Škola volá- správna desiata pre školákov

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
26. 10. 2020
Letné prázdniny sú už naozaj minulosťou, rodičom odpadla starosť, ako naplniť voľný čas svojich ratolestí, no na druhej strane aj začiatok školského roka prináša riešenia závažných otázok.

Nezanedbateľná je otázka stravovanie školákov, prichystať každý deň desiatu do školy je nielen požieračom času, no chce to aj trošku nápaditosti, aby desiatové menu bolo pestré.

Výživná desiata je veľmi dôležitá hlavne pre školákov. Počas dopoludnia sa musia sústrediť na vyučovanie v škole, spotrebúvajú veľké množstvo energie.

Ak si rodičia nenájdu čas na prípravu desiatu dávajú deťom peniaze, no pri tomto rozhodnutí končí zdravá výživa detí. Na desiatu si kupujú sladkosti, alebo rovnako nezdravé sladké pochutiny, občerstvenie z fast-foodov a sladené limonády.

Nezdravá strava prispieva k vzniku civilizačných ochorení. Hlavne nadmerné množstvo cukru v strave spôsobuje, že deti sú psychicky nevyvážené. Správny čas na desiatu je v rozmedzí medzi raňajkami a obedom.

Polovicu desiatového menu by mali tvoriť v rovnakom pomere uhľohydráty a bielkoviny, zvyšok ovocie a zelenina. Uhľohydráty dodávajú energiu pre všetky telesné funkcie a svalovú námahu. Pomáhajú tráveniu a prispievajú k s právnemu využívaniu bielkovín v tele. Obsiahnuté sú v ovocí, zelenine a pečive.

Pre zdravý rast a vývoj dieťaťa sú významné bielkoviny. Podieľajú sa na životných procesoch v ľudskom organizme, budujú ho a opravujú. Zastúpené sú v mäsitej strave.

Na raňajky a desiatu sa osvedčilo pečivo, už od útleho detstva je vhodné učiť deti stravovať sa celozrnným alebo tmavým pečivom. Posilnia svoj organizmus dostatočnou dávkou vlákniny, minerálov a živín.

Popri pečive sú na desiatu vhodné aj mliečne výrobky. V detskej výžive majú mlieko a mliečne výrobky nezastupiteľné miesto. Sú zdrojom vápnika, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí a zubov.

Nie každé dieťa obľubuje mlieko, netreba ho nútiť piť ho, ale nasadiť do stravy jogurty a iné mliečne výrobky.

Dieťa potrebuje dostatok energie na svoje dopoludňajšie aktivity a samozrejme aj na to, aby bolo schopné venovať pozornosť vyučovaniu. Preto sa oplatí zainvestovať čas do prípravy nielen raňajok ale aj desiaty. Pekne a chutne pripravenú desiatu vám školák domov neprinesie. 

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastorková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu