Woody Allen

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
30. 03. 2021
Určite ste už o ňom počuli. Štíhly šedivý chlapík s veľkými čiernymi okuliarmi a posmešným ironickým pohľadom. Akoby ani nepatril do nášho sveta. Akoby ho sem vyslali z inej planéty a preto sa tak ľahko dokáže pozrieť na realitu a vidieť ju takú, aká naozaj je. Bez prikrášlení, bez ilúzií, bez nahovárania si nevinnosti a dokonalosti ľudí. Jeho životné presvedčenie je cítiť z jeho štýlu obliekania, z jeho výrokov a správania a v neposlednom rade z jeho filmov.

A NARODIL SA WOODY...

Písal sa rok 1935 kedy prišiel na svet malý génius vlastným menom Allen Stewart Konigsberg. Narodil sa v New Yorku a práve tomuto mestu venoval svoj film Manhattan, ktorý bol dvakrát nominovaný na Oscara. Woody bol dieťa s nadaním na množstvo vecí. Dnes je známy predovšetkým ako neprekonateľný a nenapodobiteľný režisér, svojský herec, komik,  spisovateľ a dokonca i jazzman hrajúci na klarinet. Študoval na New Yorskej univerzite, avšak so štúdiom sekol už v prvom semestri a začal pôsobiť ako scenárista. Medzi jeho filmové prvotiny patrili diela  What ´s New, Pussycat, či Take the Money and Run. To, že je odvážny dokázal už vo filme Everything You Always Want to Know About Sex /But Were Affraid to Ask/. Jeho doteraz najvýznamnejším dielom je film Annie Hall. Tento vznikol v roku 1977 a získal až štyroch Oscarov.

HEREČKY JEHO FILMOV

Medzi herečky, ktoré sa v jeho dielach objavovali veľmi často patrí napríklad skvelá Diane Keaton. Táto si zahrala vo filme Sleeper, ale i Love and Death. V osemdesiatych rokoch oslovuje do svojich filmov predovšetkým Miu Farrow, s ktorou istú dobu i žil. Medzi diela, ktoré vznikli v tomto období patria Stardust Memories, či September. V súčasnosti sa v jeho filmoch objavuje mladá herečka Scarlett Johansson.

ŽENY JEHO ŽIVOTA

Boli celkom tri. Tri, pokiaľ medzi ne radíme len tie, s ktorými sa aj oženil. Prvou veľkou Woodyho láskou bola nevinná študentka filozofie Harlene Rosen. Manželstvo vtedy dvadsaťročného mladíka však trvalo len 6 rokov a Harlene čoskoro nahradila Louise Lasser. Hoci spočiatku to vyzeralo tak, že Woody po počiatočnom omyle našiel tú pravú, realita bola iná. Pár sa rozviedol už po troch rokoch manželstva. Po dvoch nepodarených manželstvách si dal Woody pauzu a posledné manželstvo uzavrel až o celých dvadsaťosem rokov, v roku 1997 s dcérou herečky Mie Farrow Soon-Yi, na rozdiel od jej matky, s ktorou len žil, dcéru si aj vzal.

TOČIL I S CARLOU BRUNI..

Nebolo tomu dávno, čo dal hereckú príležitosť i krásnej manželke francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkózyho Carle Bruni. Hoci novinári informovali o tom, že modelka Woodyho neočarila a scény, v ktorých mala účinkovať sa museli opakovať hneď niekoľkokrát, sám Woody tieto tvrdenia vyvrátil. Na adresu prezidentovej manželky nešetril slovami chvály a vyjadril sa v tom zmysle, že by jej pokojne vo filme dal aj viac priestoru, avšak bola to Carla, ktorá nemala viac času na filmovanie.

ČO SI MYSLÍ WOODY O SEBE A ŽIVOTE

Že je Woody vo svojej tvorbe a irónii nenapodobiteľný, to vieme. Je to cítiť z každého jedného dialógu jeho diel. A rovnako originálne a svojské sú aj jeho výroky. Aké napríklad? Nechajte sa nimi inšpirovať!

-„Vyhodili ma zo školy, pretože som podvádzal pri skúške z metafyziky. Ako? Pozeral som sa do duše svojho suseda.“

-„Ak by mi tak Boh chcel dať nejaké znamenie, napríklad vložiť na moje meno nejakú obrovskú sumu peňazí vo švajčiarskej banke!“

- „Nie, ja sa nebojím zomrieť, ja len nechcem byť pri tom, keď sa to naozaj stane. Nechcem byť nesmrteľný cez svoju prácu, ja chcem byť nesmrteľný tým, že nezomriem. Ja nechcem ďalej žiť v srdciach svojich fanúšikov, ja chcem ďalej žiť vo svojom byte. Na posmrtný život neverím, ale pre istotu si so sebou beriem náhradné spodnú bielizeň.“

-„Keď som bol unesený, moji rodičia začali okamžite jednať, prenajali moju izbu.“

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu