Ktorý olej je na čo?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
14. 10. 2020
Poslednú dobu sa stali módnym hitom olivové oleje, ktoré sa začali hojne objavovať aj v našich kuchyniach. Napriek tomu nevytlačili našu stredoeurópsku klasiku – repkové a slnečnicové oleje. Sú však všetky vhodné na tie isté veci, alebo pred tým, než sa pustíme do varenia, musíme pouvažovať, ktorý si skutočne na čo vybrať?

Rastlinné oleje sú nezameniteľná súčasť nášho zdravého jedálnička. Sú pre nás obsahom esenciálnych mastných kyselín a zároveň podporujú vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch – D, E, K a A. Každý olej však pôsobí na náš organizmus rozdielne, má svoje vlastné špecifiká, výživové hodnoty a látky, ktoré nám pri jeho správnom používaní prospievajú. Ako si však vybrať, ktorý olej je ten pravý a na čo?

Bravčová masť

Kedysi bežne používaná miesto oleja, dnes po nej siahneme len pri špecialitách, alebo slávnostnejších jedlách. Má výraznú arómu, rovnako aj chuť, takže pri príprave jedál musíme rátať s tým, že chuťove ovplyvní celý pokrm. Pre svoj vysoký obsah vyšších mastných kyselín živočíšneho pôvodu nie je jej pravidelná konzumácia veľmi odporúčaná, avšak rovnako, ako olivový olej, obsahuje kyselinu olejovú, ktorá je prospešná pre naše srdce a cievy. Niekedy je preto vhodné zameniť si maslo za chlieb s bravčovou masťou. Jej tepelná odolnosť nie je presne známa, avšak aj pri dlhodobom pečení sa neprepaľuje a teda nevznikajú z nej škodlivé látky.

Slnečnicový olej

Spolu s repkovým je nám snáď najznámejší. Používame ho temer pri každom varení či príprave šalátu, ale tu si treba dať pozor! Tepelná odolnosť slnečnicového oleja sa pohybuje veľmi nízko, obsahuje veľké množstvo poly-nenasýtených mastných kyselín, ktoré sa začínajú na škodlivé látky štiepiť už pri 50°C. Ako taký je ale veľmi zdraví a odporúčaný na konzumáciu a prípravu studených jedál či rýchlych minútiek. Rozhodne ho zo svojho jedálnička neškrtajte!

Repkový olej

Obsahuje veľké množstvo kyseliny olejovej aj vďaka čomu je jeho tepelná odolnosť veľmi vysoká – pohybuje sa okolo 220°C. Tepelne e teda veľmi stabilný, čím je vhodný na vyprážanie a tepelné úpravy vôbec. Nevýhodou je, že ide o rafinovaný olej, ktorý obsahuje menšie množstvo živín, avšak pri vysokých teplotách sa rýchlo neprepaľuje a netvorí nebezpečné látky. Jeho chuť je neutrálna, takže nezasahuje do jedla.

Olivový olej

Väčšina olivových olejov je lisovaných za studena, čím sa zaručuje vysoký obsah zdraviu prospešných živín. Olivový olej je vhodný ako do studenej kuchyne, tak aj na varenie. Lenže na varenie odborníci odporúčajú používať najmä olivový lej žltej farby, ktorý je stabilnejší s vyššou tepelnou odolnosťou. Pri tepelnej úprave však dochádza k zničeniu vitamínov, minerálov a flavonoidov, ktoré prirodzene obsahuje. Pre naše zdravie je veľmi prospešný, ale má výraznú chuť, ktorá zasahuje do jedál.

Menej známe oleje

Okrem najznámejších olejov nám trh ponúka aj exotickejšie znejúce typy s porovnateľnými kvalitami. Kokosový olej je niečo, čo sa v našich kuchyniach vyskytuje len zriedka. Má vysokú tepelnú odolnosť, až do 240°C, čo je spôsobené veľmi vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín. Napriek tomu je jeho konzumácia pre naše zdravie vhodná, lebo vo veľkej miere obsahuje kyselinu laurovú (až 50%), ktorá má silné antivirotické účinky. Ďalšími kyselinami, ktoré kokosový olej obsahuje, sú kyselina myristová, kaprylová, kaprinová a stearová, ktoré spolu pôsobia proti vírusom, baktériám a plesniam.

Pri kúpe oleja je preto dobré mať na pamäti, na čo najviac ho budeme využívať. Nie je zlé mať v domácnosti hneď dva rôzne druhy olejov naraz, aby sme mohli kombinovať pri ich používaní či už na studenú kuchyňu, alebo na pečenie či vyprážanie. Správne zvolený olej v rozumnom množstve prospieva nášmu organizmu a pomáha mu vstrebávať dôležité vitamíny.

Pre Senior portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

LuZi | 08. 02. 2011, 13:26

Mna zas psolednu dobu chytilo varit veci na cerstvom masle s troskou olivoveho oleja, tiez dobrota a tie vone :)

Barbora | 08. 02. 2011, 12:09

Steak na olivovém oleji se úplně něco jiné než na klasickém slunečnicovém, nikdy více už bych neměnila :-)

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu