Začiatok grilovania

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
29. 10. 2020
Aj keď kalendárne sa leto ešte nezačalo, teplé počasie je už v plnom prúde. A spolu s ním prichádzajú mnohé radosti, ktoré sme si museli celú zimu odopierať. Pomaly ale isto sa chodíme kúpať na kúpaliská, prechádzky sa v peknom teplom počasí značne predĺžili, skoro každý deň strávime na záhradke. Okrem toho sa ale začína aj sezóna dobre prepečených klobások a mnohých ďalších grilovaných dobrôt.

Nie je gril ako gril

Väčšina z nás nepatrí medi tých šťastlivcov, ktorým na záhrade rodinného domu pod prístreškom drieme naozaj profesionálny a riadne drahý gril. Na dobrú grilovačku postačí aj obyčajný prenosný gril s hociktorého hypermarketu, ak sa správne pripraví. Určite nezabudnite na uhlie, zápalky a nejaký starý (najlepšie novinový) papier.

Správny gril má dostatočne hlbokú nádobu na uhlíky, aby sa v nej vytvorila čo najväčšia vrstva žeravých uhlíkov. Ak až taká hlboká nie je, nezúfajte – stačí rošt na grilovanie umiestniť o čosi vyššie, aby na potraviny nesadal popol.

Začíname

Úplným základom je samozrejme zapálenie ohňa. Na to potrebujete pár halúzok či úlomkov naštiepaného dreva a novinový papier. Postup je rovnaký ako pri táboráku – zapáliť papier, od ktorého chytia halúzky. Keď už dostatočne horia, prisype sa uhlie – asi 10 cm vrstva. Hneď na úvod grilovania však treba mať ujasnené, koľko pokrmov sa chystáte grilovať, aby ste nemuseli uhlie uprostred prípravy jedla dosýpať. Gril je pripravený plniť svoju funkciu vo chvíli, keď už uhlie nehorí, len vyslovene tlie. Tlejúca plocha uhlia má byť aspoň o polovicu väčšia ako plocha roštu, na ktorej sa jedlo pripravuje, aby sa pripravilo rovnomerne. Rošt nechajte na grile rozpáliť aspoň 15 minút pred začatím grilovania – vďaka tomu sa naň nebude mäso prichytávať. Ak chcete docieliť príjemnú vôňu okolia ale aj jedla, prisypte na rozpálené uhlíky sušenú bazalku, rozmarín, alebo iné bylinky.

Okrem grilu a ohňa však treba pripraviť aj mäso a zeleninu, teda aspoň v prípade, že sa nechystáte grilovať polotovary. Najlepšiu chuť získate, ak mäso a zeleninu pár hodín pred grilovaním namočíte do marinády. Akú si zvolíte je len na vašej fantázii, pridanie vína len umocní jej chuť. Ak ale chcete nejaký tip, vyskúšajte túto, hodí sa ku každému typu mäsa aj zeleniny:

Chrenová marináda

lyžica horčice
lyžica chrenu (nastrúhaný)
jablko
2 lyžice citrónovej šťavy
3 lyžice cukru
mleté klinčeky

Postrúhame jablko, pridáme štipku (aj menej) pomletých klinčekov a všetky zvyšné ingrediencie. Potom varíme asi desať minút (pozor nech zmes veľmi nezovrie) a necháme vychladnúť. Zvolený druh mäsa a zeleniny namočíme do pripravenej marinády aspoň na 3 hodiny.

Jednoduchá príprava

Ak máme všetky spomenuté veci pripravené, stačí dať si zásteru, vziať do rúk kliešte na otáčanie a grilovanie sa môže začať. Ak grilujete mäso a nie ste si istí, či je už hotové, buď použijete klasický overovací spôsob – kúsok dáte bokom a okúsite, alebo použite grilovací teplomer, ktorým zmeráte teplotu pripravovaného mäsa. Teplomer je veľkým pomocníkom najmä pri príprave staekov na grile.

Zeleninu možno grilovať buď naloženú v marináde, alebo za čerstva. Najčastejšie sa grilujú paradajky, paprika a cibuľka. Cibuľku stačí počas grilovania len pravidelne potierať olejom (najlepšie olivovým) až pokým celá nenaberie sklenený nádych. Najväčšou záhadou je grilovanie papriky – najchutnejšia bude, ak ju ugrilujete zo všetkých strán do čierna a pomocou kliešťov na grilovanie ju ešte teplú dáte do mikroténového sáčku. Paprika sa sparí a čierna vrstva sa ľahko zľupne dolu. Pod ňou vás čaká príjemná chuť ugrilovanej papriky.

Medzi najlepšie grilovacie recepty budú patriť tie, pri ktorých sa budete riadiť vlastnou chuťou. V konečnom dôsledku je jedno, ako mäso a zeleninu pripravíte – nezabúdajte však na korenie a marinády, ktoré vášmu jedlu dodajú tú správnu letnú grilovanú chuť!

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu