Perla talianskej kuchyne - Mozzarella

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
07. 11. 2020
Jedna z najznámejších chutí talianskej kuchyne je určite lahodná mozzarella. Jej poznávacím znamením je biela farba, hustá konzistencia a jemná lahodná chuť, ktorá sa rozplýva na jazyku. No samozrejme nie je mozzarella ako mozzarella. Aj keď sa tento druh syra používa aj v iných svetových kuchyniach, z Talianska pochádza tá najkvalitnejšia a najznámejšia mozzarella „di Bufala Campana“. Jej vzácnosť a jedinečnosť pochádza z kvalitnej, vzácnej suroviny a z dôsledného výrobného postupu. Ak ste milovníkom syrov určite si tento kulinársky skvost nenechajte ujsť.

Na krúžky pokrájaný krehký biely syr jemnej chuti iste každý dobre pozná. Mozzarella je typický taliansky čerstvý syr, ktorý je mäkký a veľmi lahodný. Chutné syrové guľôčky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Keďže sa jedná o čerstvý syr, najčastejšie sa nakladajú do mierne slaného nálevu alebo srvátky. Na trhu je už však aj množstvo variácií klasickej mozzarelly a vybrať si môžete aj z plnených, nakladaných či iných špecialít rôznych krajov. Mozzarella z byvolieho mlieka je však svetovou jednotkou. Tento syr je vyrábaný v Kampánii a mnohí gurmáni ju považujú za jedinú skutočnú mozzarellu. Jej tajomstvo tkvie v použitej surovine, ktorou je vzácne čerstvé byvolie mlieko. Jeho kvalita spočíva aj v tom, že sa zvieratá voľne pasú na pastvinách v panenskej prírode. Celý výrobný proces začína preliatím mlieka do veľkej kade, do ktorého sa pridá inicializačná kultúra a syridlo, aby sa zrazilo. Po niekoľkých hodinách vznikne tvaroh, ktorý sa usádza. Keď je už dostatočne hustý, tvaroh sa vytiahne zo srvátky, pokrája na menšie kúsky a napokon zomelie na drobné kúsky. Vzniká hmota, ktorá sa spracováva podobne ako cesto, ktoré sa krája a vymiesi do typických guľôčiek lahodnej a mierne slanej chuti prírodného nezrejúceho syra.

Aj keď sa mozzarelle z Kampánie nič nevyrovná, veľmi chutná je aj jej bežnejšia alternatíva z kravského mlieka. Okrem klasických čerstvých hrudiek sa vyrába aj údená alebo čiastočne sušená, ktorá je obzvlášť vhodná na pečenie. Tento syr má vo všetkých svojich podobách široké využitie. Ideálny je pre studenú kuchyňu, kde je prvotriednou lahôdkou na obložených chlebíčkoch, “jednohubkách“, v zeleninových misách či šalátoch. Mozzarella sa výborne kombinuje nielen s paradajkami, bazalkou a olivovým olejom , ale je nezastupiteľná pri zapekaní rôznych druhov jedál alebo viacerých druhov mäsa. Pizza a cestoviny si ju vyslovene pýtajú. Jej uplatnenie v gastronómii je však oveľa širšie a použiť ju môžete takmer kdekoľvek.

Málokto vie, že mozzarella nie je iba chutná, ale aj zdravá. Obsahuje minerálne látky, vitamíny, ale najmä nadpriemerné množstvo vápniku. Navyše, mozzarella je jedna z mála mliečnych výrobkov, ktoré nie sú priveľmi kalorické. Ak sa snažíte schudnúť, pokojne si môžete dopriať aj mozzarellu, má totiž mimoriadne nízky obsah tuku.

Pre Senior Portál napísala
Michaela Ďurcová

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu