Light: pomáha alebo škodí?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
12. 11. 2020
Stravovať sa zdravo je snahou takmer každého pozemšťana. Niekoho k tomu vedie túžba rozlúčiť sa s nadbytočnými kilogramami, iných zdravotné problémy, alebo len dobrá vôľa urobiť niečo pre seba.

Reklamy na nás útočia zaručenými radami, ako byť vždy fit, udržať si kondičku, prípadne nejaké kilogramy stratiť. Produkty s podtitulom light navodzujú dojem, že sú zdravším variantom v porovnaní s klasickými produktmi. Niekedy nás však zbytočne mätú.

Anglický pojem light v preklade do slovenčiny znamená ľahký. Potraviny s prívlastkom light by mali byť podľa doslovného významu slova ľahké. Označenie light na potravinách môže mať niekoľko významov, menší obsah tuku, menej cukru alebo prídavných umelých sladidiel, menej kalórii.

Ak vás naozaj zauj´ma, čo kupujete najlepšie neuspokojiť sa s nápisom light, ale preštudovať si nutričnú tabuľku. Iba tak sa dozviete, aké čísla v sebe výrobok ukrýva. Mliečne light výrobky neraz obsahujú viac kalórii ako klasické varianty. Menší obsah cukru sa môže odraziť vo vyššom obsahu tuku, a naopak ak výrobok obsahuje menej tuku, obsah cukru a umelých sladív môže byť vyšší.

Light produkty sa stávajú voľbou pri diétach. S dobrým pocit, že mliečne výrobky sú light si ich doprajeme viacej. Pracuje psychologický faktor, ktorí nás ako keby ospravedlňoval, no nakoniec aj konzumáciou light prijmeme viac kalórii ako bolo pôvodne v pláne. Light je alibi aj pre milovníkov sladkosti. Menej cukru, znížený obsah tuku navodzuje pocit, že sladká maškrta sa nepodpíše pod tukové vankúšiky.

Zdanie v skutočnosti klame. Ľahké potraviny neznamená nízko-kalorické, aj keď energetická hodnota o pár percent nižšia neznamená, že aj nadmerná konzumácia je neškodná. Či už sa napchávame light výrobkami, alebo ich klasickými variantmi želaný efekt pri diéte sa nám nepodarí dosiahnuť. Mnohé light výrobky obsahujú rôzne konzervanty, antioxidanty, umelé sladidlá alebo sladidlá s vyšším glykemickým indexom. Neraz sa preto stáva, že po zjedení napr. Light jogurtu sme po krátkej dobe opäť hladní.

Niektoré light mliečné výrobky obsahujú na jednej strane menej cukru, no na druhej strane im výrobcovia jej štedrejšie nadelili umelých zahusťovadiel. Podobne nepriateľná pre zdravie je aj light cola, hoci je bez cukru, obsahuje kyselinu fosforečnú, ktorá zhoršuje využiteľnosť vápnika v tele.

Aj pri konzumácii light syrov, salám, odľahčených majonéz je potrebné sa krotiť, ak si chce udržať štíhlu líniu. Ak sa pokúšate schudnúť mali by ste na svojom jedálničku vynechať jedlá z konzerv, aj keď existujú ľahšie verzie. Bravčové mäso v konzerve je nezdravé tučné jedlo aj s nápisom light. Ak predsa len neviete odolať mäsovej konzerve, venujte zlomok svojho času prečítaniu etikety s energetickou hodnotou a zvolte si výrobok s najprijateľnejšími číslami.

Skutočne ľahká strava pozostáva zo zeleniny a ovocia. Ideálne je konzumovať čerstvé ovocie. Pri zostavovaní svojho denného menu budte obozretnejší, nenechajte sa zmiasť nápismi nízkotučný, light, ale pátrajte hlbšie, aké je zloženie výrobku.

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastorková

 

 

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Barbora | 09. 05. 2011, 12:28

Já teda na light jogurty nedám dopustit :-)

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu