Záverečná pre Harryho Pottera

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
18. 10. 2020
Epizódy o mladom čarodejníkovi Harrym sa dočkali svojho finále. Osudy Harryho sa odohrávali v siedmych epizódach, aby napätia nebolo málo záverečná siedma epizóda je rozdelená na dve časti. Obe predstavujú celovečerné filmové hity, do kín lákajú zástupy Potterových fanúšikov.

Tí, ktorých neláka listovanie v knihách sa vyvrcholenie príbehu z autorskej dielne Rowlingovej dozvedajú prostredníctvom filmového spracovania.

Trailer filmu načrtáva výrazne zatemnenie atmosféry. Už niet priestor pre oddychové príjemné scény, moc temného lorda Voldemorta narastá. Spolu so svojimi stúpencami je na najlepšej ceste k ovládnutiu čarodejníckeho sveta. Poslednou nádejou pre záchranu sveta čarodejníkov je  Harry, Ron a Hermiona. Traja odvážni kamaráti sa už nemôžu spoliehať na pomoc svojich profesorov, budúcnosť čarodejníkov je len  v ich rukách.

Snímka Harry Potter a dar smrti 2 dorazila do kín v polovici júla, premiéra priniesla kinám v USA a Kanade rekordné tržby. Dokonca Harry tromfol aj ságu Twilight.

Akčný dobrodružný film s fantazijnými prvkami pochádza z režisérskej dielne Davida Yatesa. Nebol to jeho prvý kontakt s mladým čarodejníkom, osudy Harryho podľa knižnej predlohy Rowlingovej režíroval už od piatej epizódy.

Posledný diel priniesol Harrymu po prvý krát tretiu dimenziu. Prvá polovica Daru smrti nevyšla v 3D kvôli nedostatku času. Aby trojrozmerné spracovanie nebolo na úkor príbehu urobil režisér David Yates kompromis. Namiesto celej trojdimenzionálnej verzie filmu, ponúkol divákom niekoľko pôsobivých 3D snímok. Fanúšikovia príbehu o čarodejníkovi si môžu vychutnať 3D trend, bez akéhokoľvek narušenia deja.

Príbeh daru smrti sa nesie v desivej pochmúrnej atmosfére, hrdinovia zvádzajú boj s časom, snímky navodzujú atmosféru vojny a blížiaceho sa konca. Lord Voldemort stráca svoju moc a stáva sa zraniteľným.

Napriek pochmúrnej povahe vniesol režisér do deja niekoľko vtipných okamihov. Ukázal, že smiech dokáže vniesť kvapky života do čarodejníckeho mesta.

Na filmovom plátne nechýbajú emócie, nostalgia, zúfalý boj kedysi mocného lorda o prežitie vyvoláva napriek negatívnemu ladeniu postavy ľútosť. Dar smrti je presýtený dobrodružnými scénami, postavy konajú dynamicky. Miestami sa objavujú humorné a romantické teen scény, dokonca aj srdcevujúce prejavy, nikdy však netrvajú dlho.

S blížiacim sa záverom sa dej zhusťuje, veci sa riešia v skratke. Záverečné minúty sú pestré, pozornosť divákov je viac ako dôležitá. Znalci knižnej verzie by vo filmovom spracovaní mohli nájsť menšie nedostatky. Hlavne zľahčenie významných momentov, priamočiare smerovanie deja a deficit niektorých postáv.

Aký bude ďalší osud Harryho? Skončí sa Pottermánia? Knižné aj filmové spracovanie sa už zavŕšilo, pre skalných Potterových fanúšikov vzniká  Pottermore.

Pod týmto názvom sa ukrýva originálny online časopis, ktorý bude výchadzať z príbehou o Harrym Potterovi. Na jeho tvorbe sa budú významne podieľať čiatatelia, Pottermore má byť miesto, kde môžu zdielať svoje Potterovské zážitky. Ani autorka Pottera neostane bokom, s fanúšikmi čarodejníka bude zdieľať svoje zážitky pri tvorbe Pottera.

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastorková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu