoxínom

Ide o využitie účinku botoxu na nervové tkanivá v pokožke. Aplikácia botulotoxínu do pokožky zablokuje nervový prenos na potných žľazách, potná žľaza nedostáva nervový stimul k činnosti a výsledkom je podstatné obmedzenie až odstránenie potenia v ošetrenej oblasti. Botulotoxín sa podáva prostredníctvom malých vpichov do problematickej oblasti. Dĺžka účinnosti sa odhaduje cca. na 6 mesiacov. Liečba môže byť bolestivá a preto sa pri nej používa ľad alebo rôzne krémy.

Liečba potenia laserom

Novinka medzi metódami sa praktizuje v našich končinách od januára tohto roku. Pri tejto modernej metóde sa pod kožu zavedie laserové vlákno a do oblasti nadmerného potenia sa aplikuje laserová energia. Účinok laserovej liečby môže byť menej výrazný ako dosiahneme pomocou botulotoxínu, vydrží však podstatne dlhšie, viac ako jeden rok. Týmto spôsobom ošetrujeme oblasť podpazušia. Výkon sa robí za sterilných podmienok a v lokálnom znecitlivení. Výkon je bezbolestný.

Každá metóda má svoje plusy aj mínusy. Treba sa zamyslieť, koľko finančných prostriedkov na to chcete použiť a čo všetko ste ochotní pretrpieť.

Pre Senior Portál napísala
 Lucia Benková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Rado | 30. 10. 2020, 14:14

Zabudli ste spomenúť Electro Antiperspirant, pod nôž by som sa teda bál ísť a nielen kvôli kompenzačnému poteniu, celkovo mi to príde ako riskantný zásah do ľudského tela. Čo sa botoxu týka, jedinou výhodou je že potenie na chvíľu ustúpi, ale nestojí to za tie peniaze, bolestivú aplikáciu a za to aby som do sebal pichal jed. El. Antiperspirant používam už dlhé roky, teraz už aj manželka, keď sa jej objavilo nadmerné potenie po menopauze a sme veľmi radi, že ho máme!

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu