Čaro sypaného čaju

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
06. 03. 2021
Prvý písomný záznam o čaji pochádza z 3.storočia pred Kristom. Vtedy ho slávny čínsky lekár Chua Tchuo odporúčal na posilnenie sústredenia a zaháňanie únavy. Čaj sa dodnes teší veľkej obľube a spomedzi všetkých tekutín na svete sa čaj pije najviac.

Čajovník čínsky je vždyzelená neopadávajúca rastlina. Výslednú chuť a kvalitu čaju ovplyvňuje veľa dôležitých faktorov ako sú podnebie, pôda, nadmorská výška, prostredie, v ktorom sa zberá a spracováva, miešanie, balenie, doprava a v neposlednom rade jeho skladovanie. Listy čajovníka čínskeho obsahujú aminokyseliny, karbohydráty, minerály, kofeín a polyfenoly. Kofeín, ktorý patrí k najvýznamnejším zložkám čaju, pôsobí ako stimulant a zlepšuje činnosť tráviacich štiav. Pri zbere čaju sa rozlišujú čajové lístky na jemný fleš, stredný fleš a hrubý fleš. Čím je fleš jemnejší, tým je čaj kvalitnejší.

Delenie čaju

Listový čaj – patrí medzi najkvalitnejšie čaje. Obsahuje celé listy čajovníka.

Zlomkový čaj – listy sú nasekané na menšie kúsky.

Čajový výsevok - Tvoria ho malé čiastočky lístkov, ktoré sa používajú do nálevových vreciek.

Prachový čaj - čajový prach, ktorí sa tiež používa hlavne do nálevových vreciek. Pri spracovávaní čaju je veľmi dôležitý proces tzv. fermentácie. Je to biologická reakcia, pri ktorej dochádza k oxidácii uvoľnenej bunkovej šťavy. Počas fermentácie sa mení farba čajových lístkov zo zelenej na medenú. Uvoľňujú sa látky, ktoré významne ovplyvňujú chuťové vlastnosti čaju. Tieto látky sú rozpustné z veľkej časti iba v horúcej vode. V závislosti od fermentácie sa čaj delí na:

Zelený čaj – pri jeho výrobe sa proces fermentácie nepoužíva. Jeho pitie je vhodné pri vysokom krvnom tlaku, cukrovka, infekčných ochoreniach, prevencii rakoviny, zvýšenom cholesterole. Má tiež priaznivé účinky proti trombóze i infarktu. Fluorid obsiahnutý v zelenom čaji spevňuje kosti, zabraňuje osteoporóze a chráni zubnú sklovinu. Zelený čaj je vynikajúci na cievny systém, pretože mierni kŕče, rozširuje cievy, podporuje krvný obeh a srdečnú činnosť. Vo všeobecnosti má povzbudzujúce účinky.

Biely čaj – veľmi málo fermentovaný. Vyrába sa z ešte z nerozvinutých čajových lístkov. Má regeneračné účinky a je antioxidantom.

Oolong – čiastočne fermentovaný. Podobný čiernemu čaju. Má pozitívny vplyv na kardiovaskulárne choroby a pri dlhodobom užívaní spomaľuje procesy starnutia.

Čierny čaj – plnofermentovaný. Ak necháme čierny čaj vo vode 2-3 minúty, uvoľňuje sa do nálevu kofeín, ktorý povzbudzuje činnosť mozgu, nezaťažuje krvný obeh a srdce. Ak čaj necháme pôsobiť 5 minúť, uvoľnia sa látky, ktoré povzbudzujúci účinok kofeínu tlmia. Čierny čaj upokojuje črevá a žalúdok, čím podporuje činnosť tráviacich orgánov. Čierny čaj sa odporúča zalievať vriacou vodou.

Pu Erh – viacnásobne fermentovaný. Tento čaj pre jeho schopnosť odbúravať tuk je vynikajúci ako doplnok pri redukčných diétach. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi a urýchľuje odbúravanie alkoholu. Posilňuje imunitný systém, prečisťuje krv, pečeň a čistí organizmus od toxínov. Chráni pred infekčnými chorobami.

V obľube sú najmä aromatizované sypané čaje, ktoré sú dochutené kvetmi, bylinami, ovocím alebo rôznymi arómami.

V čom je sypaný čaj lepší ako ten z vreciek?

Čaje vo vreckách majú nepochybne jednu veľkú výhodu – ich príprava je jednoduchá a rýchla. Ak vás však záleží na tom, čo pijete, mali by ste skôr siahnuť po čaji sypanom. V nálevových vreckách sa zväčša nachádza odpad z čajovej výroby. Jednotlivé druhy čaju môžu byť tiež prifarbované (zistíte to, ak vrecko namočíte do studenej vody a voda sa vám hneď sfarbí). Samozrejme, aj v nálevových vreckách sa dá kúpiť kvalitný sypaný čaj. Ako teda rozlíšiť vrecko plnené čajovým prachom od vrecka plneného sypaným čajom? Pozrite si dno škauľky. Ak vidíte čajový prach, vrecká boli najpravdepodobnejšie naplnené odpadom z čajovej výroby. Ak je škatuľka čistá, vo vreckách je zrejme kvalitný čaj.

Ideálnou pomôckou na sypaný čaj je sitko, do ktorého čaj dáte a po vylúhovaní ho vyberiete zo šálky. Nahradí vám čajové vrecko a prípravu sypaného čaju zjednoduší.

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu