Miešané nápoje

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
20. 12. 2020
Blížia sa teplé jarné a letné dni, ktoré predstavujú ideálny čas pre osvieženie sa miešaným nápojom. Či už na party, záhradnej grilovačke, jarnom pikniku, či slávnosti- sú vhodné pre každú príležitosť a niet nimi čo pokaziť. Viete ako vznikli? Aké druhy miešaných nápojov poznáme? Ako ich správne pripraviť? To všetko sa dozviete.

KTO ZAČAL PRIPRAVOVAŤ MIEŠANÉ NÁPOJE?

Predpokladá sa, že ich pôvod siaha do starovekého Grécka a Ríma, kde sa ľudia zoznamovali s tým, ako vhodne kombinovať jednotlivé ovocné chute, ako urobiť osviežujúci alkoholický nápoj, či pripraviť miešanú mliečnu pochúťku, ktorá nielen zaženie smäd, ale človeka aj nasýti. Postupne získavali stále väčšiu popularitu a preslávili sa predovšetkým v Amerike, kde bolo veľa experimentátorov, čo objavovali stále nové a nové chute. V súčasnosti sa tešia obrovskej obľube na celom svete a sú favoritom ľudí bez rozdielu veku a pohlavia. Zatiaľ, čo deti milujú ovocné miešané nápoje, či mliečne frappé, ženy dávajú prednosť farebným a sladším alkoholickým i nealkoholickým nápojom.

AKÉ TYPY NÁPOJOV POZNÁME?

Pod názvom miešané nápoje poznáme dnes asi 30 druhov alkoholickým a nealkoholických nápojov. Každý z týchto druhov sa vyskytuje v nespočetne veľa príchutiach, či farebných prevedeniach a odlišujú sa i zdobením.

Miešané nápoje možno rozdeliť na dve základné skupiny a tými sú krátko pôsobiace nápoje, ktoré sa podávajú buď pred jedlom ako aperitívy, alebo po jedle ako digestívy. Dlhé nápoje sú tie, čo sa podávajú na zahnanie smädu, či osvieženie.

NIEKTORÉ NAJOBĽÚBENEJŠIE TYPY

Limonáda- z detstva ju poznáme snáď všetci. Limonáda je ovocný nápoj. Na jeho prípravu sa používa čerstvé, zavárané aj konzervované ovocie, sirupy, ovocné šťavy, cukor, ľad, voda a prípadne i alkohol. Limonády sú veľkým lákadlom pre naše oči, pretože poznáme množstvo farebných a chuťových kombinácií, ktoré nielen výborne chutia, ale i skvele vyzerajú. Pripravíme ju tak, že najskôr zvolíme takú kombináciu ovocia, ktorá k sebe pasuje. Teda napríklad- jahoda, kivi a banán alebo mandarínka, pomaranč, grep a citrón. Na základe vybraného ovocia doplníme sirup. Ak sme si vybrali ovocie kyslé /mandarínka, grep, pomaranč/, doplníme limonádu sladkým sirupom. Platí to aj naopak- zvolené sladké ovocie je vhodné doplniť kyslím sirupom. Do hotovej limonády pridáme ľad. Tento môže byť buď číry, alebo pripravený zo sirupovej, či ovocnej šťavy. Limonádu podávame so slamkou a vysokou lyžičkou vo vysokom pohári.

Cobbler- základom pre vznik nápoja typu koblér je alkohol- buď víno, alebo vodka, či brandy. Kobléry sa podávajú v miskovitých pohároch zdobené ovocím podľa vlastného výberu, ktorý ladí svojou chuťou ku zvolenému alkoholu. Pozor treba dať pri príprave nápoja z vína. K tomuto nikdy nepodávame ľad, pretože  víno má svoju charakteristickú chuť a po zriedení rozpusteným ľadom ju stratí.

Sours- sú to známe kyslé alkoholické nápoje. Pri príprave sa používa ľubovoľne vybraná liehovina, citrónová šťava, sirup a ľad. Na zmiešanie surovín sa volí šejker, aby z ľadu vznikla drť a nápoj ochladol a získal osviežujúcu chuť.

Crustas- nápoje tohto typu určite poznáte. Sú charakteristické vytvorením takzvanej krusty- teda cukrovej kôrky na okraji pohára. Na vytvorenie krusty použite citrón. Mesiačik citróna narežte tak, aby sa do rezu dal ponoriť okraj pohára. Prejdite po pohári citrónom, aby na ňom zostala kyslá šťava a následne pohár ponorte do kryštálového cukru. Na záver ho potraste, aby slabo prilepený cukor opadol. Na prípravu samotného nápoja potrebujete liehovinu podľa vlastného výberu, ľad, sirup a citrónovú, či grepovú šťavu.

Flips- nápoje, v ktorých nesmie chýbať vajce. Flipy vznikajú kombináciou liehoviny, alebo mlieka s vajcom, cukrom, korením a ľadom. Suroviny sa dobre rozmiešajú a ihneď sa podávajú v špeciálnych pohároch. Takýto nápoj je ideálny i na rýchle zasýtenie. Dávajte si pozor na ich prípravu v lete, suroviny, z ktorých vzniká, sa rýchlo znehodnotia.

Medzi ostatné miešané nápoje, ktorých prípravu si môžete vyskúšať, patria Sorbety, Sódy, Milk shake, Glaces, Daisies, Fizzes, Higballs, Juleps, či Sundays. Ak sa rozhodnete pripraviť niektorý z miešaných nápojov, dajte si pozor na to, aby boli suroviny vždy čerstvé, svieže a nezávadné, obzvlášť pri mliečnych nápojoch.

pre Senior Portal napísala
Martina Hajalová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu