Alergie

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
16. 01. 2021
Alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na rôzne alergény. Najrozšírenejším typom alergie je alergia dýchacích ciest a zápal očných spojiviek nazývaný konjunktivitída. Každým rokom stúpa percento ľudí trpiacich alergiou. Zároveň pribúdajú nové typy alergií, ktoré boli pred desaťročiami úplne neznáme. Odborníci tvrdia, že v roku 2015, bude každý druhý Európan trpieť niektorou z foriem alergií.

Formy alergií

  • Inhalačné alergie – nastávajú vdýchnutím alergénov napr. peľu alebo prachu v domácnosti,
  • Kontaktná alergia – pri kontakte kože s alergénmi, najčastejšie ju spôsobuje kozmetika,
  • Alergia na potraviny - spotrebou potravín obsahujúcich alergén (jahody, oriešky),
  • Alergia na jed hmyzu – bodnutím napr. včely
  • Alergia na parazity alebo mikróby – pri napadnutí parazitmi (črevnými, vírusovými,...)
  • Alergia na lieky – obzvlášť častý alergén je penicilín.

Alergény

Alergie sa prejavujú pri styku organizmu s rôznymi látkami - alergénmi. Alergény nie sú prirodzene agresívne látky a u väčšiny ľudí nespôsobujú žiadne prejavy. Avšak 10-20 % ľudí vďaka anomálii vo fungovaní imunitného systému, ktorý je geneticky daný od narodenia, bude alergény falošne vnímať ako agresívne a bude produkovať obrannú imunitnú reakciu. Abnormálna imunitná reakcia voči alergénom je zodpovedná za mnohoraké prejavy alergického ataku: kýchanie, svrbenie, kašeľ, ťažkosti s dýchaním, začervenanie atď. Najťažším prejavom alergickej reakcie je anafylaktický šok, ktorý zväčša zasahuje viacero orgánových systémov súčasne a môže viesť k smrti pacienta v priebehu niekoľkých minút. Sú tak známe prípady, kde ľudia po bodnutí osou zomreli v anafylaktickom šoku.

Ako zistiť, či máte alergiu?

Ak je niekto z vašich predkov alergik, je pravdepodobné, že aj vy sami môžete trpieť alergiou. Je známe, že riziko vzniku alergie u dieťaťa z nealergickej rodiny je 5 - 15%. Pri výskyte alergie u jedného z rodičov stúpa riziko na 50% a ak sú alergickí obaja rodičia, zvyšuje sa až k 90%.

Príznakom môže byť neustále upchatý nos, uslzené oči alebo kýchanie pri dotyku so zvieratami.

Tiež ak trpíte prechladnutím častejšie v lete ako v zime, navštívte lekára a poraďte sa s ním.

Terapia

Alergici by sa mali pri liečbe držať zásad ako:

  • vyhýbanie sa kontaktu s alergénmi,

  • zákaz fajčenia, či už aktívneho alebo pasívneho,

  • pravidelné prijímanie predpísaných liekov,

Osobitnou formou terapie alergických reakcií je hyposenzibilizácia, resp. desenzibilizácia. Pri nej sa pacientovi počas 6 až 12 mesiacov vstrekuje príslušný alergén v postupne sa zvyšujúcich množstvách. Týmto spôsobom sa má imunitný systém tak ovplyvniť, aby sa netvorili protilátky vyvolávajúce alergiu, ale protilátky inej triedy.

Okrem medikamentóznej terapie majú pri niektorých alergických reakciách, ako napr. pri sennej nádche, úspech aj akupunktúra a homeopatia.

Pre Senior Portál napísala
Lucia Benková

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Zuzu87 | 17. 07. 2011, 23:29

S alergiou mám aj ja skúsenosti a nie je to nič príjemné. Vyskúšala som už aj homeopatiká a môžem povedať, že som sa cítila lepšie :)

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu