Keramika pri varení

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
07. 10. 2020
Poslednú dobu sa v našich kuchyniach začal vyskytovať nový druh riadu – keramický. A to nemám na mysli len taniere a misky, ale predovšetkým nože a panvice. Pomaly ale isto striedajú teflónové výrobky. Čomu vďačia za svoju obľúbenosť a aké sú ich výhody?

Teflón verzus keramika

Ešte skoro každý si pamätá na veľkú kampaň teflonových panvíc. Sľubovali ekologickosť, nepriľnavosť a skvelú tepelnú vodivosť. Zabudli však povedať, že nie je teflón ako teflón, na tie menej kvalitnejšie sa jedlo aj tak pripaľovalo a keďže sa nemohol drhnúť drôtenkou, aby sa teflónová vrstva nepoškodila a nezačala byť pri používaní toxická, z čoho plynul veľký problém. Teflón ako taký nie je zlý, musí však ísť o veľmi kvalitné panvice, čo sa odzrkadľuje aj na ich cenách. Teflonové panvice majú tepelnú odolnosť niečo okolo 260 stupňov, pri vyššej v nich dochádza k chemickým reakciám, ktoré produkujú toxické výpary.

Keramické panvice sa síce tiež neodporúča čistiť drôtenkou, ale to ani nie je treba. Na ich povrch sa nepripáli nič, častokrát ich stačí po použití doslova len opláchnuť vodou a utrieť. Sú vyrobené z liateho hliníka na ktorom je odolná keramická vrstva. Vďaka tomu majú veľmi dobrú tepelnú vodivosť a zároveň aj tepelnú odolnosť – tá sa pohybuje okolo 450 stupňoch. Keramická panvica preto šetrí energiu, rýchlejšie sa rozpáli, ľahšie sa v nej vysmáža či pripravuje akýkoľvek pokrm. Je malinkou nevýhodou je klzkejší povrch, takže pri miešaní v keramickej panvici musíte byť o niečo viac opatrnejší.

Ďalšie výhody

Ak sa spomínaný teflón mohol ľahko poškrabať, keramické panvice sú o niečo kvalitnejšie – sú pevnejšie a teda ťažšie sa poškriabu či zničia. Ak sa vám ich nechce ani veľmi jednoducho umývať, pokojne ich môžete vložiť do umývačky riadu – nijak im to neuškodí.

Výrobcovia častokrát uvádzajú, že ich obrovskou výhodou je úspora energie, pretože dokážu vysmážať už pri nízkych množstvách oleja, čím sú aj zdravšie. Pravdou je, že príprava jedál na keramických panviciach sa zas až tak nelíši od prípravy jedla na iných panviciach. Aj na menej oleji pripravíte rovnaké jedlo, bude o niečo zdravšie, ale vďaka keramickému povrchu panvice sa k nej nepripečie.

Keramické nože

Keramické nože sú kapitolou sama o sebe. Mnoho ste už o nich mohli počuť: netupia sa tak rýchlo, ako bežné nože, čím vydržia rovnako ostré celé roky. Sú hladšie, precíznejšie, netreba ich ostriť, sú ľahšie no vyváženejšie...To je len zlomok vecí, ktoré sú pre ne charakteristické.

Okrem iného sú tieto nože veľmi tvrdé, takže sa ich tvar používaním nemení a „neohýbajú“ sa ako niektoré kovové. Obrovskou a nepopierateľnou výhodou je, že nezabíjajú vitamíny pri krájaní čerstvého ovocia a zeleniny. Je to spôsobené tým, že nenaväzujú na seba niektoré látky, pod vplyvom ktorých dochádzalo k reakciám s vitamínmi v ovocí a zelenine pri ich krájaní. A najdôležitejšia výhoda keramických nožov – nepodliehajú korózii.

Ich cena je síce o niečo vyššia, ako sú ceny bežných nožov, ale ani zďaleka sa vám tak rýchlo neotupia, čiže ich kúpa je vlastne výhodnejšia.

Vyskúšať keramické výrobky v kuchyni vám mnoho ľudí môže len odporúčať. Prekvapia vás najmä svojou ľahkou čistiacou schopnosťou a nože ostrosťou. Je len na vás, či sa ich rozhodnete vyskúšať, isté je, že ľutovať nebudete.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu