Ako na jazvy?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
23. 02. 2021
V priebehu života sa väčšina z nás dopracuje k malej či väčšej jazve. Je jedno, či ju spôsobil úraz, operácia, alebo zle zahojená kožná choroba. Jazvy jednoducho nevyzerajú pekne a najradšej by sme sa ich zbavili. Aj keď to tak úplne nejde, existujú prostriedky, ako ich výzor zlepšiť. Správna starostlivosť o jazvy totiž nemá len estetický efekt, prvoradým by malo byť pre nás to, že pokožke okolo jazvy vrátime aspoň časť pôvodnej elasticity.Jazva je súčasťou prirodzeného procesu hojenia kože. Vzniká ako následok jej porušenia, ktoré môže byť náhodné v podobe úrazu alebo dokonca plánované, napr. v podobe chirurgického zákroku. Niektoré prírodné kmene,  predovšetkým z Afriky , jazvia svoju pokožku zámerne v rámci rituálov a určovania príslušnosti ku kmeňu. Dinkovia si ich vyrezávajú na čelo a spánky. Ženy z kmeňa Karov si symetrickými zárezmi zdobia prsia. Dobrovoľné zjazvovanie má pravdepodobne najdlhšiu históriu zo všetkých spôsobov zdobenia tela. V súčasnosti v zahraničí jestvujú štúdiá, kde si záujemcovia môžu dať na telo vytvoriť jazvením, tzv. skarifikáciou, pomocou techník ako vypaľovanie alebo vyrezávanie rôzne ozdobné obrazce.  Väčšina ľudí by však  radšej svoje jazvy odstránilo, ako zámerne vytváralo.

Proces hojenia rán je u človeka do určitej miery podmienený geneticky. Nie vždy prebieha podľa našich predstáv, pričom napríklad zápaly proces tvorby nového, zdravého tkaniva komplikujú. Jazvy, ktoré zostávajú napríklad po popáleninách sú často väčšie, plošné a preto je pri ich liečbe potrebné spolupracovať s odborníkom. Pri plánovaných chirurgických zákrokoch nepochybne svoju úlohu zohráva spôsob šitia, používanie vstrebateľných šicích materiálov a podobne. Dôležitá je aj následná starostlivosť o jazvu. Jazvy si totiž počas liečby vyžadujú predovšetkým potrebnú vlhkosť a maximálny prístup kyslíka. Hydratácia je kľúčom na dosiahnutie maximálneho efektu. Napomáha produkcii kolagénu pre rýchlejšie hojenie. Podľa vzhľadu rozoznávame:

1. Hypertrofické jazvy (vyvýšené)
– vznikajú nadmerným tvorením novej kože, sú zvyčajne červené, hrubé a tvrdé. Často svrbia alebo bývajú bolestivé a nepríjemné.
Majú tendenciu vystupovať nad úroveň okolitej kože, pritom sa ale nerozširujú mimo oblasti pôvodného zranenia.

2. Keloidné jazvy (jazvy prečnievajúce línie rany)

– sú hrubé, oblé, tvoria nepravidelné zhluky jazvovitého tkaniva, ktoré sa šíri cez hranice pôvodného zranenia. Často sú červené alebo tmavšie v porovnaní s okolitou kožou.

3. Atrofické jazvy (preliačené)
– vznikajú, ak sa rana nehojí správne a tvorí sa tak nedostatočné množstvo nového spojivového tkaniva. Výsledná jazva je pod úrovňou okolitej kože, napr. jazvy po akné alebo ovčích kiahňach.

Rozsah a vzhľad jazvy závisí od mnohých okolností. mení sa až do 18 mesiacov od svojho vzniku. Pri úprave a odstraňovaní jazvy je najdôležitejším faktorom pri rozhodovaní sa pre vhodnú metódu vek jazvy. Čerstvejšie jazvy sa odstraňujú omnoho jednoduchšie a s lepším efektom v porovnaní so starými.

Jazvám ako strie, čo je vlastne popukaná koža následkom jej rýchleho rozťahovania, najčastejšie počas tehotenstva, sa dá predísť prostredníctvom pravidelného nanášania zvláčňujúcich emulzií Na dosiahnutie potrebnej pružnosti pokožky je dôležité aj pravidelné cvičenie.

Schopnosť hojenia kože po rôznych typoch poranení alebo po chirurgických zákrokoch je u každého pacienta iná. Jazvy majú najrozličnejšie tvary, farbu a veľkosť.

Na ich vzhľad majú vplyv:

  1. Typ a rozsah poranenia (mechanické, chemické, tepelné, úraz, chirurgický zákrok, očkovanie, vyrážky)
  2. Umiestnenie na tele (jazvy v oblasti aktívnych svalov - chrbát, nohy, ramená - a na ohyboch tela sa často rozšíria v dôsledku pohybu a sú viditeľnejšie ako jazvy na menej zaťažených miestach)
  3. Dedičné predpoklady (dedičný je napr. sklon k tvorbe keloidov, predovšetkým u ľudí s tmavšou pokožkou)
  4. Infekcia (zvyšuje pravdepodobnosť hojenia nepeknou jazvou)
  5. Vek (u starších ľudí sa koža hojí pomalšie, koža mladších pacientov je zas náchylná k tvorbe nadmerných jaziev)

Predpokladom účinnej  starostlivosti o ne je začať s liečbou čo najskôr. Odmenou sú jazvy, za ktoré sa pacient nemusí hanbiť, a ktoré majú prirodzenú farbu.  Bezbolestná liečba jaziev a jej bezrizikové použitie v akejkoľvek vekovej kategórii je metóda, ktorá si v radoch lekárov získava stále viac priaznivcov. Jednou z takýchto metód je aplikácia produktov na báze silikónu, a to vo forme silikónového plátku, silikónového gélu alebo silikónovej tyčinky. Všetky tieto produkty sú určené na liečbu jaziev po uzavretí a zahojení rany. Nesmú sa používať na otvorené alebo čerstvé rany.

Dobré správy prichádzajú aj pre staršie jazvy, hoci stále platí, že čím skôr jazvu začneme ošetrovať, tým lepšie budú výsledky liečby. Prvoradé pri hojení rán je uvoľnenie pnutia, aby poranené miesto nebolo namáhané a aby sa jazva zbytočne nerozšírila. Lekári často pacientov upozorňujú, aby čerstvé jazvy nevystavovali slnku, UV žiarenie by totiž mohlo spôsobiť hyperpigmentáciu, čiže neželané stmavnutie jazvy. Pred slnkom je potrebné jazvy chrániť až do úplneho zahojenia, teda pokiaľ je jazva červená, čo môže niekedy trvať aj rok.

Na základe skúseností dermatológov možno konštatovať, že jazvy staré dvanásť a viac mesiacov na reagujú konzervatívne liečebné postupy slabšie. Existuje však niekoľko spôsobov, ako jazvám pomôcť. A nemusíte sa obávať zmrazovania tekutým dusíkom, obrusovania kože, ani iných, nie celkom bezbolestných metód.

Úplne čerstvé jazvy, teda niekoľko dní až týždňov po zákroku potrebujú čas, aby sa dokonalo zhojili i v hĺbke. Ošetrovať ich treba presne podľa pokynov lekára. Keď sa jazvy plne zahoja, môžete na ne vyskúšať niektorý overený prírodný recept, ktorý ich stav zlepší v pomerne krátkom čase.

Ľubovníkový olej
Ľubovník bodkovaný je pri starostlivosti o jazvy jednotkou. Pri ich hojení je vhodné používať na pretieranie rany ľubovníkový čaj, alebo odvar. Po zahojení si pripravte vlastný domáci ľubovníkový olej. Dve hrste ľubovníkových kvetov zalejte pol litrom olivového oleja (dávku znížte podľa potreby) a nechajte tri týždne odležať na tmavom mieste. Následne preceďte a uchovávajte v tmavej fľaši. Olejom natierajte jazvy denne.

Sadlo
Účinné je tiež ošetrovanie jaziev domácim sadlom. Pozor, sadlo musí byť skutočne domáce a nesolené či inak upravované. Po jeho aplikácii sa pokožka upokojí a zjemní.  

Skorocelová tinktúra
Ak máte k dispozícii sušený skorocel, pripravte si silný vývar, ktorý budete nanášať na jazvu vatovým tampónom.

Pokiaľ nemáte dôveru v bylinky, ani čas pripravovať si prírodné receptúry, pretrite si jazvu každý večer po sprchovaní vrstvou mastného krému, ktorý necháte niekoľko minút pôsobiť, alebo si ju nastriekajte pantenolom v spreji. Pri ošetrovaní jaziev je dôležité nezabúdať na pravidelnosť. Ak chcete, aby sa stav vašej jazvy zlepšil čo najskôr, je potrebné sa jej venovať každý jeden deň.Osud vašich jaziev je len vo vašich rukách. Aj keď neexistuje mastička po ktorej by zmizli, správnou starostlivosťou môžete dosiahnuť aspoň to, že ich farba a povrch bude jemnejší, a že sa do okolitej pokožky vráti pružnosť

Pre Senior Portál napísala
Anna Akhterová

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu