Svokrine jazyky

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
27. 01. 2021
Patrí k jedným z bežných kvetov našich domácností. Rastie predovšetkým do výšky a to aj vyše jedného metra, kvitne veľmi zriedka, za to však poteší príjemnou intenzívnou vôňou. Nemá rada príliš veľa vody, za to obľubuje svetlo. A predovšetkým jej mramorovo zelené listy so žltými prúžkami pôsobia veľmi elegantne. Taká je Sansevieria trojpása, ktorú lepšie poznáme ako svokrine jazyky.

Pôvod sansevierity

Ak by ste chceli nájsť pôvodný domov svokriných jazykov, museli by ste sa vybrať na výpravu do Afriky alebo suchších častí Ázie. V Afrike by ste ju našli na kraji stepných pásiem, kde sa striedajú obdobia sucha. Práve tie táto rastlinka obľubuje. Jej pevné listy v období dažďov nasajú veľké množstvo vody, ktoré potom rastlinka využíva na svoju výživu fotosyntézou počas období sucha. Listy sú síce pomerne úzke a dlhé, za to sú však hrubé a majú lievikovitý tvar, ktorý rastline umožňuje efektívne zberať dažďovú vodu a zároveň listy počas sucha chráni pred prílišným vyparovaním vlahy.

Pestovanie svokriných jazykov

Ak sa rozhodnete skrášliť si byt či kanceláriu touto rastlinkou, mali by ste jej vybrať suché, teplé miesto s dostatkom prirodzeného svetla. Inak je rastlina na pestovanie nenáročná, nárokmi na vlahu porovnateľná s kaktusmi. Taktiež sa vyhýbajte jej umiestneniu na priame slnko, na ktorom môžu listy zošedivieť a od vrchu začať hnednúť.

Najideálnejšia teplota pre sansevieritu je okolo 22 – 25°C, čiže bežná izbová teplota. V zime znesie teploty do 10 °C, pri nižších sa však už kvet môže podchladiť a vyhynúť. Kvet sa polieva len mierne, v lete tak, aby mal pôdu vždy vlhkú, nie však moc, aby neuhnil, v zime znesie aj kratšie úseky sucha. V lete by sa mala rastlina približne každé tri týždne mierne prihnojovať. Presádza sa približne raz za rok, vždy do o niečo väčšieho črepníka. Sansevieria má totižto pevné korene, ktoré by menšie črepníky mohli pri svojom raste roztrhnúť.

Svokrine jazyky najlepšie znášajú humóznu zeminu s drenážou, taktiež im však vyhovuje aj zmes minerálnej zeminy s rašelinou. Kvet sa musí každý rok presadiť, lebo v nedostatočne vyživenej pôde inak krásne zelené listy zoschnú.

Rozmnožovanie

Ak sa jazykom darí, môžeme ich jednoducho rozmnožiť. Nezáleží na ročnom období, ale najvhodnejšia je predsa len jar. Na rozmnoženie stačí približne 8cm orezok dospelých listov, ktoré jednoducho zastrčíme do zeminy. Pri dostatočnej vlhkosti zakorenia približne do necelých dvoch mesiacov. Potom ich môžeme rozsadiť a pestovať rovnako, ako už dospelý kvet.

Ďalšou možnosťou množenia sansevierie je jej rozdelenie, čím už príliš hustý kvet zároveň aj zriedime. Poprípade kvet jednoducho rozmnožíme aj bočnými výhonkami, kedy je postup rovnaký, ako pri štiepení listov.

Výzor a druhy

Sansevieria kvitne po niekoľkých rokoch drobnými, zelenkavými strapcovitými kvetmi pripomínajúce citrónový kvet a majú výraznú sladkastú vôňu. Ako z väčšiny kvetov, aj svokrine jazyky majú svoje odrody. Pokiaľ sa vám páčia, ale nehodia sa vám vyše metra vysoké listy, potom sa rozhodnite pre odrody Golden Hahnii alebo Silver Hahnii so striebristými listami, ktoré majú menšie a širšie listy. Pekne sa vynímajú v širokých farebných nádobách, listy sú husto pri sebe a pevné. Typickou a najznámejšou odrodou sansevieri trojpásej je odroda Laurentii, ktorá má dlhé úzke listy so žltým lemom.

Tento na pestovanie nenáročný, výzorovo jednoduchý no pri tom elegantný kvet dodá vašej domácnosti prírodnejší ráz. Výrazná zelená s doplnením jasne žltej na hustých trsoch dlhých listov pôsobia, akoby ste mali v črepníku kúsok hustého lesa. Pri tom pestovanie je veľmi jednoduché!

Pre Senior portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu