Športovanie trochu inak

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
07. 04. 2021
Aktívny pohyb sa stará o našu kondičku, okrem fit postavy prispieva aj k duševnej rovnováhe.
Pri športovaní sa uvoľňujú hormóny endorfíny. Obľúbená pohybová aktivita po ťažkom dni pomáha zrelaxovať a načerpať nové sily.
Prívalovú vlnu endorfínov obzvlášť prinášajú športy s nádychom adrenalínu.

Sedavé zamestnanie stereotypný denný harmonogram, alebo len chuť vyskúšať niečo bláznivé vedú k adrenalínovým športom. Potencionálny adept sa musí vyzbrojiť dostatočnou dávkou odvahy a zainvestovať do kúpy adrenalínového zážitku.

Otáčať sa rýchlejšie ako planéta zem dokáže „Zorb“, priehľadná guľa vyhotovená zo špeciálneho PVC. Jedno alebo dvojčlenná posádka vlezie cez tunel do guli, pripúta sa a potom sa už len kotúľa dolu svahom. Na konci svahu čaká na adrenalínových nadšencov bezpečné pristátie.

Jeden z najznámejších adrenalínových športov „Bungee jumping“ pochádza z Nového Zélandu. Skáče sa z rôznej výšky, zavisí od konkrétneho strediska. Možno na prvý pohľad nebezpečná atrakcia je v skutočnosti veľmi bezpečná. Skákajúci sú istení pružným lanom. Odporúča sa väčšie šperky, hlavne náušnice pred skokom odložiť.

Skutočný adrenalín, pocit bez tiaže pri voľnom páde ponúka zoskok padákom. Odvážlivci, ktorí sa rozhodnú skákať s padákom sami, podstúpia pred skokom školenie v dĺžke približne šesť hodín. Oboznámia sa padákom, aj lietadlom,ktoré ich vyvezie do výšky 1200 metrov. Po zoskoku z lietadla sa padák otvorí sám, nie je potrebné poťahovať žiadne šnúry.

Tandemový zoskok sa skáče z výška až 4000 metrov spolu s kvalifikovaným inštruktorom. Neopakovateľný zážitok z voľného pádu a krásna vyhliadka prírodnej panorámy z vtáčej perspektívy, aj to v sebe ukrýva toto adrenalínové šialenstvo.

Zdajú sa vám klasické lietadla pomalé a nudné? Stíhačka typu L 39 Albatros vytiahne rýchlosť na 750km/h. Pilot môže predviesť aj akrobatické kúsky. Dôležitú rolu pri lete hrá aj počasie, ideálne je jasno až polojasno, počas búrok sa z bezpečnostných dôvodov nelieta.

Presuňme sa na chvíľu zo súše a oblakov do vody. „Aquazorbing „je vodnou obdobou zorbingu. V uzavretom zorbe si môžete vyskúšať aké je to chodiť po vodnej hladine. Splavovanie divokých vôd je známe pod názvom „rafting“. Na palube nafukovacieho člnu si zmeriate sily s divokými vodami. Spoznáte prírodné zákutia, ktoré by ste chodiac po súši nevideli. Okrem adrenalínového zážitku je rafting príjemná teambuildingová akcia, v súboji s divokou vodou musí celá kamarátska posádka spojiť sily a veslovať.

Jazdu na vodnej hladine rýchlosťou vetra ponúka skúter. Po krátkej inštruktáží a oblečení sa do neoprenového odevu sa môžete brázdiť vodnú hladinu. Podmienkou je plavecká zručnosť. Dolná veková hranica pre jednotlivé adrenalínové dobrodružstvá je 15 rokov, do 18 rokov je potrebný písomný súhlas rodičov.

Adrenalínové športy ponúkajú zážitok pre všetky odvážne športové duše. Nezáleží na tom, či ste suchozemský športovec, alebo mate radi voľný pád, či radi sa vybláznite vo vode pre každého sa nejaká atrakcia nájde.

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastorková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu