Diéty Halajová

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
27. 07. 2020
Práve ste si vybrali letnú dovolenku a rozhodli ste sa, že do plaviek musíte dobre vyzerať? Alebo vás k diéte vedie vážne ochorenie, či potreba znížiť svoju telesnú hmotnosť zo zdravotných dôvodov? Cieľ máte síce jasný, ale neviete ako na to? Aké zásady treba dodržiavať, aby sa vám pôvodná hmotnosť nevrátila? Kedy je chudnutie naozaj účinné a nehrozí pri ňom jojo efekt? Aká diéta je pre vás vhodná?

Cieľ, ktorý ste si zvolili je pre vás na počiatku v nedohľadne a je bežné, že sa ho ľudia vzdajú, pokiaľ nevidia výsledky hneď po pár dňoch, či dvoch týždňoch. Keď ste sa raz rozhodli niečo so svojou hmotnosťou spraviť, nenechajte sa ničím odradiť a verte tomu, že výsledky sa dostavia. Síce nie hneď, ale ak chcete schudnúť naozaj, nielen zmestiť sa do vysnívaných šiat najbližší víkend, oplatí sa investovať do diéty čas aj niekoľko mesiacov.

SPRÁVNA DIÉTA MA NIEKOĽKO ZNAKOV

-Nenechajte sa oklamať tým, že vám diéta sľubuje schudnutie 5 kilogramov za každý týždeň. To nejde.

-Tým, že budete hladovať schudnutie nedosiahnete. Pri účinnej diéte musí človek skonzumovať minimálne 4 chody jedla denne.

-Zabezpečte si dostatok tekutín. Pri držaní diéty je mimoriadne dôležitý pitný režim! Doprajte svojmu telo aspoň 2 litre pramenitej vody denne. Vyhnite sa pri tom konzumácii sladených nápojov a ovocných štiav.

- Potrava, ktorú konzumujete musí napriek tomu, že je jej menej, obsahovať všetky pre telo potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky, inak môžete ohroziť svoje zdravie.

- Pohybujte sa! Diéta, pri držaní ktorej súčasne nevykonávate nijakú telesnú aktivitu, nebude mať očakávaný účinok.

ZVOĽTE SI TÚ, KTORÁ VÁM VYHOVUJE

Delená strava

-mimoriadne populárna a obľúbená diéta, ktorá prináša trvalé účinky, pokiaľ ju dodržiavate správne. Je založená na tom, že jete pravidelne, ale v menších dávkach a to len potraviny z jednej skupiny. Medzi tieto skupiny patria:

1. živočíšne potraviny- mäso, mliečne produkty, vajcia, mlieko, syry

2. rastlinné produkty- zemiaky, strukoviny, ryža, pečivo, cestoviny

3. neutrálne potraviny- orechy

4. zelenina okrem zemiakov

5. ovocie okrem banánov

Pričom platí, že rastlinná aj živočíšna potrava sa môže jesť so zeleninou, neutrálne potraviny sa jedia s čímkoľvek, rastlinná a živočíšna potrava sa nesmú jesť naraz ako aj ovocie so zeleninou.

Atkinsonova diéta

-je založená na vylúčení príjmu sacharidov, pretože tieto telo po prijatí využíva ako primárny zdroj energie. Pokiaľ telu sacharidy nedodáte, začne energiu čerpať z tukov a tým začínate chudnúť. Pri Atkinsonovej diéte máte povolené jesť len tuky a bielkoviny. Čo to v praxi znamená? Že neobmedzene prijímate mäso, zeleninu, vajcia, ryby, dokonca mastnú stravu, ale z jedálnička vylúčite sladkosti, pečivo, ovocie a čokoľvek, čo by mohlo obsahovať cukry.

90 dňová diéta

- je založená na cykle 4 dní, ktoré sa opakujú. Predstavte si, že jeden deň konzumujete len bielkoviny, druhý deň len škrob, tretí deň sacharidy a štvrtý deň vitamíny. Počas 90 dní sa tento 4dňový nesmie porušiť, vždy musíte jesť potraviny v presnom poradí.

Ovocná diéta

-je vhodná predovšetkým pre milovníkov ovocia. Jedinou zásadou je, že počas doby jej držania / maximálne 7 dní/ jete len a len ovocie v množstve aspoň 1 kg za deň. To, aké ovocie si vyberiete je na vás. Jej výhoda spočíva i v tom, že organizmus dokonale prečistí a zbaví ho nežiaducich odpadových látok.

Ryžová diéta

-odporúča sa ju držať po dobu dvoch týždňov, kedy budete konzumovať na obed ryžu podľa vlastného výberu a k nej zeleninový šalát. Na raňajky si dáte ovocie podľa vlastného výberu, rovnako aj na večeru.

Diéta podľa krvných skupín

- diéta vychádza z poznatku, že každá krvná skupina má potraviny, ktoré sú pre ňu vhodné a tie, ktorým sa treba vyhnúť. Konzumáciou vhodných potravín sa dosiahne optimálna hmotnosť. Pre ľudí s krvnou skupinou 0 sú ideálne potraviny mäso a niektoré druhy zeleniny. Vyhnúť by sa mali kapuste, šošovici, či pšenici. Ľudia s krvnou skupinou A si prídu na svoje konzumáciou zeleniny a ovocia, nevhodné je pre nich mäso. Krvná skupina B by mala do jedálnička zaradiť zeleninu a mliečne výrobky a vyhnúť sa orechom a strukovinám. Mlieko, zelenina a ryby sú potraviny vhodné pre krvnú skupinu AB, zatiaľ čo poškodiť im môže fazuľa, oriešky, či mäso.

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová

 

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu