Ryby bez chyby?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
19. 12. 2020
Odborníci na výživu odporúčajú, aby sme ich jedli dvakrát týždenne. No ekologický aktivisti varujú, že si na ne máme dávať pozor, pretože sa v nich hromadia jedy, ktoré poškodzujú naše zdravie. Kto má teda pravdu?

Mali by sme radikálne zmeniť spôsob stravovania, upozorňujú nás odborníci na výživu. Ešte stále totiž jeme tak, ako keby sme každý deň od rána do večera tvrdo dreli v práci. Pritom väčšina z nás pracuje skôr hlavou ako svalmi. Náš jedálny lístok by mal preto obsahovať menej tukov, zato kvalitných, rozumné množstvo zložených cukrov potrebných na prísun energie a ľahké proteíny. Ideálne sú z tohto pohľadu sladkovodné aj morské ryby. Obsahujú nenasýtené omega-3-mastné kyseliny, ktoré naše telo – na rozdiel od nasýtených mastných kyselín a zlého cholesterolu – potrebuje ako prevenciu srdcovo – cievnych ochorení a rakoviny. Žiaľ, je to dosť úzkoprofilový tovar. Preto je skvelé, ak si ich môžeme doplniť v potrave. Konzumácia rýb podľa odborníkov zmierňuje aj psoriázu či reumatoidnú artritídu, pomáha pri liečbe porúch štítnej žlazy a pri obezite. Rybie mäso totiž obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín D, jód a iné užitočné živiny. Ďalším plusom je, že má malý podiel väzivového tkaniva, preto je ľahko stráviteľné. Bez veľkej námahy sa dostane do krvia odtiaľ do celého organizmu. Neťaží vás, nespôsobuje únavu. V trende je najmä kombinácia ryby so zeleninou. Presvedčí vás o tom aj pohľad do stredomorskej kuchyne, ktorá je známa ako účinný bojovník proti srdcovo- cievnym ochoreniam.

Ekologické megakastrofy, ako napríklad ropná škvrna v Mexickom zálive, sú len vrcholom ľadovca. Najväčší podiel na znečisťovaní vody, a teda aj na kontaminácií rýb, má podľa enviromentalistov poľnohospodárstvo. Umelé hnojivá, prostriedky na ochranu rastlín a hnojenie močovkou prenikajú cez pôdu až do vôd a spôsobujú škody vo vodnom ekosystéme. V riekach i v moriach sa rozširujú mikroskopické riasy, ktoré v krátkom čase spotrebujú väčšinu kyslíka a neprepúšťajú slnečné svetlo, takže živočích sa pod nimi doslova dusia. V rybích telách sa hromadia aj jedy z priemyselnej výroby. Ťažké kovy a chemikálie sa pri haváriách dostávajú do potokov, riek a morí. K tomu treba prirátať aj civilizačný odpad, ktorý denne produkujeme. Cez pôdu sa dostáva do spodných vôd, ale často - krát priamo končia v riekach či v moriach.

Prospešnosť či nebezpečnosť potravín je chúlostivá téma. Týka sa to aj celosvetovej diskusie o rybách a jedoch, ktoré sa v nich našou vlastnou „zásluhou“ hromadia. Pravdepodobne majú svoju pravdu aj odborníci na výživu, aj ekológovia. Ísť však do extrémov nikomu neprospeje. Jesť musíme a ryby sú naozaj vhodnou súčasťou nášho jedálneho lístka. Karcinogénne účinky, hormonálne problémy či ťažkosti s imunitou spôsobené konzumáciou rýb sa dokazujú len veľmi ťažko. Výnimkou sú alergie, ktoré u niektorých ľudí vyvolávajú plody mora. Toxická látka, ktorú obsahujú, je však prirodzeného pôvodu. Uprednostnite sladkovodné čerstvé ryby priamo od chovateľa. Zdravšie sú skôr tučnejšie ako chudé ryby. V obchodoch hľadajte výrobky so značkou Made in EU a výrobky zmrazené dlhšie ako rok nekupujte!

Ak máte radi ryby, jedzte ich. Pripravujte ich na pare, duste, pečte, grilujte, ochucujte ich bylinkami. Údeným, soleným a vyprážaným rybám sa vyhnite.

Pre Senior portál napísala
Michaela Ďurcová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu