Mäsožravky

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
23. 07. 2021
Sú vďačným objektom fantastických príbehov i hororov. Časť filmu, kde zlé premnožené dravé rastliny požierajú ľudí sú pre dobrodružných divákov mimoriadne pútavé. Aj v skutočnosti rastliny požierajúce mäso existujú. Svoje chute si však nevybíjajú na ľuďoch. Za obeť im väčšinou padne hmyz, chrobáky, muchy, či motýle. Chcete sledovať scenériu lovu doma? Ak ste dobrodružná povaha, určite si malú mäsožravku zaobstarajte!

MÄSO AKO HLAVNÝ ZDROJ VÝŽIVY?

Keď nahliadneme do rastlinnej ríše, zbadáme pestré spektrum organizmov, ktoré majú jednu spoločnú črtu- sú zelené. Toto sfarbenie rastlín spôsobuje chlorofyl- pigment vďaka ktorému rastlina dokáže z dopadajúcich slnečných lúčov vo svojich bunkách syntetizovať energiu. Jednoducho povedané- nepotrebuje jesť potravu na to, aby prežila. Vo svojej existencii je samostatná. Sú však aj výnimky, ktoré naozaj „jedia“- chytajú iné živočíchy a tieto riadne natrávia prostredníctvom tráviacich štiav umiestnených v lapacích zariadeniach a takto z nich získavajú potrebné látky. Kvôli svojej výnimočnosti sú pomenované ako mäsožravky. Dá sa povedať, že k akčnému štýlu života ich priviedli zlé podmienky prostredia, v ktorom vyrastali. V pôde, kde žili sa nenachádzalo dostatočné množstvo fosforu a dusíka. Takýmito sú napríklad rašelina, či kremenný piesok.

Dávajte pri pestovaní pozor na to, aby sa vaša rastlina „neprejedla“. Hmyz jej slúži len ako doplnok výživy, potrebuje ho na to, aby lepšie rástla, mala bohatšie plody, či kvety. Nikdy nesmiete rastlinu prekrmovať, pretože hmyz nestíha stráviť, pokiaľ ju zaťažuje vo veľkom množstve. Ak rastline naschvál vkladáte do lapacích zariadení potravu, vedzte, že ju tým vlastne ohrozujete, pretože v nej začnú prebiehať hnilobné procesy a ľahko uhynie.

MÄSOŽRAVÁ, ČI HMYZOŽRAVÁ? JE V TOM ROZDIEL?

Áno, je v tom rozdiel. Ako hmyzožravky sú označované rastliny, čo žijú prevažne na súši, kde majú prístup ku voľne poletujúcemu hmyzu. Mäsožravky sú rastliny vodné. Tieto takisto konzumujú mäso, avšak nemusí to byť výlučne hmyz. Živia sa planktónom, prvokmi, malými rybičkami, či inými vodnými živočíchmi.

Hmyzožravky:

Mucholapka podivná /Dionaea/

- je to rastlina, po ktorej určite siahne každý začínajúci chovateľ. Jej čaro spočíva predovšetkým v dokonalých a na pohľad lákavých lapacích zariadeniach. Tie pripomínajú otvárajúcu a zatvárajúcu sa lastúru. Na vnútornej strane pasce sa nachádzajú dráždivé chĺpky. Stačí, že sa ich hmyz jemne dotkne a v priebehu pár sekúnd sa list uzavrie. Ulovená obeť sa zo zariadenia nemá šancu dostať a pomaly na ňu začínajú pôsobiť proteázy v tráviacich šťavách. Tieto rozložia bielkovinové telo hmyzu a rastlina sa obohatí o potrebný dusík. List rastline následne odumrie.

Rosička /Drosera/

- pomerne nenáročná rastlina, ktorá sa vyskytuje v rôznych veľkostiach. Nemá vytvorené klasické lapacie zariadenia, jej zbraňou sú dlhé listy akoby orosené tráviacimi šťavami, od čoho je odvodený i jej názov. Tieto kvapky sú rôzne sfarbené- od perleťovej až po bledučko ružovú. Po prisadnutí a ulovení hmyzu sa list stočí tak, aby ovinul hmyz, čo najlepšie a trávenie bolo čo najefektívnejšie.

Krčiažnik /Nephentes/

- je preň charakteristické lapacie zariadenie v tvare krčiažku dosahujúce veľkosť až 50 cm! Krčiažok má na vrchnej strane uzáver, ktorý je zvnútra pokrytý nektárom na prilákanie hmyzu. Tento privolá obeť, pasca sa uzavrie, hmyz spadne do tráviacej tekutiny na dne krčahu a von sa viac nedostane. Krčiažniky sú veľmi rozšírené hlavne v tropických oblastiach a pralesoch.

Mäsožravky:

Vodná bublinatka /Utricularia/

-veľmi známa na vode plávajúca mäsožravá rastlina. Je medzi chovateľmi obľúbená hlavne kvôli krásnym kvetom. Jej názov je znova odvodený od charakteristických lapacích zariadení. Tieto tvoria listy pripomínajúce malé bublinky s podtlakom vo vnútri. Po ich podráždení je planktón, či malá rybka vtiahnutá dnu a strávená rastlinou.

NA ČO DAŤ POZOR?

Mäsožravky a hmyzožravky sú rastliny milujúce vlhkosť. Odporúča sa preto ich pestovanie v akváriu, kde bude stále dostatok vody. Avšak nie obyčajnej, odporúča sa predovšetkým voda dažďová, alebo dostatočne dlho odstáta. V zimnom období je lepšie znížiť hladinu vody v akváriu na minimum. Doprajte im dostatok svetla a ich lapacie zariadenia zbytočne neplňte hmyzom. Pokiaľ rastliny necháte loviť samé, odvďačia sa vám i krásnymi kvetmi. Veľa šťastia pri pestovaní!

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu