Ako chutí Grécko

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
26. 07. 2020
O slnečnej krajine na Balkánskom polostrove sa v poslednej dobe nemálo rozpráva. V médiách rezonujú správy o katastrofálnej kríza, štrajkoch a hroziacom bankrote. Napriek nelichotivej situácii vie Grécko turistom stále ponúknuť krásne pláže, pamiatky.

Základy európskej kultúry majú domov v Grécku, jedlo nie je výnimkou. Ako jedni z prvých si Gréci osvojili kultivované spôsoby. Pre labužníkov má národnú kuchyňu s originálnym menu. Uspokojí vegetariánov, milovníkov mäsa aj tých, ktorí si radia pomaškrtia na sladkostiach.

Ku cti kuchyne patrí fakt, že jedlá sa vyrábajú z čerstvých surovín. Na jedálničku len málokedy chýbajú čerstvé ryby, či obľúbené jahňacie mäso. Grécka kuchyňa nie je len chutná ale aj zdravá. Pri varení sa používa zdraviu prospešný olivový olej a veľa čerstvej zeleniny. Chuť jedlám podčiarkujú pridávané koreniny.

Čo sa týka rituálov v kuchyni, Gréci majú varenie šikovne vymyslené. Ekonomicky hospodária s časom. Ráno si navaria jedlo vo väčšom množstve a potom počas dňa si pokrm už len prihrievajú. Jedávajú neskôr ako my, čas večere je okolo deviatej hodiny. V záujme spokojnosti turistov otvárajú reštaurácie skôr, aby nenabúrali jedálny harmonogramu turistov.

K tradičným jedlám v gréckej kuchyni patrí moussaka, baklažánový nákyp s mletým mäsom. Populárne jahniace mäso, prípadne bravčové navlečené na špajdli opekané nad ohňom je známe ako souvlaki. Lákavá vôňa pečeného mäsa je synonymom gréckej kuchyne.

Gurmáni, ktorí obľubujú mäso si pochutia aj na keftedakiu, pod týmto pojmom sa ukrývajú fašírky z hovädzieho mäsa. Grécky svet  germánstva myslí aj na vegetariánov. Silne aromatické jedlo skordalii predstavuje zemákové pyré s olejom a väčším množstvom cesnaku.

Gyros je známy aj v naších zemepisých šírkach, servíruje sa prevažne  s kuracím mäsom. Tradičný grécky gyros vo svojej domovine sa pripravuje s jahňacím mäsom. Pojem gyros pôvodne označoval korenie, dnes pomenúva jedlo. Podáva sa v dvoch variantoch. S hranolkami a omáčkou tsatsiki, alebo v arabskom chlebe. Omáčka tsatsiki je namiešaná z  jogurtu s uhorkami, cesnakom a korením.

V prímorskej krajine samozrejme nechýbajú dary mora. Ponúkajú sa za každým rohom, plusom je, že sú vždy čerstvé. Reštaurácie, ktoré ponúkajú grilované ryby, raky a iné morské tvory sú roztrúsené pozdĺž všetkých pláži. Dobrým zvykom pri gréckom stolovaní je dopriať si za jedlom sladký dezert. Ako sladká bodka je vychytený závitok s orechmi a sirupom, múčnik pomenovaný kafaifi. Pečivo z kysnutého cesta s medom a škoricou sa volá Loukoumades. Krupicovým koláčom  z lístkového cesta so sirupom prischol názov galaktoboureko.

Medzi národmi jedlami má svoje miesto aj šošovicová polievka, grécky zeleninový šalát. Spomedzi alkoholických nápojov je na Balkánskom polostrove populárna metaxa, kombinácia brandy a likéru. Pivá v Grécku nie sú až tak udomácnene,  nájdete tu však značky z rôznych štátov, dokonca po vytrvalejšom hľadaní aj z Česka. Národnou špecialitou je Ouzo, najslávnejší anízový likér. Jeho chuť výrazne pripomína mentolové cukríky. Nápoj symbolizuje dušu gréckeho národa.

Popri jedle sa pije víno. Po jedle si Gréci vychutnávajú káva, ktorú je nám známa ako turecká alebo ľadovú kávu- frapé. Ak sa rozhodnete stráviť dovolenku  v Grécku, neváhajte a ochutnajte domáce špeciality. Kuchári na Balkánskom polostrove pripravujú jedlá aj v súlade so zásadami zdravej stravy.

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastorková

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu