Liečivá moc hudby

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
24. 02. 2021
V dnešnom svete žijeme pod neustálym stresom. Mnohí sa ženú za zárobkom, pod heslom čas sú peniaze častokrát zabúdaju, že ich organizmus potrebuje pauzu. Nájsť si čas na oddych priateľov, či rodinu je pre mnohých umením.
V nasledujúcich riadkov vám ponúknem recept, ako zrelaxovať po skonční práce ale aj počas pracovnej smeny. Stačí sa započúvať do hudobných tónov.

Každému uchu ulahodí iný hit. Niekto rád relaxuje v rytme popu, iný sa dokáže uvolniť len s tvrdým metalom, ďalším bije srdce pre punk. Skutočne hudobná paleta je pestrá, ponúka  možosti pre rôzne vekové kategórie aj psychologické povahy.

Moc hudby je známa už stáročia. Od nepamäti ľudstva sa využívali účinky hudby, naši predkovia s jej  pomocou komunikovali s nadprirodzenými silami. Rytmické zvuky slúžili pri náboženských obradoch, vyprosovali milosť od bohov pre jednotlivcov aj celé kmene.

Silu hudbu využívali aj liečitelia a šamani v starovekom Egypte, v starovekom Grécku, či v Indii. Hudba je všade okolo nás, bez toho, aby sme si to uvedomili vplýva na naše vedomie. Má  moc meniť náladu, upokojovať, i naopak rozrušovať. Dnes sa využíva pri liečebných procesoch na psychiatrický aj psychologických klinikách. Dokonca s hudbou spolupracujú aj na novorodeneckom oddelení.

Hudba je to, čo si náš mozog uvedomuje, definovať ju nie je možné, každý si ju vysvetľuje po svojom.  Hudobné umenie sa nás dotýka tak bytostne, ako žiadne iné odvetvie umeleckej tvorby. Muzikoterapia predstavuje špeciálnu psychoterapeutickú metódu, ktorá využiva hudbu aktívne aj pasívne. Pri aktívnej metóde pacienti sami tvoria hudbu, spievajú alebo hrajú na rozličné hudobné nástroje. Aktívna muzikoterapia zápaja pacienta do porcesu liečby, podporuje u neho schopnosť sebarealizácia, rozvíja tvorisvosť a fantáziu.

Pri pasívnej metóde sú recipientmi hudobných tónov. Prvým krokom je nácvik počúvania hudby, počas ktorého si pacient všíma reakcie svojho tela na hudobné tóny. Následne sa snaží získané poznatky uplatniť v skupinovej alebo individuálnej terapii.

Muzika nachádza v psychoterapii široké využitie, umožňuje harmonický rozvoj osobnosti, pomáha pri relaxácii, no využíva sa aj pri liečbe psychických porúch. Počúvanie hudby vyvoláva v ľudskom tele psychické i somatocké účinky, pričom treba prihliadať na žáner, každý prináša iné účinky.

Veľké orchrestre bez vokálov,vážna hudba alebo  jednoducho klasika prináša počúvajúcemu upokojenie. Hudba z veľkých orchcestrov napomáha pri intelektuálnej činnosti. Neznamená to, že jej počúvaním zmúdrieme, ale proces štúdia sa vďaka klasickým rytmom zjednodušuje.

Klasika pôsobí upokojujúco aj na srdcový tep, dopomáha aj pri srdcovocievných ochoreniach. Viac adrenalínu prináša roková hudba. Ak tento žáner nie je podľa vašej chuti môže priniesť viac škody ako osohu. Hrozí zvýšenie zlosti a hnevu, zvýšenie srdcovej frekvencie. Svojim fanúšikom prináša rock pohodu a zmiernenie napätia.

Účinky hip hopu a rapu sú kontroverzné. U mladistvých spôsobuje zlosť, nehovoriac o nie veľmi vyberanom slovníku. Pre objektívnosť nemôžem obísť pozitívum hip hop, pri počúvaní hudby majú ľudia chuť vstať a začať sa vrtieť v rytme.

Boľte rytmy svojho srdca,  no nec  už vám budedoma  vyhrávať pop, rock alebo klasika myslíte že aj za stenou niekto býva. Nadmedrná hlučnosť môže naštrbiť medziľudské vzťahy. Nenechajme muzikoterapiu prerásť do hudobného boja so susedmi.

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastorková

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu