Postrach - choroba šialených kráv u ľudí

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
05. 02. 2021
Určite ste už počuli o tzv. chorobe šialených kráv alebo BSE. Toto ochorenie postihuje centrálnu nervovú sústavu. Mozog pri ňom nadobúda vzhľad špongie, preto býva označované aj ako spongioformná encefalopatia. Jej obdoba existuje aj u ľudí a patrí medzi najznámejšie priónové ochorenia. Označuje sa ako Jacob- Creutzfeldtova choroba. Čo to sú priónozy ? Ako sa prenášajú? Aké sú ich prejavy? Existuje terapia tohto ochorenia?

PRIÓNOVÉ OCHORENIA

Sú vyvolané malými infekčnými časticami priónmi. Tieto neobsahujú genetickú informáciu ako napríklad vírusy, ale sú to drobné glykoproteíny, ktoré vyžadujú pre svoj život iné bunky. Prežívajú hlavne v bunkách nervového systému. Neuróny nemajú schopnosť regenerácie a preto sa v nich priónové častice usadzujú na trvalo a postupne ich zbavujú funkcie. Tým, že postihujú stále viac neurónov a znehodnocujú ich, mozog nadobúda syrovú alebo špongiovú konzistenciu.

JACOB-CREUTZFELDTOVA CHOROBA

Je najznámejšou priónozou. Môže sa vyskytovať buď sporadicky, familiárne a známe sú i iatrogénne prípady. Medzi základné príznaky choroby, pri ktorých treba zbystriť pozornosť, patria postupujúca demencia, zmeny správania, zmeny osobnosti, halucinácie, poruchy koncentrácie, problémy s pamäťou a rečou. Z fyzických prejavov sem patria poruchy chôdze, tzv. ataxia, poruchy držania tela, vzpriamenia, záchvaty a početné mimovoľné pohyby tela. Väčšina nakazených zomiera do 6 mesiacov od objavenia prvých príznakov ochorenia.

PRENOS

Ochorenie sa prenáša konzumáciou nedostatočne tepelne upravených a nakazených kusov hovädzieho mäsa, produktov z hovädzieho mäsa, ktoré sú infikované priónmi, predmetmi infikovanými časťami nakazeného ľudského mozgu. Zvlášť ohrozenou skupinou sú patológovia, ktorí prichádzajú do styku s ľudskými tkanivami a telesnými tekutinami. Preto sa vždy pri pitve človeka, u ktorého je podozrenie na nákazu, postupuje mimoriadne opatrne a všetok použitý materiál sa likviduje.

Medzi formy prenosu patrí i kanibalizmus. Bolo to dokázané u domorodých kmeňov v Papue- Novej Guinei. U mužov, ktorí konzumovali predovšetkým svaly a iné tkanivá sa nákaza ochorením známym ako kuru neobjavovala tak často ako u žien a detí, ktoré konzumovali ľudský mozog a iné nežiaduce časti tela.

DIAGNOSTIKA A LIEČBA

V diagnostike tohto ochorenia sa uplatňuje elektroencefalografia, tu sú viditeľné charakteristické trojfázové hroty. Pri odbere likvoru  sa analyzuje proteín 14-3-3 a v diagnostike sa uplatňuje i magnetická rezonancia. Zaznamená sa tu predovšetkým poškodenie bazálnych ganglií riadiacich pohyby.

Bohužiaľ, v súčasnosti nie je známa žiadna účinná terapia JC choroby. Napriek tomu, výskum neustále pokračuje. Zistilo sa, že vhodná je liečba amfotericínom B a doxorubicínom, avšak ani jeden nedokáže fatálne ochorenie zastaviť. Zostáva nám dúfať, že progresiu priónozy, napriek tomu, že je pomerne vzácna a ročne na ňu ochorie približne jeden človek z milióna, sa podarí jedného dňa úspešne zabrzdiť.

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu