Brazília - krajina tisíc tvári

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
15. 02. 2021
Najväčší štát Južnej Ameriky, Brazília, pokrýva takmer polovicu jej územia. Juhoamerická krajina je známa hlavne pestovaním kávy. O jej kávových plantážach sa dozvedáme nielen z encyklopédii, populárne sú aj v Brazílskych tele novelách.

Krajina zasahujúca do tropického a subtropického pásma ponúka však okrem pestovateľských produktov aj lákadla pre turistov. Hlavné mesto Brasil je perlou modernej architektúry, v meste nájdete budovy, pri  pohľade na ne budete môcť cestovať v čase. Vlastnými vodnými kaskádami vás upúta Palácio da Justica, skvostná  je katedrála, vytvorená zo šestnástich zakrivených betónových pilierov.

Pre milovníkov pláži je ako stvorené druhé najväčšie mesto Rio de Janeiro Copacabana, preslávená každoročným farebným karnevalom. Architektonickou perlou mesta je monumentálna takmer 40 metrov  vysoká socha Ježiša Krista, ktorá sa týči nad mestom. Pestré kostýmy, ladne sa pohybujúci tanečníci v rytme samby a iných juhoamerických tancov zaplavujú aj Sao Paolo. Divoká nálada vládnuca na tradičných brazílskych karnevaloch vyláka do ulíc domácich a je party magnetom aj pre turistov.

Bujaré zábavy s množstvo alkoholu, nahé ľudské telá a alegorické vozy si vybrali čas netradičný pre zábavu, počas pôstu. V tom čase však post v Brazílii neúraduje, ľudia s abavia a televízie ponúkajú priame prenosy z karnevaloch. Jadrom sú školy samby, názov však nevystihuje podstatu. Nejde o  učenie základných krokov samby, školy tvoria ľudia, ktorých spája spoločný koníček- tanec. V skupine je 4 až 5 tisíc členov, zapĺňajú celé ulice aby predviedli svoje tanečné čísla. Každoročne svoje vystúpenie ladia v určitej tematike, podľa ktorej s oblečú a ozdobia alegorické vozy.

K mesám s modernou architektúrou, v ktorých pulzuje život patrí Belo Horizonte. Predstavuje  v poradí tretiu najväčšiu metropolitnú oblasť krajiny. Je rajom pre milovníkov prírody, rozprestiera sa medzi pohoriami. V jeho okolí sa nachádza parky a rozľhlé lesy s krásnym výhľadom na mesto.

Bázeň pre oči ponúka Amazonský dažďový prales, mohí ho označujú za  jedno z najočarujúcejších miest na svete. Je domovom  rôznorodého živočíšstva aj  rastlinstva. Na území Brazílie sa nachádza  až 60% svetovej rozlohy dažďových pralesov. Ak patríte k dobrodružným typom môžete sa vybrať na prechádzku touto krásnou ale nebezpečnou krajinkou.

Ku krásam prírodných scenérii patria vodopády Iguacú. Ponúkajú nezabudnuteľný pohľad na   na 275 vodopádov a kaskád padajúcich do hĺbky až 80 m v tzv. " Diablovom hrdle". Estetický zážitok dokresľujú dúhy a bohatá vegetácia lemujúca vodopády.  V neďalekých pralesoch  majú domov  tropické rastliny i exotické zvierata.

Brazílsky národný alkoholický nápoj sa volá Caipirinha. Je vyrobený  z limetiek, cukru, ľadu a trstinovej kořalky. K veľmi popularným  alkoholickým nápojom Brazílie patrí Cachaca, pálená z cukrovej trstiny s vysokým obsahom alkoholu. O jej obľúbenosti svedčí aj fakt, že sadnes vyrába   100 druhov po celej Brazílii. Pálenie cachacce siaha hluboko do minulosti,  až do  dôb otroctva.
Národným jedlom je feijoada. Pod týmto pojmom sa ukrýva  mäso s fazuľami. Medzi obľúbenými  specialitami má svoje miesto  churrasco(mäsová ihla). Pre  rybích fajnšmekrov je určená  Bacalhau - sušená treska.

 Brazília je krajinou perstrých možnosti, ponúka krásne prírodné scenérie, skvosty architektonického umenia a pre zábavy chtivách bujáre karnevaly. Možnosti je množstvo, každý turist si príde na svoje.

Pre Senior Portál napísala
Lucia Benková

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu