Kuchyňa podľa pravidiel Tóry

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
10. 10. 2020
Tradície v príprave židovských pokrmov určuje náboževstvo. Na jedálničku nenájdete bravčovinu, mäso zo zajaca ani králika. Príprava mäsitých pokrmov sa musí riadiť prísnym zasadami.
Základnou kostrou židovského kulinárstva sú pravidlá kašrutu rozlíšenie čistých- košér a nečistých- trejf jedál.

Je prísne zakázané používať zvieraciu krv, preto  aby bolo mäso čisté, musí byť zviera zabité predpísaným spôsobítkom. Následne sa mäso presoľuje a umýva v studenej vode. Konzumácia nečistých mäsitých jedál sa dovoľuje iba v krajných prípadoch, v ohrození života.  Ak by mal Žid zomrieť hladom, môže zjesť aj bravočové mäso.

Košér potraviny sa delia na mäsité, mliečné a neutrálne. Ďalšia dôležitá zásada, ktorou sa riadi židovská kuchyňa je nekombinovať mäsité a mliečné jedlá. Nielenže sa mäso a mliečne výrobky nemôžu stretnúť na tanieri, ale ani kuchynské náradie, ktoré sa používalo na mäso nesmie prísť do kontaktu s mliečnými výrobkami a naopak.

Napokon podľa diabetologických výskumoch nie je takáto kombinácia zdraviu prospešná. Pre zeleninu a ovocie neplatia žiadne závažnejšie obmedzenia, dôležité je aby boli pred konzumáciou dôkladne očistené a pozbavené hmyzu. Ako zahusťovadlo neslúži zápraška, ale strúhaný zemiak.

Šefkuchári korenín nešetria, používa sa hlavne koriander, kardomán, cesnak a zázvor. Vďaka korenistým prísadám dostáva jedlo výraznú chuť. Delikatesy z hĺbin mora k židovskému stopovaniu nepatria, košér sú iby ryby, ktoré majú plutvy a šupiny. Mierne diskriminačné obmedzenia sa dotýkajú aj tých, ktorí pokrm pripravujú. Víno a hroznové produkty pripravené nežidmi nesmú Židia konzumovať.

Stolovanie v židovskej kultúre určujú aj sviatočné dni. Šabat, siedmy deň v týždni je dňom odpočinku. Je to deň príkazov a zákazov, ktorý však nemá ľudí obmedzovať, ale práve naopak osloboďuje ich od práce, aby si našli čas na odpočinok a na duchovné aktivity. Počas šabatu nesmú Židia variť ani prihrievať jedla. Používajú sa jedlá, ktoré sa dlho a postupne varia a tak vydržia byť dlho teplé aj bez prihroevania počas šabatu. Jedným z najznámejších šabatových jedál je šolet. Pod týmto pojmom si netreba predstaviť nič iné ako strukovinový pokrm.

Šolet:

Suroviny: šálka bielej fazule, šálka jačmených krúpkov

                 2 lyžičky soli, 2 lyžičky oleja alebo húsacej masti

                  Veľlku cibulu, 5 strúčikov cesnaku

                 2 ks väčších husacích stehien, mäsový vývar

                  Mletý zázvor, čierne korenie

Fazuľa musí pred prípravou šoletu byť namočená vo vode min. 24 hodín. Potom ju spolu s pokrájanou cibuľou, soľou a čierným korením a mletým zázvorom opečieme na oleji alebo húsacej masti. Zalejeme vývarom a varíme na miernom ohni až kým nebude fazuľa takmer mäkká. Pridáme jačmenné krúpky a varím približne pol hodinu. Nesmieme zabudnúť kontrolovať vodu a priebežne dolievať vývar. Keď sa dovaria fazule a krúpy zalejeme zmes husaciou masťou, ak práve diétujete môžete tento krok vynechať.

Medzitým upečieme husacie stehná, takmer na hotovo. Upečené stehna položíme na fazuľu a necháme zapiecť do chrumkava. Po zdlhavom postupe je šolet hotový, v správnej nádobe, správne uskladnený pokrm vydrží teplých aj celý deň.

Šolet má však poriadnu odchýlku od jedla podˇa súčasných trendov zdravého životného štýlu. Pravidlá košér sú veľmi prísne, v dnešnej dobe je ich dodržiavanie veľmi náročné. Na Slovensku sú potraviny, ktoré by spĺňali kritéria ťažko dostupné, v širšom centre existuje židovská reštaurácia Chez David.

Jedlo nie je pre Židov iba pokrmom, má symbolickú hodnotu. Napríklad ryba má vždy otvorené oči, konzumuje sa na Sabat, pretože Židia chcú aby na nich Hospodin vdy dohliadal.

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastorková

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu