Ako na kysnuté cesto

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
01. 10. 2020
Kysnuté koláče a celkovo, kysnuté cesto, bolo základným hodovým a slávnostným jedlom našich predkov. Obsahovalo len tú najlepšiu múku, vtedy veľmi vzácny cukor a kvások, ktorého príprava si vyžadovala niekoľko dní. Dnes je to omnoho jednoduchšie, ale koláče z neho naďalej ostali vyhľadávanou pochúťkou!

Ako na cesto

Základom pre správne kysnuté cesto je, aby dobre vykyslo. Hoci sa to zdá byť jednoduché, netrápte sa, ak vám na prvý krát nevyjde. Aby ste si ale poistili svoj úspech, je dôležité teplo. Miska, v ktorej bude cesto kysnúť, by mala byť aspoň izbovej teploty, ale môžete ju trochu aj zohriať. Rovnako múku je dobré už deň dopredu položiť na teplejšie miesto, aby nebola studená ani vlhká. Kvasnice sa dávajú len do teplého mlieka a ak si chcete zaručiť skutočne dobre vykysnuté cesto, aj handra, alebo plienka, ktorou ho prikryjete, by mala byť na dotyk teplá. Potom postačí dať takto pripravené cesto zabalené v teple treba uložiť na aspoň dve hodiny na teplé miesto a nechať kysnúť.

K tipom, ako cesto nepokaziť aj po vykysnutí, je, že aj plnka by mala byť aspoň trochu prihriata, alebo by ste ho mali potrieť teplým roztopeným maslom. Všetku múku je dobré pred pridaním do cesta preosiať.

Pár chutných receptov

Ak máte postup cesta zvládnutý, zvládnete hocaké koláče. Základný recept na kysnuté cesto je vždy rovnaký. To, čo mu dodáva chuť, sú prísady, ktoré použijete.

Základné cesto:

400 g hladkej múky

20 g droždia

30 g cukru

240 ml mlieka

1 vajce

1/3 bal. Kypriaceho prášku

70 ml oleja

štipka soli

Múku preosejeme, pridáme kypriaci prášok a soľ a premiešame. Kvások pripravíme z vlažného mlieka, droždia a cukru. Keď nakysne, prilejeme ho do pripravenej sypkej zmesi, pridáme vajce a dolejeme olej. Cesto vypracujeme a necháme na teplom mieste prikryté kysnúť aspoň hodinu aj pol. Po prvých dvadsiatich minútach ešte raz premiešame.

Čerešňový koláč

Aj keď leto je už pomaly ale isto preč, na rozlúčku si môžeme z kysnutého cesta pripraviť ovocný koláč s posýpkou. Okrem ingrediencii na kysnuté cesto budeme ešte potrebovať:

čerešne alebo čerešňový kompót

70 g masla na posýpku

70 g kryštálového cukru

120 g hrubej múky

Pripravíme si cesto a necháme ho vykysnúť. Potom ho rozvaľkáme a položíme na pomastený plech. Hrubú múku zmiešame s maslom a kryštálovým cukrom do masy, kým sa nezačne doslova rozsýpať. Cesto prv posypeme pokrájanými vykôstkovanými čerešňami. Ak použijeme čerešňový kompót, tak ho prv scedíme a do posýpky pridáme menej cukru. Potom vezmeme pripravenú posýpku a posypeme ňou celý koláč. Koláč pečieme v trúbe vyhriatej na 200 °C asi 20 minút.

Ak máte maškrtné jazýčky, môžete použiť miesto čerešní slivky, broskyne, alebo čučoriedky.

Kysnuté cesto sa dá pripraviť aj na slano, stačí ho rozvaľkané posoliť a naplniť slanou náplňou. Niekedy sa stačí riadiť podľa vlastných chutí a budete prekvapení, aké pochutiny z kysnutého cesta vyčaríte!

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu