Poctivé kakaové maslo

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
22. 10. 2020
Niektoré veci nám prídu také bežné, že nám ani nenapadne hľadať, čo sa pod nimi skrýva. Aj o čokoláde sa toho popísalo už mnohé. Rovnako o kakae, z ktorého sa vyrába. Ale čo je to, čo tvorí jej jemnú konzistenciu? Jedna nenápadná, no pre chuť a jemnosť veľmi dôležitá ingrediencia, ktorej farba, vôňa a dokonca ani chuť čokoládu na prvý pohľad nepripomínajú. Napriek tomu čokoláda nie je pravou čokoládou, ak neobsahuje kakaové maslo.

Čo to je?

Kakaové maslo je jedným z produktov kakaových bôbov. Ak ho je v čokoláde málo, nahrádza a umelými tukmi a čokoláda má neprirodzenú, skôr maslovú chuť. Čím je v čokoláde vyšší podiel kakaového masla, tým je čokoláda kvalitnejšia, chutnejšia, voňavejšia a na jazyku sa doslova rozplýva.

Kakaové maslo je žlté, má len veľmi slabú čokoládovú vôňu, pomerne hustú konzistenciu a zanedbateľnú príchuť. Získava sa z lisovaných, vysušených a podrvených kakaových bôbov. Takáto kakaová drť je už priamou surovinou na výrobu čokolády. Z nej sa okrem iného, vyrába aj samotne kakaové maslo. Z kakaovej drte sa tlakom vylisuje žltkastý tuk – kakaové maslo. Z neho sa vyrába klasická aj biela čokoláda, mnoho iných cukroviniek, ale dokonca aj farmaceutické výrobky či pleťové mlieka a rôzne krémy.

Aké má účinky

Kakaové maslo je vysoko stabilný tuk. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov a aj tzv. „dobrých tukov“ prospešných pre naše zdravie, ktoré podporujú vstrebávanie niektorých pre organizmus veľmi potrebných vitamínov. Bod topenia kakaového masla sa pohybuje okolo 36 stupňov, čo je približne teplota ľudského tela. Práve vďaka tomu ostáva čokoláda tuhá, kým si ju nedáme do úst, kde sa na jazyku začne príjemne rozplývať. To spôsobuje práve teplote tela podobný bod topenia kakaového masla. Tak aj spoznáte pravú čokoládu od jej napodobenín: Ak sa na stuženie čokolády použijú iné tuky, buď na jazyku pôsobia tuho, lebo majú vyšší bod topenia, alebo je čokoláda už na dotyk príliš mazľavá. Taktiež nemá takú výraznú čokoládovú chuť, ako pravá čokoláda vyrobená výhradne z kakaového masla.

Použitie kakaového masla

Pre jeho vysokú stabilnosť sa okrem kulinárstva využíva aj vo farmácií. Používa sa ako prísada do kapsulových liekov a čípkov, kde pomáha držať tvar, stabilitu lieku a v žalúdku napomáha vstrebávaniu liekov. Okrem liekov ho nájdete ako lákadlo na obaloch šampónov, pleťových mliek a rôznych krémov. Na pokožku pôsobí upokojujúco, spevňuje ju, stišuje prílišným opaľovaním spôsobené popáleniny, obohacuje ju o rôzne vitamíny a údajne má hojivé účinky na jazvy a škrabance. Hydratačné schopnosti kakaového masla z neho tvoria ideálny prídavok aj do balzamov na pery.

Ak vás vlastnosti kakaového masla zaujali,mali by ste vedieť, že rôzne bioobchody ho ponúkajú ako svoj sortiment. Môžete si vyskúšať vyrobiť vlastnú domácu čokoládu, alebo jednoduchý krém. Zároveň sa môže stať zaujímavou a chuť obohacujúcou ingredienciou do pečenia, rôznych plniek alebo cukroviniek.

Pre Senior portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu