Prečo nejfajčiť

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
01. 08. 2020
Aj napriek tomu, že fajčenie je najrozšírenejším zlozvykom, percento ľudí, ktorí holdujú tejto neresti neklesá.

To že je fajčenie vysoko návykové a škodlivé nemusím nijak extra zdôrazňovať. Tabak škodlivo pôsobí na celý organizmus fajčiarov, ale aj nefajčiarov. Na následky fajčenia každú minútu zomiera niekoľko ľudí.

Prečo nefajčiť

  • Budete šťastnejší a menej nervózni, sami dobre viete, ak ste fajčiarom, že nepravidelný prísun nikotínu vás „zabíja“.
  • Návrat zdravia. Je mnoho chorôb, ktoré idú ruka v ruke s fajčením – rakovina, srdcový infarkt, mimovoľné potraty, problémy so zubami a ďasnami, vypadávanie vlasov a mnohé ďalšie. Už za 24 hodín bez nikotínu sa znižuje riziko náhlej srdcovej príhody, po roku sa zníži riziko infarktu myokardu viac ako o polovicu a za 10 rokov sa bývalí fajčiari dostanú na úroveň nefajčiarov a riziko úmrtia na rakovinu pľúc je teda u oboch skupín rovnaké.
  • Krása. Hlavne ženy uznajú, že prehĺbené vrásky okolo úst, zažltnuté nechty a nepekná pleť nie sú tým, po čom túžia.
  • Ušetríte. Za rok to môže byť okolo 700 až 900 eur. Predstavte si, čo všetko by ste za takú sumu mohli mať.
  • Neotravujte okolie. V prípade, že okolo seba máte nefajčiarov, vaše fajčenie im určite prekáža. Je jedno či ide o domácich príslušníkov, partnera alebo o ľudí v bare. Zápach z úst a dymom napáchnuté oblečenie nie je nikomu dvakrát príjemné.
  • Myslite na deti. Okrem pasívneho fajčenia spomínaného v predchádzajúcom bode, vaše fajčenie určite nie je dobrým príkladom pre vaše deti alebo vnúčatá.

Ako prestať fajčiť

Samozrejeme, sú prípady keď jedinci so silnou vôľou prestali fajčiť z hodiny na hodinu. Bohužiaľ nie u každého to funguje takto jednoducho a rýchlo. Našťastie existujú viaceré spôsoby ako prestať fajčiť:

  • Postupné prestávanie
  • cigaretové žuvačky a náplasti
  • akupunktúra a hypnóza
  • pomocou biorezonancie. Metóda založená na odstránení chuti na cigaretu prostredníctvom nízkofrekvenčného biorezonančného vlnenia tzv. magnetickej rezonancie alebo skrátene biorezonancie.

Ak ste si vybrali jednu z ponúkaných metód a ste odhodlaní bojovať s abstinenčnými príznakmi, je dobré zmeniť aj prostredie v ktorom sa zvyknete pohybovať a fajčiť príp. nahradiť rituál zapálenia si nejakou inou činnosťou. Vyskúšajte si kúpiť vaše obľúbené cukríky alebo bonbóny a vždy keď vás prepadne túžba jednu si dať, odbaľte si jeden. Hádam to pomôže.

Pre Senior Portál napísala
 Lucia Benková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

lucie.c | 08. 05. 2011, 12:06

Vadí mi hlavně arogance kuřáků - když už si ničí vlastní zdraví - budiž, jejich problém. Ale ti, kteří jsou tak bezohlední, že kouří v přítomnosti dětí a kouř vám na zastávce vyfukují přímo pod nos - k tomu vážně nemám slov!

Drey | 07. 05. 2011, 16:42

No, nie som kuřák, ale cigareta raz za čas pri pive predsa musí byť :)

Charrlie | 07. 05. 2011, 13:20

... nikdy jsem neměla potřebu si zapálit jedinou cigaretu. A taky mi nikdy žádný z kuřáků nedokázal rozumně vysvětlit, co mu vlastně dá to, když si tu cigaretu zapálí... Takže jediné konstatování - kuřáci jsou slaboši a chudáci, kteří svým blbým zlozvykem omezují a na zdraví ohrožují i ostatní, kteří to dělat nechtějí a nepotřebují...

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu