Plávajúce mesto - realita, či sen?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
17. 01. 2021
Zamýšľali ste sa nad tým, že niekedy budete žiť alebo strávite dovolenku na ostrove, ktorý vytvorili ľudia? Vzhľadom na to, že sa čím ďalej viac dvíha hladina oceánov, vedci a architekti spojili svoje sily. Snažia sa nájsť cestu, ktorá by zabezpečila ďalšiu existenciu obyvateľov najviac ohrozených ostrovčekov a ostrovov v oceánoch. Ak by sa náhodou naplnil predpokladaný scenár, vedzte, že riešenie je už pripravené.

PREČO PLÁVAJÚCE MESTÁ

Hlavným problémom je globálne otepľovanie. Stále väčšie množstvo ľadovcov sa mení na vodu a zdvíhajúca sa hladina oceánu ohrozuje mnohé mestá a štáty. Najohrozenejšie sú tichomorské ostrovčeky, ale i viaceré prímorské oblasti. Vďaka tomu sa pohli mnohé významné mozgy a prišli na geniálne riešenia! Je plánované vybudovať samostatné plávajúce mestá, ktoré sú schopné uživiť až 50 000 ľudí. Mesto bude úplne sebestačné, nepotrebuje sa spájať s pevninou. Bude schopné si vypestovať dostatok vegetácie, plodín, potravy pre všetkých obyvateľov. Zároveň získa energiu zo všetkých prístupných prírodných zdrojov. Neznečistí životné prostredie, lebo vyprodukuje len toľko oxidu uhličitého, ako aj príjme.

CHCÚ ICH VYBUDOVAŤ VIACERÍ

San Francisco - Miliardár Peter Thiel je rozhodnutý investovať svoje peniaze do plávajúcich miest, ktoré by sa mali začať budovať už v priebehu budúceho roka! Mesto, ktoré si Američan vysníval by malo byť schopné absorbovať 270 obyvateľov. Presadzuje, aby v každom jednom plávajúcom meste platili vlastné predpisy, pravidlá a aby mesto malo vlastnú vládu.

Japonsko - Realistickejšia sa zdá byť vízia japonskej spoločnosti Shimizu. Táto chce svoje predstavy uskutočniť počas najbližších 15 rokov. Prvé plávajúce mestá by mali vypustiť na oceán po tom, ako sa v roku 2025 začne s ich výstavbou. Predpokladá sa, že budú vyzerať ako ľalia. Presne ako kvet týčiaci sa uprostred ostrova bude vyzerať veža vysoká až jeden kilometer. Ostrov by mal dosahovať priemer 3 kilometre a žiť by na ňom malo približne 50 000 ľudí. Výber lokality bude na samotných ľuďoch. Môžu žiť na pobreží, pri vode, či v samotnej kilometrovej veži. Problémom pre mesto sa zdali byť prírodné katastrofy, búrky, hurikány, tajfúny. No vedci chcú plávajúce mestá vypustiť na vodu v rovníkových oblastiach, kde je toto nebezpečenstvo minimalizované. Zdá sa, že Japonci mysleli naozaj na všetko. Ostáva nám čakať, či sa ich projekt zrealizuje v plánovanom čase a či naplní predpokladanú funkciu.

Vincent Callebaut - známy architekt zameriava svoju pozornosť na originálne a ekologické výtvory. Tak ako prišiel s nápadom vytvoriť životné prostredie šetriace vzducholode, dnes predkladá návrh plávajúceho mesta. Jeho vzducholode poháňané biopalivom z morských rias majú slúžiť ako rýchle a originálne cestujúce nemocnice schopné zasiahnuť tam, kde treba. Jeho plávajúce mestá budú slúžiť na záchranu ľudí v zatopených oblastiach. Dizajn je inšpirovaný leknom s názvom Viktória kráľovská. Callebaut chce svoje mestá vybudovať s umelými horami a lagúnou. Do hôr plánuje situovať firmy, obchody i zábavné miesta. V ich hlbinách sa bude pestovať potrava. V centre mesta sa nachádza lagúna slúžiaca na oddych i ako zásobáreň dažďovej vody. Mesto bude rovnako využívať všetky prirodzené zdroje energie.

Ako vidíme, plánov je viac než dosť. Otázne je, ktorý sa naozaj podarí zrealizovať. A i to, či splní svoju hlavnú funkciu. Ak sa naozaj stane, že na konci tohto storočia vyvrcholí globálne otepľovanie, morská hladina sa zdvihne a zatopí ostrovy i pobrežia, budú vtedy plávajúce mestá k dispozícií? Aká bude ich životnosť? Ako budú medzi sebou komunikovať? Akú dobu na nich ľudia vydržia? Snáď aj na tieto otázky dostaneme raz odpoveď.

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu