Domáce recepty na žalúdočné problémy

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
03. 04. 2021
Nepríjemné pocity v žalúdku sú nočnou morou každého z nás. Navyše ak je po lekáreň ďaleko a lieky na úľavu sú ako na potvoru minuté, alebo im nedôverujete. Ako si sami dopomôcť k úľave, keď žalúdok bolí a robí inú neplechu?

Bylinky nad zlato

Prvá vec, čo si všimnete na letákoch k liekom na zmiernenie žalúdočných problémov, je isto ich zloženie. Okrem rôznych, väčšine ľudí neznámych, chemických zlúčenín sa to mihá výťažkami z rôznych bylín. Najsilnejšiu liečivú moc má predsa príroda. Preto aj pri problémoch s trávením a žalúdkom, pokiaľ nie sú príliš veľké, si môžete pomôcť aj sami. Najideálnejšie je najmä pitie bylinných čajov rôznych druhov, ktoré napomáhajú prečisťovaniu organizmu, aktivácii tráviacich procesov, či pôsobia proti bolesti. Mnohé bylinky majú protizápalové účinky a podporujú tvorbu žalúdočných kyselín. Niektoré bylinné čaje preto pomôžu pri prejedení sa, iné zas aktivujú chuť do jedla. Stačí si ich prispôsobiť k aktuálnemu problému.

Keď nefunguje trávenie

Najlepší a najznámejší bylinný čaj na mnohé neduhy je mätový. Mäta má protizápalové účinky, aktivuje trávenie a tak je vhodná najmä po sýtom obede, alebo akomkoľvek bohatom jedle. Zároveň má upokojujúce účinky nie len pre náš žalúdok, ale celý organizmus. Piť ju môžete čistú, alebo osladenú s medom.

Na nepríjemné nadúvanie a preháňanie pomôže hneď niekoľko bylinných čajov. Proti hnačkám je najúčinnejší repík lekársky, ktorý treba nechať vylúhovať poriadne silný a čo najrýchlejšie vypiť. Samotný má pomerne horkú chuť, jeho účinky sú ale najlepšie, ak sa neosladí ničím. Repík je dobré piť aj preventívne, stačí si pridať pár lístkov do mätového, alebo medovkového čaju, v ktorých sa jeho horká chuť stratí. Od bolestí žalúdka zas pomôže medovka lekárska, antibakteriálny a upokojujúci účinok šalvie, alebo príjemne chutný harmančekový čaj. Zo všetkých troch bylín možno urobiť chutnú zmes dosladenú medom.

Okrem čajov

Aby sa ale nepísalo len o čajoch, ďalšie domáce rady budú pozostávať z iných doma bežne dostupných surovín. Napríklad ak máte často problémy so zápchou, predchádzajte im pravidelným jedením napučaných hrozienok s ovsenými vločkami. Veľká lyžica napučaných hrozienok s rovnakým množstvom ovsených vločiek ráno a večer pred jedlom aktivuje trávenie a dodá potrebnú vlákninu, aby ďalej správne fungovalo. Na pálenie záhy zas pomôže za hrsť horkých mandľových jadier. Na väčšinu žalúdočných (ale aj mnohých iných) problémov pomôže postrúhaný ďumbier zmiešaný s medom. Pár lyžičiek má takmer zázračné účinky, ak sa na ne ale neodvážite, zalejte nastrúhaný ďumbier vodou, vyluhujte a pite ako čaj s medom.

Po pomoci ale nemusíte siahať až keď sa príznaky prejavia. Pre zdravie a predchádzanie žalúdočným ťažkostiam je dobré čaje striedať a piť ich aj preventívne, či zaradiť ovsené vločky na svoj jedálniček. Žalúdočné problémy sa vám potom budú snažiť vyhýbať samé.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu