Liečivé striebro

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
15. 01. 2021
Liečivá sila striebra je známa už tisíce rokov. Ako prostriedok ránhojičov sa používalo už dávno pred našim letopočtom. Svoju úlohu malo aj v stredoveku, dostalo sa dokonca do povestí či rozprávok, ako spôsob predchádzania niečomu neželanému. Dnes sa v medicíne opäť hojne využíva. V čom je jeho sila?

Z histórie

Liečivé účinky striebra sú známe naozaj už mnohé stáročia, ak nie tisícročia. Už vtedy si totižto ľudia všimli, že ak do rany vložia striebro, rýchlejšie sa zahojí, pacienta rana menej bolí a nepridružovali sa ani vedľajšie účinky. Nepriamo tým pomenovali antibakteriálne účinky striebra, ktoré si tak našlo svoje pevné miesto v medicíne po celé generácie. Hojne bolo používané v stredoveku ako prevencia proti morovým epidémiám. Práve preto sa jedlo zo strieborných tanierov strieborným príborom, či voda sa uchovávala v strieborných nádobách – údajne, aby ostala čerstvá. V skutočnosti si už takto ľudia dezinfikovali svoje prostredie aby tak zabránili šíreniu chorôb. Počas oboch svetových vojen sa zas zraneným vojakom vkladali strieborné plátky do rán, aby sa zabránilo šíreniu infekcii. V 20. storočí veľké používanie striebra vystriedali priemyselné vyrábané antibiotiká, striebro však zo zdravotníctva nevypadlo.

Baktérie sa majú na pozore

Koloidné alebo iónové striebro má silné antibakteriálne účinky. Dnes sa síce vyrába množstvo liekov s rovnakými účinkami, striebro má však jednu obrovskú výhodu. Na rozdiel od farmaceuticky vyrobených liekov s antibakteriálnymi účinkami, na striebro si baktérie nevytvorili rezistenciu už po stáročia. U vyrábaných antibakteriálnych látok sa pri tom rezistencia u baktérii vytvorí do pár rokov.

Striebro je však sofistikovanejšie ako látky, ktoré sme zatiaľ schopní vytvoriť my. Napáda steny baktérii a reaguje s ich DNA, tým baktérie napáda priamo z vnútra a zabraňuje ich ďalšiemu množeniu sa. Zároveň je striebro aj prírodným antibiotikom, čiže utišuje bolesť, zmenšuje opuch a „štartuje“ organizmus na rýchlejšiu regeneráciu – čiže rany ošetrené striebrom sa celia o čosi rýchlejšie.

Koloidné striebro

Keď sa povie koloidné striebro, ide vlastne o nano čiastočky striebra voľne „roztrúsené“ vo vode. V alkohole sa ich účinok ničí, takže ak niekto ponúka koloidné striebro v alkohole ako nejaký roztok, majte sa na pozore – ide o podvod!

Koloidné striebro vo vode je možné použiť rôznymi spôsobmi, môžete si napríklad sami vyrobiť strieborné obväzy pre rýchlejšie hojenie rán a dezinfekciu. Stačí pri tom bežný obväz namočiť do vody s koloidným striebrom a nechať vysušiť. Obväz je ale možné použiť aj hneď po namočený – ešte mokrý. Aj doma si tak môžete jedným úkonom vydezinfikovať ranu, zabrániť množeniu baktérii v nej, či dopomôcť rýchlejšiemu zahojeniu. Údajne po ranách ošetrených koloidným striebrom ostávajú aj menšie jazvy.

Kde všade ho nájdeme?

Pre všetky pozitívne účinky sa striebro nevyužíva už len pi liečení, ale aj v kozmetike. Nájdeme ho napríklad v niektorých druhoch antiperspirantov a sprejov do topánok, pretože zabraňuje tvorbe baktérii vyvolávajúcich nepríjemný zápach. Z rovnakého dôvodu sa nachádza aj v tkanivách ponožiek či pančúch. Okrem toho sa využíva v mnohých liekoch utlmujúcich bolesť, napríklad mastiach na boľavé ďasná. Niektorí ľudia s bolesťami zubov hovoria, že im postačilo priložiť si k bolestivému miesto na niekoľko minút striebornú lyžičku, iní si dopomáhajú aj slabou baterkou a drôtikmi.

Možno ste ani nevedeli, že tento vzácny kov využívaný v šperkárstve sa v takom veľkom množstve nachádza v rôznych výrobkov a že má takú veľkú liečivú silu. Možno už aj vám mnohokrát pomohlo a ani ste o tom nevedeli.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu