Varíme a pečieme s alkoholom

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
14. 02. 2021
Akohol pri varení a pečení môže obohatiť vaše dobroty. Nebojte sa a vyskúšajte pridať k tradičným ingredienciám aj pár deci vášho obľúbeného akoholického nápoja.

Takto ozvláštnené jedlá sa neodporúčajú podávať deťom, pretože aj keď sa väčšie množstvo alkoholu časom odparí, určité percento stále zostáva. Základné pravidlo je takéto - čím dlhšie pokrm varíte, tým viac alkoholu sa odparí. Po 15 minútach zostáva 40% alkoholu, pri hodine varenia, či pečenia je to 25% a po 2 hodinách len 5%. Toto percento by nemalo spôsobovať problémy takmer väčšine ľudí.

Alkohol pomáha správne kombinovať chute, dotvára charakter jedál a dáva im špecifickú chuť. Je viacero druhov alkoholu, ktorý sa využíva v gastronómii:

Víno

Pri príprave Coq au vin sa nepoužíva ani kvapka vody. Jediná dovolená tekutina pri príprave tejto francúzskej pochúťky je víno. Od 16. storočia existujú záznamy o víne ako o jednej z používaných surovín. Francúzski kuchári si varenie bez vína nevedia ani predstaviť. Ak chcete nasledovať ich príkad, nemusíte minúť kopec peňazí na drahé vína. Postačí vám obyčajné stolové víno. Vyhnite sa však zvetraným vínam alebo nekvalitným druhom. Keď víno nechutí v normálnom stave, varenie mu už nepomôže...Biele víno perfektne dopĺňa ryby, biele mäso, ťelacie mäso, morské plody. Je vhodné na prípravu dusenej zeleniny, omáčok a polievok. K hôvädziemu mäsu a zverine sa lepšie hodí červené víno.

Pivo

Slováci aj Česi sú „pivné“ národy, takže použitie tohto obľúbeného nápoja v kuchyni určite nie je prekvapením. Veď už od 14. st. sa objavujú prvé zmienky o receptoch obsahujúcich pivo. Je to výborný pomocník pri podlievaní hydiny, králikov a bravčového, na výrobu marinád, gulášov a rôznych polievok. Jedlá ako gramatika, pivná polievka sú známejšie skôr pre českých čitateľov. Ešte dnes je v Čechách zvykom podávať na svadbe až 1 liter pivnej polievky na hlavu. Pivo sa používa aj pri pečení napr. na prípravu cesta.

Whisky

Whisky sa používa pri flambovaní. Pri začiatkoch dávajte pozor a používajte ju radšej iba v malom množstve, t.j. dve, tri lyžičky. Je tu veľké nebezpečentsvo vzbĺknutia ohňa, preto treba byť opatrný.

Borovička, slivovička

Sú vhodné pri príprave diviny. Všetci dobre vieme, že divina má svojskú chuť aj pach. Borovičkou, či slivovicou dosiahneme ich zmiernenie.

Alkohol a sladké

Alkohol môžete použiť pri príprave šišiek, vínových koláčikov, či cesta. Takmer každý krém sa dá spraviť aj s použitím niektorého druhu likéru. Tiež môžete využiť ovocie nakladané v destiláte.

Recept na pivové rohlíčky

Suroviny: 1 kg hladkej múky, 2 cery, štipka soli, 1 pivo.

Postup: všetko zamiesime a cesto necháme odstáť jednu hodinu. Potom už len nakrájame, naplníme plnkou podľa chuti a pečieme.

Pre Senior Portál napísala
 Lucia Benková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Marpok | 23. 03. 2011, 13:30

Po přečtení titulku jsem si myslela, že půjde o vaření s alkoholem v krvi, což by určitě bylo taky hodně zajmavý. :-D Každopádně osobně nedám dopustit na víno, které dokáže mnohé mdlé omáčky dostat do úplně jiných dimenzí. A to doporučuji.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu